Surnuaiad on müstilised ja paljude inimeste hinges hirmuvärinat tekitavad kohad. Eestis on palju legende ja kummituslugusid, mis seotud just surnuaedadega ning tänases «Külmavärinate» saates toome teieni mõned neist.
Vanast Kopli surnuaiast on suisa mitu lugu – tundub, et tegemist oli omal ajal üsna põneva kohaga, mis inimeste meeli ärevil hoidis. Paraku hävitati 1774. aastal rajatud Kopli surnuaed 1951. aastal ning nüüd asub seal Kopli kalmistupark.
Omal ajal vestsid Kopli «vaimudemaa» saladuslikest külastajatest palju huvitavaid lugusid Tallinna voorimehed. Neil aegadel, mil voni tiitel oli kullast kallim, tuli voorimeestel sageli sõidutada surnuaiale suursuguseid leinajaid, kes hästi voorimehe setuka vaeva tasusid.
Üks Tallinna voorimees, kes 1931. aastaks juba oli oma kaeramootori maha müünud ja troska esiratastest hoopis kärule rattad teinud, jutustas Uudislehe ajakirjanikule ühe väga ebahariliku loo, mis Kopli kalmistuga seotud.
«Sinna on ikka tagasi aastaid paarkümmend. Ühel vihmasel sügisõhtul tuleb Raatuse platsil mulle peale uhke saks ja käsutab: «Lase Kopli surnuaiale, aga kähku?»
«Mis härra sinna... nüüd vastu ööd? Või kuulsin ma valesti — ikka Koplisse, surnuaiale?»
«Jah, sinna. Ära venita, muidu võtan teise. Säh, siin on sulle viis rubla ette! Aga nüüd — lase käia!»
No, mis ma enam, kuulasin, muudkui setukale säru ja padavai Koplisse. Ise mõtlen kogu tee, mäherdune isand see võib olla, kes sõidab öösel vaimude aeda? Natukene iseäralik tunne hakkas kui kuulsin, et härra nuuksub troskas. Võibolla kuulsin valesti, arvasin endamisi. Surnuaia väravas kargas saks kähku maha.
Vaatan nüüd terasemalt: mees peenelt riides, kaapkübar peas ja silmad läigivad nutuselt. «Oodake siin,» ütleb ta. «Keelan teid mulle järele tulemast. Saate aru: mitte sammugi sissepoole surnuaeda.»