Eesti inimesed on hakanud lugu pidama siseturismist ja eelkõige looduses matkamisest. Läheneva suve eel on aeg puhkuseplaane teha ja kavandada toredaid õuetegevusi ka neil peredel, kus lapsel liikumisvõime raskendatud või puudub.
Mida ilusamaks läheb ilm, seda rohkem kisub inimesi õue, mägede taga pole ka suvi, mil tore teha perega matk, käia metsas ja mere ääres või võtta ette lausa pikem reis. Ühistest vahvatest mälestustest ei pea ilma jääma ka need pered, kus laps mingil põhjusel omal jalal liikuda ei saa. Abivahendikeskuse Invaru lasteterapeudid Helena Lõune ja Piret Kaasiku kinnitavad, et ehkki ettevalmistusi tuleb sellisel perel ehk rohkem teha, on tänapäevaseid abivahendeid kasutades võimalik ka liikumisraskusega laps puhkusele kaasa võtta.
Milline abivahend sobib kõige paremini?
Väljasõidule või matkale minnes tasub mõelda, milline liikumisabivahend lapsele kaasa võtta. «Valik sõltub sellest, kuhu tahetakse minna ja mida ette võtta. Loomulikult tuleb arvestada lapse füüsilist võimekust,» kinnitab lasteterapeut Helena Lõune. «Kui laps ei kõnni ise üldse ja tema keha vajab rohkem toetamist, siis on heaks liikumisvahendiks kergkäru. See sarnaneb väikelaste jalutuskäruga, aga on funktsionaalsem ning sellele on võimalik paigaldada erinevaid lisasid istumisasendi korrigeerimiseks ning selle turvalisemaks kasutamiseks,» selgitab lasteterapeut. Kui aga lapsel on ülakehas ja kätes jõudu, siis võib tema sõnul proovida aktiivratastooli, mida saab ka laps ise juhtida.
Lapsele, kes suudab teatud vahemaa ise liikuda, sobib ka käimisraam. «Mõnikord ongi mõistlik puhkuse ajaks üürida mitu abivahendit. Kui laps kogu aeg ise käia ei jaksa, saab ta vahepeal olla ratastoolis või jalutuskärus. Samas, et ka tema kogeks rõõmu liikumisest ja füüsilisest aktiivsusest, võib teatud ajahetkedel kasutada käimisraami,» räägib Lõune. «Vanemad tunnevad oma last kõige paremini ja teavad, kui palju tal suutlikkust ning jaksu on. Loomulikult saab alati terapeudiga nõu pidada, abivahendeid proovida ja abivahend lapse kasvule, kehale ning suutlikkusele vastavaks kohandada.»