L, 23.09.2023

Moeaasta tipphetked 2020

Kristina Herodes
, Arteri ajakirjanik
Facebook
Comments

Mood armastab muutusi ning järske kannapöördeid. Lõppev aasta mõjus aga disainimaailmale sama laastavalt kui kõigile heade aegade äriharudele. Siiski oli lõppevas aastas säravaid hetki, mida hea sõna ja aplausiga esile tuua.

Virtuaalne Tallinn Fashion Week

Kui moepealinnades alles juukseid katkuti ja hiiglasliku masinavärgi kokkukukkumise kolinas hädaldati, siis mini-moepealinn Tallinn oli väle. Pea üleöö vormus moenädal ümber virtuaalseks sündmuseks, peakorraldaja Anu Kikas pani selle õnnestumise alla ebainimliku energiahulga ning tulemus oli imehea! Selle asemel et hinge vaakuda, murdis Eesti moekunst tavalisest disainihuviliste ringist märksa laiema auditooriumini ning naelutas ekraani ette enam kui 22 000 moehuvilist. Samaväärse mahutavusega saali Eestis teadagi ei leia ning mood pole ka spektaakel, mida kusagilt kõrgest-kaugest tagareast kõõritada – seal loeb iga detail. Virtuaalsel moenädalal sai igaüks oma kodus esireas istuda. Kirgas moeelamus paistis ning kajas kaugele!

Virtuaalne Tallinn Fashion Week, Mariliis Niine.
Virtuaalne Tallinn Fashion Week, Mariliis Niine. Foto: Remo Tõnismäe

«Mineralia» moegala

Kui lõviosa sündmustest kolis virtuaalmaailma või jäi sootuks toimumata, mahtus rahulikule ajahetkele siiski üks võimsat elamust ja müstilist mastaapi pakkuv moegala – Tanel Veenre «Mineralia», mida saatis kauni raamatu esitlus. Unustuste kuningriigis majandav ehtekunstnik, moelooja ja multitalent viis vääriskividelt leitud looduslikud mustrid rõivastele ning tulemuseks oli uhke kollektsioon voolavatest-kantavatest kalliskividest kleite, tuunikaid, keepe ja kõike muud imelist. Isegi mehi ei unustatud ära. Rõivaste kõrval pole Veenre hetkekski unarusse jätnud ka esmast armastust ehteloojana, tema maailmas on kõik orgaaniliselt seotud ja sama tugevast tundelaengust saab osa ka kandja.

Tanel Veenre moevaatemäng «Mineralia».
Tanel Veenre moevaatemäng «Mineralia». Foto: Sander Ilvest

ERKI showcase-moeshow

Eesti moepublik on showcase’e vähe näinud, kuid detailirikka, lähedalt uurimist ja süvenemist eeldava loomingu puhul on see imeline ja maailmas laialt levinud formaat. ERKI etendus Põhjala tehases oli nagu jalutuskäik seikluste keskele – vaata, kuhu tahad, kõikjal kihisesid noorte talentide argikarmusest mahanudimata pöörased ideed ning vormus otse sinu silme all kordumatu vaatemäng. Ma ei liialda – noorte moeloojate rinne pole Eestis kunagi enne sama tugev olnud! Uutel tulijatel on metsikult annet, aga nad on valmis ideede teostamiseks ohverdama ka kosmilises koguses energiat. Loovlaviin on EKAs liikuma hakanud.

ERKI moeshow, Anneliis Reili showcase.
ERKI moeshow, Anneliis Reili showcase. Foto: Arnaud Lafeuillade

Roberta Eineri Kuldnõela-show

Roberta etendus oli kui best-of-assortii, mis moodustas laval väga loogilise terviku. Maailmas läbi löönud moelooja tegutsemist ligidalt nähes sai igaüks selgeks, et õnne on ses valemis ehk paar protsenti. Edu taga on pisima detailini pöörane perfektsionism, kõik modellitüübist soengu, muusika ja sukavärvini peab olema juuksekarva pooleks ajava täpsusega paika timmitud. Ainult sel moel elamus kannab ja veenab vaatajat, sa tahad uskuda ja olla ise osa sellest enneolematust maailmast, mida moelaval näed.

Roberta Eineri Kuldnõela etendus.
Roberta Eineri Kuldnõela etendus. Foto: Erlend Štaub
Aasta kõige südamlikum moesündmus oli Marilin Sikkali etendus Tallinn Fashion Weekil - disainer tähistas nii moemärgi Mari sünnipäeva kui pulma aastapäeva ning meelitas endaga selstis lavale ka kallima ning neli tütart.
Aasta kõige südamlikum moesündmus oli Marilin Sikkali etendus Tallinn Fashion Weekil - disainer tähistas nii moemärgi Mari sünnipäeva kui pulma aastapäeva ning meelitas endaga selstis lavale ka kallima ning neli tütart. Foto: Erlend Štaub/TFW
Virtuoza by Liisi Tui, virtuaalne moeetendus oli lahendatud filmilikus võtmes ning jõudis publikuni Elu24 veebis.
Virtuoza by Liisi Tui, virtuaalne moeetendus oli lahendatud filmilikus võtmes ning jõudis publikuni Elu24 veebis. Foto: Mardo Männimägi
Oksana Tanditi moeetendus toimus sel aastal miniformaadis ning oli pühendatud piiridest vabanemisele - üks väheseid, mis toimus reaalsuses, mitte ekraanil.
Oksana Tanditi moeetendus toimus sel aastal miniformaadis ning oli pühendatud piiridest vabanemisele - üks väheseid, mis toimus reaalsuses, mitte ekraanil. Foto: Kalev Lilleorg
Mammu Couture printsessimood on täienenud naiselike dresside ning igas olukorras sobivate kameeleon-kleitidega, kuid tema loomingust õhkuvat helgust vajame sel aastal rohkem kui iial enne.
Mammu Couture printsessimood on täienenud naiselike dresside ning igas olukorras sobivate kameeleon-kleitidega, kuid tema loomingust õhkuvat helgust vajame sel aastal rohkem kui iial enne. Foto: Erlend Štaub/TFW
Tiina Talumehe moegala on enamasti suurejooneline sündmus, kus kõik on kohal. Sel aastal toimus mitu kammerlikumat etendust moemajas kohapeal. Uue maailmaga kohanenud mugav mood pole siiski loobunud olemast naiselik ja kaunis, kollektsioon "Hetk".
Tiina Talumehe moegala on enamasti suurejooneline sündmus, kus kõik on kohal. Sel aastal toimus mitu kammerlikumat etendust moemajas kohapeal. Uue maailmaga kohanenud mugav mood pole siiski loobunud olemast naiselik ja kaunis, kollektsioon "Hetk". Foto: Kalev Lilleorg

Maskid moerindel

Asi, mille vajalikkus meile enne lõppevat aastat poleks isegi pähe tulnud, on kaitsemask. Enne oli see utoopia, mida nägi ette vaid Annika Kiidron, nüüd tavapärane reaalsus. Maski kandmisest me ei pääse, ja kui seda nagunii tuleb teha, siis olgu see vähemalt meeldiv. Maitse asi, on see meditsiiniline kaitsevahend või eneseväljenduse osa. Minu sümpaatia kuulub tegijatele, kelle maskides sertifitseeritud filtri testitud kaitsevõime ning disain kokku saavad ehk et lõivu ei pea maksma ühe ega teise arvelt.

Eestis disainitud kaitsemask, Facewear.
Eestis disainitud kaitsemask, Facewear. Foto: Facewear.eu

Annika Kiidroni tähelend maailma areenil

Arter kirjutas Annikast hulk aega varem, kui tõelised loorberid tulema hakkasid, aga meil ongi tõeliste tähtede peale hea nina. Annika võitis sel aastal ERKI moeshow’, aga see oli vaid hoolaud. Üliandekas noor disainer pääses kollektsiooniga «Give Me My Fairytale» Premier Vision Parisi moekonkursile NextGen Awards. Juba see oli vägev saavutus – kandidaate oli 532 kokku 80 rahvusvahelisest moekoolist. Aga Eesti geenius tegi puhta töö ja võitis maailmakuulsal moekonkursil peapreemia! Rahvusvahelised moeprofid ei eksi kunagi. Meil tõesti on noor Eesti moegeenius, kelle üle uhkust tunda. Braavo!

Annika Kiidroni ERKI moeshow ’võitu jätkas särav tähelend maailmas.
Annika Kiidroni ERKI moeshow ’võitu jätkas särav tähelend maailmas. Foto: Arnaud Lafeuillade
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles