1924. aastal toimus Eestis politsei andmetel 75 lihttapmist, surmamiste arv oli mitu korda suurem. Öösel vastu neljapäeva, 28. veebruaril tapeti Prangli saarel vallavanem Jaan Einberg, tema naine, poeg ja ema. Lisaks pandi põlema Einbergi Tabani talu, ilmselt selleks, et jälgi varjata.
Uurijad jõudsid saarele paar päeva hiljem, laupäeval. Politseiajaloolane Mai Krikk kirjutas oma raamatus «Eesti kriminaalpolitsei 1920-1940», et 2. märtsil kaevas kriminaalpolitsei ahervareme lahti ja vaatas üle surnukehad, alustuseks leiti vaid kahe inimese põrmud. Põlenud maja rusude alt leiti liiva sisse maetult 19 karpi Vene kuld- ja hõberahade ning väärtpaberitega.
Paar päeva hiljem, 4. märtsil kirjutati ajakirjanduses, et 56-aastane vallavanem Jaan Einberg polnud sugugi puhas poiss ning olevat toimetanud Soome salapiiritust koos naabrimeeste, 23-aastase kaluri Johannes Lillebergi ja kellegi Kronströmiga. Prangli saarel polnud salaviinavedamine sugugi tavapäratu, märgiti, et seda tegid saare soodsa asukoha tõttu kõik saareelanikud. Lilleberg oli aga mõned aastad varem saarel murdvargusega endale «nime teinud», kui pererahva äraolekul Länne talust 700 rubla, kuld- ja hõbeehteid varastas. Tema süüd toona kindlaks ei suudetud teha.
Salaäritehing vedas viltu
Salaviinavedajad plaaninud veebruari viimasel päeval minna Naissaarele piirituse järele, Einbergi legend pererahvale olnud aga, et minek on Tallinna. Einberg seadis valmis kelgu jm vajalikud tarbed ning jäi ootama, et naabrid piirituse osas nõupidamisele tuleksid. Nimelt olid salapiirituse hinnad Naissaarel tänu mere kinnikülmamisele langenud. Einberg teadis seda ning plaanis tagavaraks suurema koguse alkoholi kokku osta. Selleks pidid talle appi tulema kaks meest, kes aga end kokkulepitud ajal, 27. veebruaril näole ei andnud. Õhtul poole kümne paiku võtsid Jaan ja tema 47-aastane naine Liisa suuna Lillebergi poole. See saigi neile saatuslikuks.