R, 9.12.2022

Hoiatus!

Järgnevad kujutised võivad olla häiriva sisuga. Kas soovid jätkata?
Jah Ei

Butšas keldris vägistati vähemalt 25 naist ja tüdrukut, kellest üheksa on nüüd lapseootel

Naine
Butšas keldris vägistati vähemalt 25 naist ja tüdrukut, kellest üheksa on nüüd lapseootel
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Keldrisse varjunud naised. Pilt on illustreeriv.
Keldrisse varjunud naised. Pilt on illustreeriv. Foto: AP Photo/Nariman El-Mofty / Scanpix

Vene sõdurid on Kiievi ümbrusest küll taandunud, kuid nad on jätsid inimestesse sügavad haavad ja traumad, millest paljud ei pruugi enam kunagi taastuda.

​Hoiatus: see artikkel sisaldab seksuaalse vägivalla graafilisi kirjeldusi ja ei sobi nõrganärvilistele.

Vaikses maapiirkonnas 70 km Kiievist läänes elab 50-aastane Anna. Naine meenutab, kuidas ta oli 7. märtsil koos oma abikaasaga kodus, kui sisse tungis välissõdur.

«Relva ähvardusel viis ta mu lähedalasuvasse majja ja käsutas: «Võta riided seljast, muidu lasen su maha.» Ta ähvardas mind tappa, kui ma ei tee nii, nagu ta ütles. Siis hakkas ta mind vägistama,» rääkis naine. Anna kirjeldas, et tema ründaja oli noor ja kõhn mees.

«Sel ajal, kui ta mind vägistas, sisenes veel neli sõdurit. Arvasin, et minuga on kõik. Aga nad viisid ta minema. Ma ei näinud teda enam kunagi,» rääkis naine. Anna usub, et ta pääses elaja küüsist vaid tänud neljale sõdurile, kes majja sisenesid.

Anna läks tagasi koju ja leidis oma mehe, keda oli kõhtu tulistatud.

«Ta oli üritanud mulle järele joosta, et mind päästa, kuid teda tabasid kuulid,» rääkis naine. Mõlemad otsisid peavarju naabri majast. Meest ei olnud võimalik haiglasse viia ning ta suri saadud vigastustesse kaks päeva hiljem.

BBC-le intervjuud andes Anna vaid nuttis. Ta näitas ajakirjanikele, kuhu tema ja ta naabrid oma abikaasa kodu tagahoovi matsid. Haua peatsis seisab kõrge puidust rist. 

Sõdurid, kes ta päästsid, jäid tema majja mõneks päevaks. Anna sõnul käskisid sõdurid relvaähvardusel anda neile kõik tema mehele kuulunud asjad.

«Kui nad lahkusid, leidsin ma narkootikume ja Viagrat. Nad olid sageli pilves ja purjus. Enamik neist on mõrvarid, vägistajad ja rüüstajad. Vaid vähesed on peast korras,» rääkis naine.

BBC ajakirjanikud kuulsid Anna naabritelt veel üht jahmatavat lugu. Väidetavalt vägistati ja tapeti naine ning naabrite sõnul tegi seda sama mees, kes vägistas Anna, enne kui ta Anna majja läks.

Naine oli 40. eluaastates. Naabrite sõnul viidi ta kodust välja ja hoiti lähedal asuva maja magamistoas, kust elanikud olid sõja alguses minema põgenenud. Hästi sisustatud tuba, kaunis tapeet ja kuldse voodipeatsiga voodi on nüüd häiriv kuriteopaik. Madratsil ja tekil on suured vereplekid. Nurgas on peegel, millele on kirjutatud huulepulgaga märge, mis näitab, kuhu ohver maeti. Päev pärast ajakirjanike külastamist kaevas politsei juhtumi uurimiseks vägistatud naise surnukeha välja. Laip leiti ilma riieteta ja pika sügava noahaavaga.

Kiievi piirkonna politseiülem Andrii Nebytov jagas veel ühte juhtumit, mida nad ühes väikeses külas uurivad.

Kolmeliikmeline pere – kolmekümnendates eluaastates paar ja nende väike laps elas küla servas asuvas majas.

«9. märtsil sisenesid majja mitu Vene armee sõdurit. Abikaasa püüdis oma naist ja last kaitsta. Nii tulistasid meest õues,» ütles Nebytov.

«Pärast seda vägistasid kaks sõdurit naist korduvalt. Nad lahkusid ja siis tulid tagasi. Nad tulid kolm korda tagasi, et teda vägistada. Ähvardati, et kui naine hakkab vastu, siis teevad nad tema väikesele pojale liiga. Selleks, et oma last kaitsta, ei hakanud naine vastu.» Kui sõdurid lahkusid, põletasid nad maja maatasa ja lasid pere koerad maha.

Naine põgenes koos pojaga ning võttis seejärel ühendust politseiga. Nebytov ütles, et tema meeskond on naisega juba kohtunud ja tema tunnistused salvestanud.

Ukraina inimõiguste ombudsman Ljudmõla Denisova ütleb, et nad dokumenteerivad mitmeid selliseid juhtumeid.

«Umbes 25 tüdrukut ja naist vanuses 14-24 aastat vägistati okupatsiooni ajal süstemaatiliselt ühe Butša maja keldris. Üheksa neist on rasedad,» rääkis ta. «Vene sõdurid ütlesid neile, et nad vägistavad neid nii kaua, kuni nad ei taha enam ühegi mehega füüsilist kontakti, et rohkem ukrainlasi ei sünniks.»

Väga paljud naised ei julge rääkida, mis nendega juhtunud on, kuid kindel on see, et järgemööda püütakse kõik kuriteod üles dokumenteerida, kirjutab BBC.

Märksõnad
Tagasi üles