Päevatoimetaja:
Heidi Ruul
Saada vihje

OTSID TÖÖD? 10 põhjust, miks sinu CV kõrvale võib jääda

Copy
Artikli foto
Foto: Kaader filmist "Sandra saab tööd"

Otsid tööd ja uusi väljakutseid, kuid väljasaadetud CV-dele ei ole vastuseid tulnud? Põhjuseid võib olla mitmeid, kuid on mõned lihtsad vead, mida saad vältida kohe.

Tragikoomilises ja elulises uues Eesti mängufilmis «Sandra saab tööd» (režissöör Kaupo Kruusiauk) otsib peategelane teadlane Sandra Mets (Mari Abel) uusi väljundeid, kui on töö kaotanud. Millisteks kujunevad tema intervjuud ja katsumused erinevate tegelaskujudega, saab näha kinodes juba 24. septembrist.

Koostöös karjäärikeskusega on siin soovitused, mis oleksid ära kulunud filmi peategelasele Sandrale ning kuluvad ära kõigile teistele.

  1. Kirjavead

Väga lihtne ning korduvalt rõhutatud punkt. Miks siis ikka veel jõuavad juhtide lauale vigased CV-d ja motivatsioonikirjad? Enda kirjutatud tekstist on vigu väga raske leida, sest sa tead, kuidas on õige. Mõned nipid: lase oma CV teisel inimesel üle lugeda. Tõsta tekst trükitähtedesse, prindi välja ja loe paberil. Loe teksti tagantpoolt ettepoole – see sunnib sind süvenema ja leiad vead ning sõnakonarused kergemini.

  1. Sinuga ei saa kontakti

Vahel võib põhjus olla lihtne – väike viga telefoninumbris või meiliaadressis ja info ei jõuagi sinuni. Kontrolli oma andmed enne saatmist üle. Tööotsinguperioodil ära jäta vastamata tundmatutelt numbritelt tulevatele kõnedele ja kui sa ei saa mingil põhjusel vastu võtta, helista tagasi. Jälgi ka oma e-postkastis rämpsposti jõudnud kirju.

NB! Vormista endale korrektne meiliaadress: kiisumiisu@hotmail.com või Terminaator666@gmail.com ei jäta sinust tõsiseltvõetavat muljet.

  1. See pole see, mida küsiti

Loe tähelepanelikult läbi, mida tööandja kandideerijalt ootab. Kas sa oled ka õige inimene? Kas CV-d ja kaaskirja oodatakse eesti või inglise keeles? Kas on vajalik ära märkida palgasoov? Kas tuleb kaasa panna ka kodutöö või vastata mõnele küsimusele? Vahel on tööpakkumistes palve lisada CV saatmisel ka märksõna, «Turundusspetsialist», «Vanemmüüja» vms. Ära eira seda, tihti on käimas mitu konkurssi samal ajal ja sinu CV ei jõua õigesse kohta.

  1. Ära lihtsalt ütle – kirjelda

Ametikoht «peaspetsialist», «tegevjuht», «tööline» ei ütle mitte midagi sinu sobivuse kohta sellele ametikohale. Kirjelda lühidalt, millised on olnud sinu peamised tööülesanded ja vastutus ning pööra erilist rõhku tegevustele, mis sind soovitud ametikohas ees ootavad. Suurepärane, kui saad CV-le lisada ka oma portfoolio tehtud töödest. Eriti oluline on see turundus- ja meediavaldkonnas, aga proovi seda nippi ka ehitaja, siseviimistleja, lasteaiaõpetaja või kondiitrina.

  1. Näita ennast

Kas sul on töö- või haridusalaseid saavutusi, mille üle uhke oled? Pane kirja, kui need seostuvad sinu soovitud ametikohaga. Kui kannad tiitlit «parim kolleeg» või «aasta müügimees», märgi see ära. Kui sinu diplomitöö seondub valdkonnaga või oled osalenud mõnes tulevasele tööandjale huvi pakkuda võivas projektis või teinud vabatahtlikku tööd – pane kirja. Kõik, mis sind positiivsest ja põnevast küljest näitab, on hea. Hobidega ole pigem ettevaatlik, kuid lisa siiski mõni sind positiivsest küljest näitav tegevus.

Kena ja korrektne foto on alati plussiks. Ei pea olema range dokumendifoto, kuid peopilte ja liigselt töödeldud Instagrami fotosid ei tohiks lisada.

  1. Sinu CV-s on augud

Vaata üle oma töökogemuste loetelu. Kui sinu elulookirjelduses on pikad pausid, mil sa ei tööta ega õpi, võib see värbajates tekitada küsimusi, nt «Mis ta siiamaani või vahepeal on teinud?». Selleks, et tööandja et tõstaks sinu CV-d eemale, kirjuta selgitav motivatsioonikiri. Kui tegelesid sel ajal hoopis vabatahtliku tööga välismaal või osalesid pikaajalisel koolitusel, mis sulle valdkonnas kasuks tuleb, lisa see CV-sse.

  1. Sinu positsioon tekitab küsimusi

Võid kergesti kõrvale jääda ka siis, kui oled tööpakkumise jaoks üle kvalifitseeritud. Kui oled varem töötanud juhtivatel positsioonidel ja nüüd kandideerid vähem vastutust nõudvale ametikohale, siis on motivatsiooni- või kaaskiri väga oluline. Vasta oma kirjas juba ennetavalt värbaja peas tekkivale esimesele küsimusele: «Miks ta kandideerib sellele ametikohale?» Näiteks finantsjuht/pearaamatupidaja kandideerib raamatupidaja kohale; personalijuht kandideerib koolitusspetsialisti ametikohale vms.

  1. Vähem ei ole alati rohkem

Sinu CV jääb kõrvale, kui seal ei ole piisavalt infot. Jälgi, et tulevasel tööandjal tekiks sinust tervikpilt – mis haridus sul on, milline töökogemus, millised oskused ja omadused.

  1. Ja rohkem ei ole alati parem

Kui CV on liiga pikk, läheb oluline infomüras kaduma ja sadade teiste hulgas ei jõua värbaja sellesse süveneda. Tasub üle vaadata, kas CV-sse kirja pandu on ikka konkreetse konkursi vaates oluline. Sageli kiputakse liialdama täiendkoolituste nimekirjaga, mis võib ulatuda aastakümnete taha. Viiest viimasest aastast piisab küll.

  1. Ja näe veel natuke vaeva

Karjäärikeskuse süsteem saadab sulle seda sobivamaid pakkumisi, mida paremini oled oma oskuseid kirjeldanud. Load, sertifikaadid, tunnistused, keeleoskused, arvutiprogrammid, haridus, töökogemus – kõik need on olulised andmed. Aga kui tööandja su CV juba avab, soovib ta näha ka isikuomadusi, et mõttes sind tulevasse meeskonda paigutada. Too välja oma positiivsed küljed.

Märksõnad

Tagasi üles