N, 28.09.2023
Emadepäeva eri: Sõbranna toimetuse head soovid ja meie emade õpetussõnad
Sõbranna toimetuse tiim oma emadega Foto: Erakogu
Triin Palmipuu
, Sõbranna.ee reporter-toimetaja
Facebook
Comments

Kokkusaamise rõõm ja kallistused on emadepäeva parim ja magusaim osa. Emad on ületamatud armastamises ja meie suureks saamise teekonda juhendades. Tahame oma emadele öelda aitäh. Et ükski hea sõna kaotsi ei läheks, jagab Sõbranna toimetuse tiim häid soove, pildikesi ja meenutusi oma (vana)emadest.

Marilin: «Olgem ausad, emal on tegelikult alati õigus. Kui koheselt ei pruugi see olla ilmselge, siis paari aasta pärast tagasi vaadates on pilt selgeks joonistunud. Saad täiskasvanuks ja mõistad, et kõige parema elunõu allikas on ema näol alati olemas, ja suur hulk edasi kandvaid teadmisi, millele elus toetuda, on märkamatult juba teadvuse vundamenti valatud.

Sellist isetut pühendumist nagu emal on olnud perele, ei ole veel ise kogenud, ja loodetavasti saan saadud hoole ja õpitu kunagi ise edasi anda.»

Marlene: «Armas-kallis ema!
Tänu sinule leidsin endas julguse valida elus just selle tee, mida mööda soovin käia. Oled mind hoidnud ja armastanud ka neil hetkedel, mil ma seda mõista ei suutnud. Oled tohutult pingutanud (ja vahel ka natuke üle pingutanud), et minust sirguks naine, kelle üle saaksid uhkust tunda. Hoolimata elu keerdkäikudest, pole sa kordagi murdunud ja oled siiani elav ning rõõmsameelne. Nagu Kihnu naistele omane, õpetasid mulle, et tööd ei tasu karta ja meelekindlus viib sihile. Õpetasid mind suurelt unistama ja neid unistusi veelgi kirglikumalt teostama. Tänu sinule olen selline nagu ma olen ja ma ei tahakski teistmoodi olla. Aitäh, et oled olemas!»

Marlene emaga
Marlene emaga Foto: Erakogu

Marju: «Armas memm polnud küll ehk minu bioloogiline vanaema, kuid see polegi tähtis, sest südames olime üks perekond.

Meenuvad jalutuskäigud tema lillelõhnalises hoovis ja sügisene õunauputus. Samuti on soojalt südames kodukootud moosid, mida lahkesti koju kaasa anti.

Tema viimasena jagatud elutarkused olid nii lihtsad ja selged, justkui ta oleks teadnud, et on varsti pilvepiirile minemas. Igatsen teda nii väga - ta oli parim vanaema!»

Maarja-Liis: «Minu ema on alati olnud tugev isiksus, kellele olen saanud toetuda ja kes on õpetanud mind kõiges andma endast parima. Täna, emadepäeval, mõtisklen kõikide meie ühiste toredate mälestuste peale ja olen tänulik, et andsid mulle võimaluse siia ellu tulla.

Minu hinnangul on igas emas peidus kangelanna ja kuninganna, ja igaüks neist võiks lasta sel veelgi rohkem särada.
Ilusat emadepäeva!»

Ly-Marleen: «Lugesin kord ühest raamatust, et «Kui maailmas poleks emasid, poleks meil armastuse tähendusest aimugi» Arvan, et see võtab kõige paremini kokku selle kui tähtsad on emad. Aitäh ema, kuulamast, toetamast, hoolimast ja armastamast ja eelkõige selle eest, et sa lihtsalt olemas oled.
Head emadepäeva, minu kõige suurem sõber! ❤️»

Ly-Marleen emaga
Ly-Marleen emaga Foto: ErakoguMargit: «Minu ema, kes on muide Sõnn, oskab kõik ümberringi alati väga ilusaks teha. Küllap arvavad nii paljud lapsed, aga mäletan, et väiksena mõtlesin, et mu ema on kõige kaunim naine maapeal. Siis ei osanud ma seda tähele panna, aga ta hoolitses, et mul oleks kõik alati olemas. Ta õmbles mulle ka mõned eriliselt armsad nukud ja nukuriided. Kui ma midagi väga soovisin, siis ta võitles mu soovide nimel, ilma et ma oleks seda isegi teadnud või küsinud. Ükskord leidsin poes ühed valged saapad, mis mulle väga meeldisid, aga ei olnud õiget numbrit. Kui emale sellest rääkisin, ei läinud palju aega ja ta leidis mulle need saapad - tookord tundus see mulle nagu ime. Neid kordi oli teisigi.
Aitäh, armas ema!»

Margit oma emaga
Margit oma emaga Foto: Erakogu


Dagmar: «Minu ema on mulle palju õpetanud. Eelkõige on ta mulle õpetanud iseseisvust - kui oluline on naisel saada iseendaga hakkama. Ära tee rohkem lapsi, kui sa ise jõuad neid üles kasvatada - see on näiteks nõuanne, mida olen südame lähedal kandnud (koos selle ühe lapsega, kelle kasvatamisest on mulle täpselt küll).

Veel on ta mulle õpetanud palju asju, mida ma ei ole suutnud omaks võtta. Mu ema on tõeline daam, mina - mitte nii väga. Ma pole õppinud olema tagasihoidlik, pigem olen ma talle oma ekstravertsuse ja avatusega palju piinlikke momente tekitanud. Juba lapsena olin ma see põngerjas, kes jooksis bussis võõra tädi juurde ja teatas, et «Mul on täna uued sokid!». Täna olen ma see kisav femmar, kes ei suuda vait olla, kui näeb ebaõiglust, kui näeb, kui viltu on meie ühiskond; või kes ka vahepeal liiga isiklikult kirjutada armastab, sest näeb, et see läheb inimestele korda. Minu ema kindlasti pole minuga selles osas sarnane, aga usun, et ta saab omal kombel ikkagi aru, miks ma teen neid asju omal kombel ja nii, nagu neid teen.

Ja see vist ongi kõige tähtsam asi mu ema juures. Ta on minul ja mu õel alati lasknud olla me ise. Ta ehk ei nõustu kõigi meie valikutega, kuid ta alati lubab meil teha meie omad vead ning on parastamata olemas, kui me eksime, kukume, haiget saame ja taas oma emme kaisutust vajame. Kui muhule on peale puhutud ja pisarad kuivad, saadab ta meid jälle taas vabasse maailma, jälle lendama ja jälle kukkuma. Selline ema soovin ka mina oma tütrele olla. Oleks mul vaid tarkust, hingejõudu ja kannatlikkust - vähemalt pool sellest, mis on mu emal.»

Dagmar oma emaga
Dagmar oma emaga Foto: Erakogu

Kristina: "Minu ema, koodnimega emme või mamma, on nagu igavesti särav päike. Abe Lincoln on kunagi öelnud: kõik, mis ma olen või soovin olla, võlgnen oma inglist emale.

Tema on see, kes on õpetanud mulle kaastunnet, hoolivust ja julgust oma unistuste poole püüelda. Tema on ühtlasi ka see, kes istus minuga hiliste öötundideni, et ma järgmisel koolipäeval võrrandist X-i kindlasti üles leiaksin. Aitäh kõige eest!»

Triin: «Minu ema on kõige targem, töökam ja sihikindlam inimene, keda tean. Päriselt ka! Ja ta on mulle palju õpetanud. Aga mis võibolla olulisemgi - ma vahel näen, kui palju ta pingutab ja vaeva näeb, et mitte kohe appi tormata ning laseb mul oma vead ise läbi teha. Tänu sellele julgen vastu võtta otsuseid ja ise vastutada. Tean, et kui kõik ikkagi üle pea kokku jookseb ja tundub, et miski enam ei aita, siis tuleb teha nii nagu ema ütleb. Ja kõik saabki nagu võluväel korda. Loomulikult on ta minu suurim kaasaelaja ja tugisammas.

Kui keegi mind kangeks nimetab, siis hehee, järelikult ei ole ta jõudnud veel minu emaga tuttavaks saada. Olen lugematul kordadel mõistnud, et võimatuid asju ei ole olemas. Kui midagi tundub ületamatu või inimvõimetele mittevastav, ütleb minu ema: “Noh, mis sa ootad, hakkame pihta.” Ja saabki kõik tehtud.

Veel olen emalt õppinud, et ükskõik mis päev on väärt šampanjaga tähistamist. Ning raha on selleks, et seda juurde teenida.

Ilusat emadepäeva, emme! Oled mulle kõige kallim.»

Triin oma emaga
Triin oma emaga Foto: Erakogu
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles