Inimkonna teadlikkuse kasvades räägitakse aina enam ökoloogilisest eluviisist, mis on harmoonias meid ümbritseva keskkonnaga. Selle poole pürgitakse läbi sideme loomise loodusega, vastutustundliku tarbimise, materjalide kasutuslahenduste otsimise selliselt, et saaksime need hiljem taas loodusesse tagastada.
Nii tarbijad kui ka poliitika kujundajad räägivad aina valjemini toodetest, millele saab anda uue elu. Kuigi praegu oleme veel säästva eluviisi otsingutel, ei ole kaugele vaadata vaja – kõike seda võime leida enda lähiajaloost, tööstusrevolutsiooni eelsest ajast. Neid säästliku eluviisi kajastusi võime leida ka mõisates, mis olid omal ajal jätkusuutliku arengu, tehnoloogiliste lahenduste, pikaealise arhitektuuri eestvedajad. Jätkusuutlikkuse otsingutest jutustab Leedu losside ja mõisate assotsiatsiooni president Gintaras Karosas.
Parimateks jätkusuutliku arhitektuuri ja disaini näidisteks võib pidada mõisakomplekse, mis on ehitatud kohandatuna looduslike tingimustega. Mõisaid ehitati eesmärgiga luua mugav residents rekreatsiooniks ja sotsialiseerumiseks ning arhitektuuri- ja kultuuripärandi loomiseks järeltulevatele põlvedele.
Jätkusuutliku urbaniseerumise põhimõte pakub mittehallatava arendamise ja aina uute ehitiste püstitamise asemel olemasolevate ressursside kasutamist. Pilk suundub pärandarhitektuuri taastamisele, eriti mõisakompleksidele uue elu andmisele. Peale mittehallatavat urbaniseerumise ajajärku hakkame otsima lahendusi, kuidas mitte laiendada linnasid, vaid kasutada ratsionaalselt seda, mis meil juba olemas on.
«Jätkusuutlikkus on mitte ainult ehitised, vaid ka funktsionaalsus. Mõisahoonete puhul leiame seda mitmefunktsioonilisest keskkonnast, kus toimisid üheaegselt nii rekreatsiooni- kui ka tootmisruum ja meelelahutuskohad. Kõik see oli integreeritud naturaalsesse looduskeskkonda,» räägib G. Karosas, lisades, et taassünni ajajärku sammuvad mõisad kui jätkusuutlikkuse ja kogukondlikkuse eestvedajad, mis annavad tõuke kohalike kogukondade moodustumiseks.
Suurepärane hea praktika, kogukonna teadlikkuse ja mõistvuse näidis on Lukšiai kogukonna initsiatiivil ja jõupingutustel taastatud Zypliai mõis, mille taastamine inspireeris kogu väikelinna taassündi.