Päevatoimetaja:
Heidi Ruul

Arst selgitab, kui tihti peaks tegelikult naistearsti külastama

Copy
Arst ja patsient
Arst ja patsient Foto: Shutterstock

Millal sa viimati naistearsti juures oma tervist kontrollimas käisid? Pole saladus, et paljud naised satuvad naistearsti juurde harvemini kui peaks. Naistearst selgitab, kui tihti seda tegelikult teha võiksid.

Kord aastas võiks iga naine külastada naistearsti, et kontrollida end nii suguhaiguste kui ka põletike osas, oluline on ka regulaarne günekoloogiline läbivaatus, soovitab Kliinik Elite naistearst dr Deniss Sõritsa.

Korra aastas võiks teha ka põletikuanalüüsi ehk KOH-testi.

Oluline on ka vaginaalne ultraheli, et vaadata emakat ja munasarju, et veenduda, et kõik on normis, emaka struktuur ja asend normipärane, pole anomaaliad ja tsüste. Günekoloogilise läbivaatuse kaudu saab arst hinnata, kas toimunud on muutusi, kas on viiteid haigusele/põletikule.

Iga naine võiks külastada günekoloogi kord aastas ja teha PAP-testi iga kahe aasta tagant, kui arst pole soovitanud teisiti. Naine peaks kontrollima iga kolme aasta tagant ka rindu. Kui naine tunneb alakõhus valu, tekkinud on valu urineerimisel, menstruatsioonid on vererohked, ebakorrapärased ja valulikud, siis ka need on põhjused, miks kohe pöörduda naistearsti poole. 

Kui naine tunneb kipitust, ebamugavustunnet või on muid kaebusi, tuleks samuti pöörduda naistearsti vastuvõtule, kuna need sümptomid võivad viidata suguhaigustele, mis võivad mõjutada ka edasist viljakust ja tekitada lausa viljatust.

Märksõnad

Tagasi üles