R, 9.12.2022

PEA PIIRI ⟩ Salakavalad toidud, mis kuivatavad huuli

Ele Kalda
, reporter-toimetaja
Salakavalad toidud, mis kuivatavad huuli
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Shutterstock

Kuivad huuled on levinud kaebus, eriti külmal aastaajal. Huuled on tundlikud, sest neid kattev nahk ei tooda rasu. Seetõttu puutuvad nad otseselt kokku õhu, lume, vihma ja keskkonna allergeenidega.

Õnneks on võimalik vältida kuivi, lõhenenud huuli, kasutades salvi või huulepalsamit, mis sisaldab niisutavaid koostisosi, näiteks kanepi- või riitsinusõli, vaseliini, shea-võid või keramiide. Oluline on vältida ärritavaid koostisosi, nagu mentool, eukalüpt, lanoliin ja salitsüülhape.

Veepuudus ja päike võivad samuti huuli kuivatada, nagu ka teatud toidud ja joogid. Parem on hoiduda ka tsitruseliste lõhna- ja maitseainetega huuletoodetest, sest need võivad nahka ärritada.

Ei ole haruldane, et pärast tšilli, vasabi või salsa söömist tekib põletustunne. Üldiselt ärritavad ja kuivatavad vürtsikad toidud huuli. Sarnast mõju avaldavad soolased toidud, näiteks kartulikrõpsud, soolatud liha ja suitsukala. Need toidud suurendavad janu, mis paneb huuli tavalisest sagedamini lakkuma. Süljenäärmed sisaldavad seedetrakti ensüüme, mis võivad huuli ärritada, samas kui süljest aurustuv niiskus süvendab seda.

Kaitse huuli päikese eest

Soovitatav on vähendada happeliste toitude tarbimist. Sidrunid, apelsinid, töödeldud liha, piimatooted, tomatid ja muud happelised toidud ärritavad suud ja huuli, sama kehtib kaneeli kohta.

Nüüd, kui tead, millised toiduained võivad huuli kuivatada, proovi need paariks päevaks oma toidust välja jätta. Samal ajal joo rohkem vett ja piira soola kogust oma toidus. Samuti hoidu huulte lakkumisest või närimisest, kirjutab thelist.

Ideaalis kasutage huulepalsamit või huulepulka, mille kaitsefaktor on vähemalt 30, et kaitsta neid päikesekahjustuste eest. Huulte naha koorimiseks kasuta õrna suhkrukoorijat, pärast kanna peale niisutavat salvi.

Kui võtad need meetmed kasutusele, peaksid huuled paranema kahe-kolme nädala jooksul. Siiski on juhtumeid, kus on mõistlik pöörduda nahaarsti poole. Mõnikord võivad kuivad huuled olla märk suuõõnepõletikust või muudest tõsisematest seisunditest, mis vajavad arstiabi.

Märksõnad
Tagasi üles