R, 9.12.2022

Notre Dame'i katedraali alt leiti harukordne aare

Triin Palmipuu
, naine.postimees.ee toimetaja
Notre Dame'i katedraali alt leiti harukordne aare
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Katedraali alused leiud on pärit tõenäoliselt 14. sajandist
Katedraali alused leiud on pärit tõenäoliselt 14. sajandist Foto: JULIEN DE ROSA/ AFP / Scanpix

Arheoloogiliste kaevamiste käigus leiti 2019. aasta 15. aprillil tules laastatud katedraali alt seni tundmatud hauakambrid ja salapärane sarkofaag.

Tulekahjus tugevalt kannatada saanud Notre Dame'i katedraali taastamiseks töötavad arheoloogid avastasid midagi tähelepanuväärset: 850-aastase gooti kiriku alt leiti peidetud senitundmatud hauad.

Prantsuse kultuuriministeeriumi avalduse kohaselt tegid töölised avastuse tellingute paigaldamisel, et aidata taastada kiriku tornikiivrit. Kui nad taipasid, et kirikut läbiva pikiosa alla on midagi maetud, kutsus katedraal leidu uurima arheoloogiliste uurimistööde instituudi.

14. sajandist pärit sarkofaag 
14. sajandist pärit sarkofaag Foto: JULIEN DE ROSA / AFP / Scanpix

Nad leidsid mitu hauakambrit ja pliisarkofaagi, mis pärinevad tõenäoliselt 14. sajandist. «Põrand on paljastanud märkimisväärse teadusliku kvaliteediga säilmed,» ütles Prantsuse kultuuriminister Roselyne Bachelot Reutersile.

Uurijad avastasid ka killud maalitud skulptuuridest, mis olid tõenäoliselt osa katusereljeefist.

Lisaks avastati väljakaevamiste käigus katedraali põranda all kaev, mis arheoloogide arvates oleks kaevatud 1230. aasta paiku katedraali ehitamise ajal.

Kuna sarkofaag oli mõranenud, suutsid arheoloogid sisestada väikese endoskoopilise kaamera, et uurida selles olevaid inimjäänuseid.

«Nägime väga hästi säilinud surnukeha,» ütles juhtivarheoloog Christophe Besnier väljakaevamiste ringkäigul Telegraphile. «Näha on kangatükke, juukseid ja ennekõike lehtedest patja, mis on tuntud nähtus, kui maeti usujuhte.»

Surnukeha võib olla kõrge religioosne aukandja. Ajaloolastele on teada umbes 400 inimest, kes on maetud Notre Dame'i, nende hulgas piiskopid ja peapiiskopid.

Notre Dame hävis peaaegu täielikult 2019. aasta laastavas tulekahjus, kui põlesid maha armastatud kiriku katus ja tornikiiver. Põlengu järel tõotas Prantsusmaa president Emmanuel Macron maamärgi uuesti üles ehitada 2024. aastaks, mil kogu maailma pilgud on suunatud Pariisi olümpiamängudele.

Ambitsioonikat eesmärki ohustas koroonapandeemia, kuna sulgemispiirangud takistasid 2020. aastal renoveerimistööde läbiviimist. Septembris teatas aga renoveerimise eest vastutav Notre-Dame de Paris, et ülesehitamine on graafikus ning valmib 2024. aasta kevadel, järgides Macroni tähtaega.

Märksõnad
Tagasi üles