«Vägivald ei ole okei!» ütleb siseminister Kristian Jaani kindlalt ja valjuhäälselt. Sama kinnitavad riigikogu liige Raimond Kaljulaid, prokurör Kaspar Urmas Oja ja ohvriabi juht Jako Salla. Vägivalla lõpetamisel on tähtis mitte ainult lahendada olukord, vaid tegeleda ennetusega ning pakkuda abi ka vägivallatsejale.
«90ndate lõpupoole, kui ma alustasin enda politseikarjääri patrullpolitseinikuna, oli õigusruum hoopis teistsugune,» meenutab minister Jaani. «Kui me saime väljakutse sündmusele, mille sisuks oli peretüli, ja politseinik kohale minnes vigastusi ei tuvastanud, sai ta ainult soovitada pöörduda tsiviilkohtusse.»
Nüüd on asjalood muutunud – lähisuhtes toime pandud kehaline väärkohtlemine on alates 2015. aastast karistusseadustikus eraldi välja toodud kui kehalise väärkohtlemise raskem vorm. See tähendab, et selle eest on ette nähtud ka raskem karistus.
Lähisuhtevägivald on valdkond, millega tegeleb igapäevaselt Põhja ringkonnaprokuratuuri prokurör Kaspar Urmas Oja. Oja ütleb, et ta näeb oma praktikas ka vägivallatsejaid, kes temani jõudes ütlevad otse: «Ma vajan abi, mul on oskusi puudu, palun aidake.» Ja väga palju on ka mehi, kes prokuröriga kohtudes ütlevad pigem: «Jah, ma tegin valesti, aga.» Ning agale järgnevad mitmed ettekäänded ja vabandused, mis vastutuse vägivallatseja õlult justkui minema peaksid veeretama. «On ka mehi, kes hakkavad rääkima oma lapsepõlvest, ütlevad, et nii on nad näinud ja nii ju asjad käivadki. See on hästi tavapärane,» tõdeb ta.
Riigikogu liige Raimond Kaljulaid usub, et ennetus ning turvalise lapsepõlve tagamine on vägivallavastase võitluse võti. «Ma usun, et see algab kodust,» rõhutab ta, viidates, kui palju näeb avalikes kohtades oma lastega kurjalt ja kärsitult suhtlevaid vanemaid. Sealt saabki ju kõik alguse. «Vägivaldset käitumist tuleb muuta võimalikult varakult. Kuid on muidugi inimesi, kes vajavad erilist abi.»