EESTLANNAD HÄDAS Vastik deiditrend, millest sa seni teadlik polnud: kas sinugi sõnumites elab Härra Kirjaklamber?

Foto: Shutterstock
Dagmar Lamp
, Postimehe teemaveebide juhataja
Copy

Me oleme juba kirjutanud paljudest deiditrendidest, mis on moodsas maailmas saanud moodsad nimed – «kummitamine» ehk ghosting, «leivapuru jätmine» ehk breadcrumbing, lisaks veel orbiidil tiirutamine, luusimine, abijõu kasutamine ja armuspioonid... Paraku pakub aga deidiskeene aina enam kummalisi ja tüütuid nähtuseid.

Kas mäletad, et vanas Microsoft Office’is oli tegelane nimega Mr Clippy ehk Härra Kirjaklamber? Tema sõbralik ja natuke kurb animeeritud nägu hüppas vahepeal ekraanile, kui sa midagi teha tahtsid, ning pakkus oma abi. Õige pea said sa aga aru, et ega temalt abi ei saa ning tema silme ette kargamine tundus rohkem hõikena: «Hei! Ega sa pole mind unustanud? Ma olen siin!»

Loe ka: 3 koledat deitimistrendi, mis sel aastal laineid löövad

Just sealt ongi pärit sõna paperclipping ehk kirjaklammerdamine, mis kirjeldab kohtingumaailmas esinevat nähtust, mis on sarnane leivapurukeste jätmisele või orbiidil tiirutamisele. Härra Kirjaklamber on inimene, kes ilmub su ellu tagasi ainult selleks, et ennast paremini tunda – et siis jälle kaduda. Nad kasutavad sind ja sinu huvitatust, ilma et näitaksid ise mingeid päris märke suhte edasi arendamisest.

Eesti naistele pole trend võõras

«Kui ma sellest väljendist kuulsin, sain aru, et issand, minagi olen ühe sellise Härra Kirjaklambri ohvriks sattunud – kui mitte rohkemate,» hakkab naerma 35-aastane Leelia, kui moodne kohtingutrend jutuks tuleb. Leelia kohtus Tinderis juba mitu aastat tagasi ühe mehega, kellega näis kõik klappivat. Jutt oli tore, flirt oli kuum, teemasid jagus... kuid kuidagi ei jõutud kokkusaamiseni.

«Ja siis ta kadus lihtsalt ära,» meenutab Leelia. «Et mõne kuu pärast jälle välja ilmuda. Võtsin ta sõbralikult vastu, sest mul ei ole kombeks olla inimestega ebaviisakas. Pealegi, mõtlesin, et ju tal oli vahepeal suhe või misiganes, inimestel on ju õigus oma elu elada, juhututtav ei võlgne mulle mingit selgitust.»

Nüüd aga näeb Leelia, et on oma liigse sõbralikkuse ja viisakusega ilmselt Härra Kirjaklambri ego toitnud. Järjepidevalt kaob tüüp ära, et siis jälle mõne kuu pärast välja ilmuda, uurida, kuidas läheb, samas aga ei lähe vestlused kunagi liiga sügavaks. «Viimasel korral lubas ta mulle, et kui piirangud kaovad, siis kindlasti läheme ka deidile. Ma ammu vaktsineeritud, aga deiti ootan senimaani!» kehitab Leelia õlgu.

Sarnane kogemus Härra Kirjaklambriga on olnud ka 33-aastasel Jaanikal. «Mina olen oma Kirjaklambriga käinud kolm korda «esimesel deidil»,» räägib naine. «Iga kord justkui avastame uuesti, et kurat, keemia on ju kahe vahel nagu kirves õhus ja muidu ka tore olla, aga niipea kui hakkab plaan küpsema, tulevad vabandused ja jälle uuele ringile.»

Jaanika ütleb, et nende korrad algavad kõik sarnaselt - mees otsib ta üles, räägib, kuidas on vahepeal küpsenud ja teda väärtustama hakanud. «Jutustab, kui imeline, tark ja uskumatu naine ma olen ja vabandab, et varem nii loll oli... Ta on vahepeal suutnud isegi kaks last saada! Nüüd ilmus taas välja, aga ma tõesti enam ei viitsi...» tõdeb Jaanika, et kuus aastat kirjaklammerdamist on lõpuks ta ära väsitanud ja enam ta mehele võimalust ei kavatse anda.

Loe ka: Mis on «orbiidil hoidmine» ning miks see suhtlustrend on erakordselt õudne?

Käitumismuster ise pole muidugi mingi uus leiutis. Inimesed on aastasadu kasutanud teisi inimesi, et oma väärtust ja enesehinnangut tõsta, tehes seda läbi pealiskaudsete, vahelduvate suhete, toitudes teise inimese emotsionaalsest vastusest, selgitab kliiniline psühholoog Carla Maine Manly. «Kirjaklammerdamine on üldiselt märk, et indiviid pole emotsionaalselt küps ja ta ei suuda tähendusrikkasse suhtesse astuda. Inimene võib kirjaklammerdamistehnikat kasutada ka oma alateadlike hülgamishirmude tõttu,» selgitab ta. «Tulemuseks ongi see, et Härra Kirjaklamber haihtub enne, kui asjad muutuvad sügavaks – ning ilmub tagasi pildile siis, kui tahab tunda end tähtsana. Selline inimene ei jää kunagi püsima piisavalt kauaks, et kogeda tõelist sidet, kuna tal on hirm hülgamise ees ning madal enesehinnang.»

Loe ka: Uus nukker suhtlustrend: «leivapuru» jätmine

Kuus märki, et oled sattunud kirjaklammerdamise ohvriks

Kuidas aru saada, et sinu silmarõõmude hulgas on mõni Härra või Proua Kirjaklamber? Ashley Broadwater toob Mediumis välja mõned selged märgid.

  1. Ta saadab sulle sõnumeid, et siis kummitusena haihtuda. Sul on ehk suhteid, kus teine inimene ilmub aeg-ajalt välja. Nad võivad tuua vabanduseks, et pole suuremad asjad «kirjasõbrad» või siis neil on alati superkiire. Mõnel juhul see ongi tõsi, kuid mõnikord on sellise käitumise tõeline põhjus hämar ja mitte nii süütu. Kirjaklamber tahab tunda end väärtuslikuna ja et ta on romantiliselt ihaldatud, samas kardab ta haiget saada. Ta tahab näha, et on sulle tähtis, kuid ei jää kunagi piisavalt kauaks pildile, et sa saaksid ta ära tõugata – isegi kui sa pole andnud vihjeid, et võiksid seda teha. Ta on ilmselt emotsionaalselt ebaküps ja tal on madal enesehinnang, nii et ta saadab sõnumi, et näha, kas oled ikka veel huvitatud, lahkudes enne kui sina seda teha saad. Ta ei väärtusta teie suhet, vaid seda, kuidas sa teda tundma paned.
  2. Teie vestlused pole sügavad ja suhe ei liigu edasi. Mitte iga vestlus ei pea minema pimedate hingesügavusteni ja see on okei. See on isegi eluterve. Aga siiski tahaksid sa oma ellu pigem suhteid, mis on tõesti tähtsad ja toetavad. Kirjaklamber ei saa sulle seda pakkuda, kuna ta kardab siirast suhet. Ta kasutab sind ära ja paneb sind proovile, kumbki aga ei eelda erilist sügavat panustamist. Kui sa üritad vestlust tõsisemate teemade juurde viia, annab ta sulle lühikesi vastuseid ja sa tunned pärast tühjust.
  3. Ta ilmub su ellu suvalisel hetkel. Kui me ei vestle kellegagi mõnda aega või paistis, et ta ei olnudki väga huvitatud, siis on mõistlik eeldada, et suhe on läbi. Me ilmselt lepime, et ei räägi temaga enam ja liigume oma eluga edasi. Aga Kirjaklamber tuleb pärast pausi su ellu tagasi. Ilmselt pole tal selget põhjust, miks ta ühendust võtab, mis tekitab sinus segadust. Kui see pildile tekkimine tundub suvaline ja kahtlane, siis ilmselt see seda ongi. Sinu vastus on see, mille põhjal teeb ta järeldused sinu huvist ja see paneb teda end paremini tundma.
  4. Ta pole järjepidev ega tundu olevat sinust huvitatud. Viisakusest või huvist võid sa püüda selle inimesega plaane siiski teha ja sa võid uskuda, et midagi on sinul viga, kui ta sinust ei huvitu. Kirjaklamber hüppab aga alt ära, võib öelda kohe plaanile ei või jätab viimasel minutil kohtingule tulemata. Tal pole tegelikku huvi selle suhtes, mida sa teed või kuidas sul läheb ja mida sa tahaksid temaga koos teha. Ometi ilmub ta varsti jälle välja...
  5. Ta annab sulle ebausaldusväärse lootusetunde. Kui ta on kummitusena kadunud ja siis uuesti välja ilmunud, võib sinus tekkida lootus. Sa ehk usud tema vabandusi ja usud, et nüüd on asjad teistmoodi. Kuid – Kirjaklamber ei täida neid lootusi. Jälle ütleb ta plaanidele ära või kaob jäljetult. Ta toitub erutusest ja huvist, mida sa tema vastu üles näitad.
  6. Ta võtab ühendust, kuid tal ei näi olevat plaani. Mitte ainult vestlused temaga ei tundu olevat mõttetud ja sihitud. Kirjaklamber võib küll vestluse algatada, kuid ta pole eriti osav selle edasi kandmises. Ta ei taha tegelikult sind tundma õppida, ja ta ei taha sinuga aega veeta. Vestlused temaga ajavad segadusse ja on igavad, su hinge jääb pärast nälg ja tühjus. Sellel on põhjus: ta tahab sinule sõnumit saates teada saada, et sinu jaoks on ta ikka veel variant.

Mida Härra/Proua Kirjaklambriga teha?

Kliiniline sotsiaaltöötaja Megan Cannon ütleb NBC-le, et Kirjaklambrid võivad mingil hetkel muutuda küll, kuid ainult teatud tingimustel. «Emotsionaalselt ebaküps inimene nagu Kirjaklamber võib lõpuks avastada, et tal on kellegi vastu sügavamad tunded – ja kui tema ihade objekt lõpuks talle ära ütleb (tänu tema varasemale kirjaklammerdamisele), siis võib see valu panna teda mõistma, et ta peab end muutma,» selgitab Cannon.

Loe ka: Miks «kummitamine» on üks hullemaid trende kohtingumaailmas

Kuid kõige lihtsam on asjaga ise ühele poole saada – lõpeta see käitumine. Ära anna Kirjaklambrile seda, mida ta otsib. «Ära vasta tema sõnumitele,» ütleb Cannon. «Pea meeles, et ta otsib vaid reaktsiooni ja pealiskaudset suhtlust. Ära anna talle oma energiat.»

Seejärel on hea ise peeglisse vaadata ja mõelda, mida sa ise päriselt suhtest tahad. «Pane latt paika,» soovitab ta. «Mõtle sellele, mida sa tahad. On lihtne jääda kinni mustritesse, mida me ei taha – näiteks kirjaklammerdamine, nii et me unustame investeerida oma energiat sellesse, mida me päriselt suhtest tahame.»

Leelia otsustas, et annab oma Härra Kirjaklambrile («Või neile mitmele, sest tundub, et neid on rohkem kui üks!») veel ühe võimaluse. Selle viimase. «Ma kavatsen otse välja öelda, et see suhtlus ei paku mulle midagi ja et minu aeg ja energia on väärtuslikud,» räägib ta. «Kas deit ja kohe või mitte midagi. Vaatame, mis ta selle peale teeb - kui ta peaks jälle välja ilmuma. Ja ju ta ilmub! Muidugi, kui mul endal juba sel hetkel ei ole tekkinud endal järgmist suhet...»

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles