Eestimaa ja Liivimaa piiril asub koht nimega Vaimastvere. See on kunagine mõisasüda ja vallakeskus, mis praegu on küll oma endise hiilguse kaotanud, kuid omal ajal juhtus siin nii mõndagi. Muuhulgas peideti just Vaimastveres 1884. aastal pühitsetud sinimustvalget lippu.
Esimest korda mainiti Vaimastvere küla 1527. aastal, Vaimstvere (Wemsteuer) mõisa kohta pärinevad aga ametlikud teated 1552. aastast. Algselt kuulus mõis Laiuse lossi maade hulka, kuid 1742. aastal kinkis keisrinna Elisabet mõisa ooberst von Schwartzile. See kujunes aga Vaimastvere mõisa ajaloos kõige traagilisemaks ajajärguks.
1747. aastal teenis mõisas teener Johann Kling. Heinateo ajal käsutas Kling heinalised – seitse naist ja ühe mehe – Pedja jõe ületamiseks kitsasse künasse, kuhu mahuti ainult seisma. Keset jõge tasakaal kadus ning küna läks ümber. Kõik paadis olnud kukkusid sügavasse vette.
Teener Kling haaras nuudi ning sundis kaldal seisnud inimesi hädalistele appi minema, kuid keegi ei julgenud. Jõgi neelas kõik kaheksa inimest.
Kui Kling Vaimastvere mõisa jõudis, teadis juhtunust juba ka mõisahärra von Schwartz. Too tormas Klingile kallale, lõi ta pikali, peksis nuudiga ja lõpuks ka jalgadega. Seejärel andis mõisnik Klingi Tartu maakohtusse, kus viimasele mõisteti «suure ettevaatamatuse ja unustamise» eest kiriklik karistus ja kaks aastat vangistust. Teener ei jäänud asjaga rahule ning kaebas otsuse edasi. Õuekohtus läkski tal õnneks – kiriklik karistus tühistati ning vangistus vähendati vaid neljale nädalale.
Uppunud inimeste jaoks kaevati aga ühishaud. Mõisnik andis küll ka lauad, et igaüks saaks eraldi puusärgi.
Himura oobersti mõrv
Vaimastveres liigub aga vanarahva suus juba põlvest põlve jutt sellest, kuidas omal ajal üks talutüdruk oletvat öösel saunas ära tapnud kohaliku mõisniku, kes enese juurde viinud ümbruskonna naisi ja neid vägistanud. Hilisemal ajal hakati seda juttu võtma noorema põlve poolt siiski legendina, mille kohta arvati, et tal tõepõhja all pole.