Meil oleks aga Roosi sõnul oluliselt keerulisem midagi sellist algatada, kuna ühiskonna vastureaktsioon ja süüdistamine oleks päris suur.
Eesti emad on abitus seisus
Reet Roos tõdes, et Eesti üksikemad on praegu väga abitus seisus. Kui näiteks Soomes maksab kohalik omavalitsus ise neile lastele elatist, kes seda ühe vanema käest ei saa, ning tegeleb võlglasega ise, ning ka Rootsis on olemas teatud kindlustussüsteem, siis Eestis on sisuliselt igasugune tugisüsteem puudu.
Ta märkis, et meil on vaid kohtutäiturite süsteem, mis on küll ennast õigustanud parkimistrahvide väljanõudmisel, aga elatiste puhul nad vaid kehitavad õlgu ja ütlevad, et kui lapsevanem ise ei ütle, kus see mees mustalt tööl on, siis ei saa midagi teha. Roos lisas, et kohtutäitur võib ju raha arestida, kui see tõesti arvele kantakse, aga ükski teadlik nõudest kõrvalehoidja ei luba endale sellist ettevaatamatust ja nii jääbki raha kättesaamatuks.
Nii avaldas Roos lootust, et sotsiaalministeeriumi loodud laste ja perede konventsioon on väga õige asi ning et selle käigus tekivad reaalsed lahendused, kuidas seda olukorda parandada.
Samuti märkis ta, et kui varem oli riikidevaheline elatise nõue väga keeruline, siis möödunud aasta juulis võttis Euroopa Liit vastu otsuse, et kõigepealt tuleb seda lihtsustada, ja teiseks peab riik, kelle juures laps elab, andma abi ning see riik, kus tuvastatakse isa, tegema koostööd. Jõustuma peaks see otsus hakkama selle aasta jooksul.
Seni on Roosi sõnul suudetud Eestis ellu viia vaid mõningad n-ö tehnilised muudatused. Näiteks et elatist saab nõuda aasta tagantjärele, kui suulised lubadused ei ole pidanud. Samuti on võimalik kiirmenetlus. «Vanasti oli elatise keskmine nõue 5 kuud ja 4 päeva, aga laps sööb ju kogu aeg ja kohtus ei ole lihtne käia. Tirida kaks last näpu otsas, 8 tundi tööd, trolliga siia-sinna, aru veel ka täpselt ei saa, kuhu need paberid viia tuleb - see on väga keeruline.»