Tervisejakiri Üks valis välja kümme tervisehäda, mis talveajal – ja muidu ka – kõige enam kimbutavad ning uuris nende põhjusi nii füüsilisel kui ka peenemal tasandil. Lisatud said nipid, nõuanded ja ravimtaimed.
Kümme talvist tõbe ja tervendajat
1 Gripp, külmetus
Mis on? Ehkki viiruste põhjustatud gripi ja külmetuse sümptomid – kurgu- ja peavalu, köha, kinnine rind, nohu, valutavad luud-kondid, külmavärinad, palavik, nõrkus – on sarnased, on äge hingamisteede haigus gripp tõsisem.
Miks on? Külmetus, nohu ja nutt on omavahel seotud. Mõtiskle, kas surud alla kurbust, nördimust, viha? Või ehk pole sa rahul oma tööga, su koormus on liialt suur, ent sa ei saa seda öelda? Haigus saadab sõnumi: võta aeg maha ja leia endas taas üles tasakaal.
Hea:
- Tugevda immuunsust greibiseemneekstrakti, siilkübara, küüslaugu, kileja hundihamba, uimastava juustumarjaga.
- Joo rohkelt vedelikku, lahjat sidruni- või ananassimahla, sooja vett meega.
- Ingveritee avab kinnise nina, leevendab kurguvalu, külmavärinaid ja annab energiat.
- Tarvita toiduks kana- või köögiviljapuljongit küüslaugu ja sibulaga.
- Hinga eukalüpti- ja piparmündiauru: vala kaussi kuum vesi, lisa mõni tilk eeterlikku õli, heida üle pea ja kausi suur rätik ning hinga auru ettevaatlikult, et end mitte ära põletada, u 15 minutit.
- Aed-liivatee, iisop, musta leedri õied, naistenõges, paiseleht, raudrohi, salvei, teeleht, vägihein.
Halb: Kui sa ei poe voodisse tervenema, vaid mängid kangelast.
2 Huuleherpes
Mis on? Nn külmavill huulel, mida põhjustab viirus Herpes simplex ning mis annab oma tulekust märku kirvendustundega. Puhkeolekus viiruse vallandavad külmetus, päike, stress.
Miks on? Lööb sageli välja pärast stressi või konflikti. Tegemist võib olla valusate tunnete, kurbuse, haigetsaamise või süüdistustega, mida huuled tagasi püüavad hoida. Ka võib see puudutada tööd ja rahalisi raskusi.
Hea:
- Tupsuta ohatisekohale võrdsetes kogustes teepuu eeterliku õli ja taimeõli segu. Või biojogurtit, kanget saialille- või melissiteed.
- Hõõru pakitsevat kohta jääkuubikuga.
- Aaloe, iisop.
Halb: šokolaad, pähklid-seemned, õlu, koola, sest neis on herpeseviirusele meeldivat arginiini.
3 Kandidoos
Mis on? Nakkus, mille vallandab pärmseen Candida albicans ja mis põhjustab tupe sügelemist, ebamugavustunnet urineerimisel ning paksu, halva lõhnaga voolust. Candida vohamise kutsuvad esile organismi nõrgenenud vastupanu, stress, suhkrurikas toit, hormoonide kõikumine ning antibiootikumid ja steroidid, mis hävitavad tupe mikrofloora.
Miks on? Su sees on midagi ärritavat või vihastavat. Mis juhtus, et tasakaal paigast läks? Kas intiimne lähedus tekitab sinus mingi vastuolu? Milliseid probleeme oled pidevalt maha surunud? Aeg on need ära lahendada.
Hea:
- Määri tupepiirkonda biojogurtiga.
- Võta probiootikume.
- Joo jõhvikamahla, kuni tupe tasakaal taastub. Selles olev arbutiin aitab kandidoosil rahuneda.
- Söö seenhaiguste vastast küüslauku.
- Tugevda immuunsust.
- Aed-liivatee, rosmariin, salvei.
Halb: Suhkur, mesi, pärmi sisaldavad leib ja õlu, rafineeritud toiduained, alkohol, samuti antiseptilised seebid, lõhnastatud hügieenisidemed ja tualettpaber, sünteetiline pesu ja kitsad rõivad.
4 Kurguvalu
Mis on? Valus kurk ja neelamine on külmetuse ja gripi sagedased saatjad. Neelupõletik e farüngiit on kurgupõletik, mille põhjuseks viirus või streptokokkbakter. Kõripõletik e larüngiit on tavaliselt nohu või liigse karjumise ja rääkimise tagajärg.
Miks on? Kurguhädad võivad tekkida siis, kui elus toimuv tekitab sinus hirmu või sul on raske end väljendada. Mis sul kurku kinni jääb, mida sa alla surud, mida sa tegelikult öelda tahad? Kellele? Kurgu seisund peegeldab ka suhteid teistega – kui need on korras, on kurk terve.
Hea:
- Anna kõrile puhkust.
- Kurista iga 30–60 minuti järel sooja meresoolavee, salvei- vm ravimtaimeteega, kuni vaevused kaovad.
- Joo ohtralt sooja vett, teed, ananassimahla, veega pooleks segatud tsitrusemahla.
- Ime salvei-, siilkübara-, mentooli- vm ürdipastille.
- Aed-liivatee, altee, ingver, kannike, kassinaeris, kuslapuu.
Halb: Väga kuumad joogid, sest need ärritavad.
5 Köha
Mis on? Köha on külmetuse, gripi ja bronhiidi kaaslane. Rögase köhaga püüab organism vabaneda kopsudes olevast limast ja bakteritest. Ent köha võib olla ka tolmust, suitsust, heitgaasidest tingitud ärritus.
Miks on? Köha tähendab soovi karjuda häälekalt: kuulake mind! Nõnda siis – ära suru oma mõtteid-tundeid enam alla, vaid ütle julgelt välja. Ka tasub köha puhul endalt uurida, mis sind ärritab – tahab ju keha köhimisega hingamisteid millestki vabastada.
Hea:
- Kiire köhaleevendaja saad meest ja sidrunimahlast, millel lase suus enne allaneelamist aeglaselt sulada.
- Hinga eukalüpti, tee-, sandli- või püha viirukipuu auru. Leevendust toob ka kurgumassaaž nende aroomiõlide ja taimeõli seguga.
- Söö küüslaugusuppi.
- Korrapärane võimlemine ventileerib kopse.
- Maga jahedas ja hästi õhutatud toas.
- Aed-liivatee, aedvaak, aniis, koldjuur, lagrits, paiseleht, teeleht, vägihein.
Halb: Piimatooted, sest tekitavad lima.
6 Nohu, sinusiit
Mis on? Nohu põhjuseks võib olla allergia või ärritus, aga ka nakkus. Sinusiit e urkepõletik toob lisaks kinnisele ninale ja kollakasrohelisele tatile ka valu silmade kohal. Ent nohu võib saada ka, kui töötad umbses ruumis, liigud vähe värskes õhus, sööd ebatervislikult.
Miks on? Nina sümboliseerib eneseväärikust, sestap kõneleb kinnine nina enese väärtuse vähendamisest, nohu aga tagasihoitud pisaratest. Alateadvus üritab nõnda sügavalesurutud tundeid ehk muret, pettumusi, kahetsust lahendamiseks pinna peale tuua.
Hea:
- Hinga eukalüpti- ja piparmündiauru. See teeb nina lahti, hingamise kergemaks ja tati vedelamaks.
- Hõõru laubale, nina alla ja külgedele taimeõlis lahjendatud eukalüpti-, piparmündi- või puneõli.
- Joo rohkelt sooja vedelikku, sest see vedeldab lima.
- Söö sibulat, muru-, porru- ja küüslauku ning vürtsist mädarõigast.
- Iisop, musta leedri õied, raudrohi.
Halb: Piimatooted, rafineeritud toidud.
7 Peavalu
Mis on? Kõige levinum on närvipinge, stressi, silmade pingutamise, pinges õla- ja kaelalihaste põhjustatud nn pingepeavalu. Ent peavalu käib kaasas ka külmetuse, gripi, vähese veresuhkru või hormonaalsete muutustega.
Miks on? Sõnum alateadvuselt, et teed midagi enda heaolu jaoks valesti. Peavalu põhjuseks võib olla ka su silmakirjalik suhtumine, pidev enesekriitika ja enda alahindamine. Migreeni puhul lisandub veel soov olla täiuslik ja enesepiitsutamine selle nimel.
Hea:
- Puhka vaikuses ja hämaras.
- Joo rohkesti vett.
- Tee ingveriteed.
- Masseeri lahjendamata lavendli eeterlikku õli meelekohtadele. Pane laubale ja kuklale kompress lavendli, majoraani, piparmündi, melissi aroomiõliga.
- Õpi stressi maandama.
- Kummel, lavendel, palderjan, pärnaõied, rosmariin, tõnnike.
Halb: Juust, vein, šokolaad, tsitrused.
8 Premenstruaalne sündroom
Mis on? PMSi vaevusi – meeleolukõikumist, väsimust, vedelikupeetust, alakõhu paistetust, rindade tundlikkust, pea- või seljavalu – kutsuvad esile muutused hormoonide tasakaalus.
Miks on? Menstruatsioon on aeg, mil tuleb alistuda loodusele, mil keha annab teada soovist võtta asju rahulikult. Ent tööl käies pole see kerge. Amet nõuab selget pead ja head välimust – sina aga oled hajevil ja tunned end paistes. Kui lisada juurde stress, veidi pahameelt, süü- ja häbitunnet, polegi imestada, et PMS platsis on.
Hea:
- Söö tihti, vähemalt iga 2 tunni tagant ja vähe korraga. Eelista täisteratooteid, rohelisi lehtköögivilju, oliiviõli, pähkleid ja seemneid.
- Hormoonidel aitavad tasakaalus püsida kuningakepi- ja kurgirohuõli.
- Kõrget östrogeenitaset aitab ohjata korrapärane trenn.
- Mungapipar, naistenõges, naistepuna, võilill.
Halb: Sool, kofeiin, suhkur, alkohol, rasvane ja vürtsine toit, ülesöömine.
9 Seedehäired
Mis on? Gaasid, puhitused, kõrvetised, röhitsused, ebamugavustunne kõhus pärast sööki – need on märk seedimata või poolikult seedinud toidust ja seedeelundites toimuvast käärimisest.
Miks on? Seedehäired kimbutavad siis, kui tegelikkus on liiga kibe või hapu seedida või on seda kogunenud liiga palju.
Hea:
- Mälu korralikult, see kergendab mao ja seedeelundite tööd.
- Kibedamaitselised toidud soodustavad seedemahlade nõristust.
- Tass kardemoni- või naistenõgese teed või apteegitilliseemnete, köömnete ja nelgi närimine pärast sööki parandab seedimist.
- Basiilik, ingver, kalmus, koriander, kummel, lagrits, muskaatpähkel, münt, piparrohi, seller.
Halb: Kiirustades söömine, pikad pausid söögikordade vahel, rasvane ja praetud toit, paljude eri toiduainete koos söömine, ka stress ja kitsad rõivad.
10 Väsimus
Mis on? Magad tavalisest kauemgi, ent ärkad ikka väsinult, põhjuseks füüsiline ja vaimne kurnatus, stress, ebatervislik toitumine ja toitainevaegus.
Miks on? Lisaks puudulikule kehalisele tasakaalule näitab kurnatus ka vaimsuse ja rõõmu puudumist su elus. Leia need taas üles.
Hea:
- Muuda oma eluviisi, sest ilma selleta sa kurnatusest jagu ei saa.
- Lõõgastu, mediteeri, maanda pingeid, liigu ja liiguta end.
- Maga öösel 7–9 tundi.
- Söö tasakaalustatud täisväärtuslikku toitu: täisteratooteid, pruuni riisi, värsket köögi- ja puuvilja, kaunvilju.
- Rauda annavad maks, datlid, rosinad, munad, tumerohelised lehtköögiviljad.
- Aasia vesinaba, aspar, basiilik, kilejas hundihammas, rosmariin, salvei, uimastav juustumari, ženšenn.
Halb: Rafineeritud ja rämpstoit, energiajoogid, alkohol, kofeiin, suhkur, maiustused.