Päevatoimetaja:
Heidi Ruul
Saada vihje

Euroopa terviseamet hoiatab: ärge reisige Eestisse! (2)

Copy
Maskides inimesed kaubanduskeskuses.
Maskides inimesed kaubanduskeskuses. Foto: Remo Tõnismäe

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse ECDC värskelt avaldatud värvikaardil on Eesti, Läti, Leedu ja Rumeenia märgitud tumepunasega ehk kõige kõrgema ohutasemega riikideks, kirjutab Trip.ee.

Tumepunane tähendab, et riigis või piirkonnas on koroonapositiivsete testide arv viimase 14 päeva jooksul 100 000 elaniku kohta rohkem kui 500 ning sellistesse riikidesse reisimist ilma tungiva vajaduseta tuleks vältida. Ühtlasi viitab tumepunane tähistus madalale vaktsineerimistasemele.

Meenutuseks: veel augusti alguses oli Eesti ECDC värvikaardil märgitud rohelisega, seejärel hakkas nakatumiste arv järjest kasvama. Nüüd oleme siis saavutanud taseme, kus hoiatatakse Eestisse ja teistesse Balti riikidesse reisimise eest samamoodi, nagu suvel hoiatati Kreeka saartele reisimise eest.

Artikli foto
Foto: European Centre for Disease Prevention and Control

Mida see reisijatele muudab?

Euroopa Liidu liikmesriigid rakendavad kõrge ohutasemega riikidest saabujate suhtes mitmeid piiranguid nagu testimisnõue ja eneseisolatsioon. Vaktsineeritud ja viimase 6 kuu jooksul koroona läbipõdenutele kehtivad siiski erandid, mis tähendab, et karantiini- ja testimisnõuded ei rakendu. Samas kehtib osades EL riikides kõrge ohutasemega riikidest saabujatele testimisnõue sõltumata vaktsineerimise staatusest. Seega tuleb enne reisi sihtriigis kehtivad nõuded järele kontrollida.

Nakatumiste valgusfoori asemele vaktsineerimisnäitajad

Euroopa terviseametina tegutsev ECDC avaldab iga nädal värvikaarte, kus riigid on vastavalt nakatumise tasemele tähistatud kas rohelise, kollase, punase, tumepunase või halli värviga. Selle põhjal kujundavad EL riigid reisipiiranguid. Nüüd on ECDC teinud ettepaneku nakatumiste arvule tuginev reisimise ohuhinnang asendada vaktsineerimistaseme kaardiga, sest nenditakse, et valgusfoori kaardil on omad nõrgad kohad.

ECDC on leidnud, et reisipiirangutel pole olnud märgatavat mõju viiruse leviku tõkestamisel või hospitaliseeritud inimeste ja surmade arvule. Ka pole senised meetmed olnud tõhusad koroonaviiruse uute tüvede leviku takistamisel. Seetõttu teeb ECDC ettepaneku lõpetada keskendumine piiratud väärtusega nakatumisnäitajatele ning selle asemel stimuleerida reisijate vaktsineerimist.

Euroopa Liidu riikides on 74% täiskasvanud elanikest täielikult vaktsineeritud, ligi 80% on saanud vähemalt esimese vaktsiinidoosi. Samas varieerub vaktsineerimise tase riikide lõikes väga suuresti. Kui Portugalis on vaktsineeritud 85,2% täiskasvanutest, siis Rumeenias 28,4% ja Bulgaarias vaid 19,4%.

Tagasi üles