Tähista naistepäeva, annetades abivajajatele hügieenitarbeid

Naine
Copy
Solidaane Naistepäev!
Solidaane Naistepäev! Foto: Laura Vilbiks

Heategevusliku kampaania korraldajad kutsuvad solidaarse naistepäeva kampaania käigus annetama Eesti vähekindlustatud naistele ja tüdrukutele hügieenitarbeid. Oma panuse saab anda üle Eesti 25. veebruarist kuni 11. märtsini. Toetada saad, tehes rahalise annetuse või tuues hügieenitarbed Tallinnas, Tartus, Viljandis, Pärnus, Paides, Tapal, Raplas ja Kuressaares asuvatesse kogumispunktidesse.

Kui Šotimaal jagatakse menstruatsiooniks vajalikke hügieenitooted kõigile tasuta ja hiljuti teatas Uus-Meremaa, et hakkab koolides tegema sama, siis Eestis tõsteti tampoonide ja hügieenisidemete 9% käibemaksumäär kümme aastat tagasi 20%-ni.

Poliitikud pole vahepeal pidanud vajalikuks vähendatud maksumäära taas kehtestada. Samal ajal elas Statistikaameti andmetel 2019. aastal absoluutses vaesuses üle 2% ja suhtelises vaesuses viiendik Eesti elanikkonnast. Paljudel on raskusi nii toidu kui ka igapäevaste hügieenitarvete ostmisega. Igapäevase hügieenitarvete alla kuuluvad menstruatsiooni ajal kasutatavad tooted. See on pidev kulu, millest naised loobuda ei saa. Paljudel naistel ja tüdrukutel puudub raha hügieenitarvete ostmiseks, mistõttu võivad nad igal kuul jääda eemale ühiskonnaelust – koolist, töölt, huviringidest.

Solidaarse naistepäeva kampaania kogub annetusi, et toetada menstruatsiooniks ja suuhügieeniks vajalike tarvetega Toidupanka, Pärnu Naiste Tugikeskust, Tartu Naiste Tugi- ja Teabekeskust, rahalistes raskustes peresid toetavat TEEL MTÜ-d ja Eesti Pagulasabi. Suuhügieenivahendeid kogutakse sel aastal esimest korda ja seda põhjusel, et vägivallal on varjatud tagajärg, mis kaasneb vägivaldse suhtega ja sellest väljumisega. Pärnu Naiste Tugikeskuse juhi Margo Orupõld selgitab: «Pingeolukorras inimesel on pinges kogu organism. See jätab jälje. Ka terastross katkeb ühel hetkel. Kui pinge langeb, tekivad füüsilised järelnähud. Oleme tähele pannud, et  vägivaldsest suhtest väljunud naiste hambad lähevad korrast ära, juuksed kukuvad välja.»

Naisinvestorite klubi asutaja Kristi Saare leiab, et võimalus hoolitseda oma tervise ja hügieeni eest on elementaarne inimväärikuse küsimus. «Kahjuks ei ole riiklikud toetusmeetmed alati piisavalt sootundlikud. Solidaarne naistepäev loob korraga võimaluse anda oma panus ning juhtida probleemile tähelepanu,» jagab Saare põhjuseid, miks ta ka sel aastal annetab.

Solidaarset naistepäeva korraldatakse kolmandat aastat. Kampaaniat korraldavad vabatahtlikud Kristel Rannaääre, Nele Laos ja Merle Praakli. Algatust toetab Ultrawings.eu. Lisainfo ja andmed annetuse tegemiseks leiad Facebooki üritusest.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles