E, 5.12.2022

JURIST VASTAB ⟩ Lugeja mures: kuidas saada 1. september töölt vabaks?

Naine
Lugeja mures: kuidas saada 1. september töölt vabaks?
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Esimene september, uus kooliaasta, teadmistepäev, tere kool, jälle kooli. Tammsaare kool.
Esimene september, uus kooliaasta, teadmistepäev, tere kool, jälle kooli. Tammsaare kool. Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Kui tahta lapse kooliminemise puhul töölt vaba päeva, siis kuidas seda tööandjaga arutada ja millal on õige aeg selle kohta avaldus esitada?

Lugeja küsib: «Meie ettevõttes tehakse sel nädalal augustikuu graafikut. Tahtsin tööandjale juba varakult teada anda, et soovin 1. septembrit vabaks, sest eelmisel aastal oli sellega arusaamatusi. Mulle öeldi, et selleks on liiga vara veel. Mida ma peaksin tegema, et olla kindel, et saan 1. septembri vabaks?

Vastab tööinspektsiooni ennetusosakonna juhataja Kaire Saarep:

Töölepingu seaduses pole sätestatud töötaja õigust ja tööandja kohustust anda nö soovipäevi vabaks. Siiski on see paljudes ettevõtetes kombeks ning tegemist on hea tavaga.

Kui teie ettevõttes pole tavaks soovipäevadega arvestada ja see pole ka ettevõttes täpsemalt reguleeritud, siis on töötajal õigus kasutada lapsepuhkust eeldusel, et kõik päevad pole kasutatud ja tal on vähemalt üks alla 14-aastane laps. Lapsepuhkuse kasutamisest peab ette teatama vähemalt 14 kalendripäeva kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis, nt e-kirja teel.

Kui töötaja on teinud korrektse ja õigeaegse avalduse, siis ei ole tööandjal üldjuhul õigust keelduda. Avalduse võib teha ka varem, näiteks kuu aega ette.

Täpsemalt saate lapsepuhkusest lugeda siit: https://www.tooelu.ee/et/26/puhkuse-liigid

Märksõnad
Tagasi üles