R, 9.12.2022

KAS TEADSID? ⟩ Aju ja vagiina on omavahel seotud üllatavalt tihedalt (ning see on mitmel põhjusel hea)

Dagmar Lamp
, Postimehe teemaveebide juhataja
Aju ja vagiina on omavahel seotud üllatavalt tihedalt (ning see on mitmel põhjusel hea)
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Shutterstock

Seda, et vagiinat ja naiste suguorganeid pole eriti uuritud, ei pea vist üle ütlema. Kuni 17. sajandini polnud isegi korrektseid termineid, millega naiste genitaale nimetada, rääkimata siis naiste kehade mõistmisest.

Kuni aastani 2008 ei teatud ka väga palju sellest, kuidas aju vagiina ja kliitori stimuleerimisele reageerib. Dr Barry Komisaruk Newarkis asuvast Rutgersi ülikoolist otsustas kokku koguda tiimi ning asjale jälile saada.

Nad võtsid eesmärgiks teha ajust kompuuterpilte (ehk KT-uuringu) sel ajal, kui katsest osavõtjad masturbeerisid. «Me tahame leida viise, kuidas inimeste elu mõnusamat teha,» ütles dr Komisaruk oma uurimistöö kohta. Komisaruk usub tänu oma uurimistööle, et naistel on võime kogeda palju intensiivsemat ja komplekssemat orgasmi kui meestel.

Kaks aastat hiljem kirjeldas autor Naomi Wolf oma raamatus «Vagina – a Biography» muuhulgas ka sama eksperimenti, kirjutades naiste seksuaalorgani ja aju vahel toimuvast tugevast koostööst.

Hormoonid, mis vabanevad seksi ja masturbeerimise ajal, aitavad kaasa naise enesekindluse ja loomingu tõstmisel. «Arvestades, milline kemikaalide uputus toimub, on võimalik öelda, et vagiina pole mitte ainult seksuaalne organ, vaid naise jaoks ka võimas enesekindluse ja loomingu vahendaja,» kirjutab Wolf.

See selgitab ka seda, miks on aastatuhandeid naisi seksuaalselt alla surutud. «Dopamiini [mõnuhormoon] vabanemine selgitab ka seda, miks mõnes kultuuris jätkuvalt sandistatakse genitaale,» selgitab Wolf. «See on praktika, mille kohta me nüüd teame, et see ei muuda mitte ainult keha ja seksuaalset aktiivsust, vaid mõjutab ka naise aju.»

Genitaalpiirkonnas on palju närvilõpmeid, mis on seotud suuremate närvidega, mis omakorda saadavad impulsse ajju. Need impulsid aktiveerivad ajupiirkonna, mida tuntakse tasuga seotud keskusena (mesokortikolimbiline süsteem), kuhu kuuluvad muuhulgas ka amügdala ja ajuripats.

Amügdala ehk mandelkeha kontrollib meie emotsioone. Dopaminergiliste süsteemide juhteedel sünteesitakse ja vabastatakse dopamiini ning ajuripats on seotud hormooniga  oksütotsiin.

Dopamiin on Wolfi sõnul kõige «feministlikum» hormoon, kuna julgustab enesekindlust ja endaga rahulolu. Teisalt aga loob oksütotsiin lähedustunde. Mõlemaid hormoone (ja teisigi) vabastatakse aga just seksi ja masturbeerimise ajal, nii et kui sa tahad ka oma ajule teenet teha, tõsta oma enesekindlust ja enesega rahulolu – ja seda mitte ainult füüsiliselt – siis tasub seksi ja masturbeerimist harrastada ning nautida.

Märksõnad
Tagasi üles