- Steroidide ülemäärane tarvitamine suurendab vägivaldsust
- Meessuguhormooni üle doseerimine on omaalgatuslike tarvitajate seas tavaline
- Agressiivsus on kõrge testosteroonitaseme levinud kõrvaltoime
Eestis on *anaboolsete steroidide väärkasutajate hulk viimase kümne aasta jooksul selgelt kasvanud, kinnitab Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliiniku arst dr Kristjan Pomm. Omaalgatuslikul steroidide kasutamisel on annused ohututest doosidest aga kuni kümme korda suuremad ning üledoseerimise üks kõrvaltoimetest on suurem ärrituvus ja agressiivsus, samuti viljatus ja riskid südame-veresoonkonnale.
Steroidide kasutamine on liiga normaliseeritud
*Anaboolsed steroidid tõstavad kehas meessuguhormoonide ja selle metaboliitide hulka, mille üks rolle on vastutada lihaskasvu eest. «Meessuguhormoonide tase mehe kehas mõjutab ka tema vaimset, kognitiivset võimekust, samuti suguiha ja erektsiooni. Aga peamine osa steroidide väärkasutusest tuleneb sellest, et mehed tahavad, et nende lihasmass oleks suurem ja nad otsivad ise võimalusi nende hormoonide taset kehas tõsta,» selgitab Kristjan Pomm.
«Teine grupp mehi, kes hakkavad ise steroide kasutama, on 40-60. eluaastates mehed, kelle senine elustiil ei ole kõige tervislikum olnud. Nad on ülekaalus, mille tõttu on hakanud nende meessuguhormoonide loomulik tase langema, neil on vähem energiat, võivad tekkida erektsioonihäired. Kui nad guugeldavad internetis või reisivad teistes riikides, siis jõuavad nendeni reklaamid stiilis: «Kasuta steroide, tunne end uuesti mehena». Ehk steroidide kasutamise teele võib viia ka soov püsida nii seksuaalse kui füüsilise võimekuse mõttes igavesti noor. Inimlikult on arusaadav, miks tekib soov steroide kasutada, aga sellega võetakse siiski suuri terviseriske, mis võivad olla ka kurbade tagajärgedega,» lisab Pomm.
Tema sõnul on steroidide kasutamine liiga normaliseeritud. «Tundub, et see on normaalne elustiili osa, et justkui mingist vanusest peaksidki mehed hakkama steroide süstima, et säilitada oma mehelikkus, hea lihastoonus, seksuaalne võimekus. Sageli soovitakse võidelda ka vananemise vastu: moodne mees ei taha ju vanemaks jääda. See on nooruse kultus, et kõik peab säilima nii, nagu oli 20. eluaastates,» räägib Pomm.