- Perevägivald ei alga tapmise vaid manipuleerimisega.
- Lapsed saavad alati aru, mis toimub, ka kõige väiksemad.
- Lavly Perling ei halasta: Vägivallatseja on arg ja vilets mees!
«Perevägivald ei alga tapmisega,» rõhutab endine riigi peaprokurör Lavly Perling. «See algab manipuleerimisega, ähvardamisega, allasurumisega. Kannatanu tunneb väga suurt hirmu, lootusetust, alandust, häbi. See on põhjus, miks perevägivallakuriteod on hästi varjatud ning miks on sellest oluline rääkida.»
2019. aastal hukkus lähisuhtevägivalla tõttu seitse inimest, 2020. aastal aga üle kahe korra enam - 16 inimest, sealhulgas 11 tapeti või mõrvati. Eestis moodustavad perevägivalla juhtumid 15 protsenti kõikidest kuritegudest.
Statistika näitab ka, et 88 protsenti perevägivalla toimepanijatest olid mehed, 81 protsenti ohvritest naised. Seejuures oli 27 protsenti kuritegudest sellised, mille tunnistajaks või ohvriks olid lapsed. Kasvanud on ka ahistava jälitamise kuritegude arv.
25. novembril on rahvusvaheline naistevastase vägivalla lõpetamise päev. Konverentsi otseülekanne Sõbranna lehel algab 8:45
Lavly Perling on oma karjääri jooksul tegelenud sadade lähisuhtevägivalla juhtumitega ja püüdnud päästa nii palju kannatanuid ja lapsi kui võimalik. Seejuures pole ta kunagi vaadanud kella ning võtnud vastu kõnesid ka hilisõhtuti. Perling meenutas värskes «Eesti roimad koos Andres Anveltiga» podcasti erisaates, kuidas kord helistas hilisõhtul talle ohver pärast traumapunktist käimist. Naine loetles üles oma arvukad sinikad ning vigastused, kirjeldas, kuidas tal on juuksed peast kisutud... «Ma veenasin teda tunde – aga su oma laps...? Ja ta vastab: «Väiksema lapsega on kõik hästi, ta veel ei saa aru.» Kuidas ta siis aru ei saa, kui ta näeb, et emal on juuksed peast tiritud ja pool nägu puruks rebitud?!»
Saates meenutati kaht juhtumit Eesti krimiajaloost, mis on väga kõnekad lähisuhtevägivalla näited. Praegu eluaegset vangistust kandev
tappis 1999. aastal oma elukaaslase ning kahe ja poole aastase lapse. Mõrvale eelnes aga aastatepikkune ahistamine, haiglane armukadedus, manipuleerimine, peksmine. Seda, et peres pole asjad korras, teadsid paljud, kuid ometi lõppes asi tragöödiaga.