«Leivaisa» — see on alati oodatud mees. Ta on vang, kes kannab laiali haiglastele vahialustele eritoitu ja piima.
«Silmakliinikusse» pattu kahetsema
On vanpri käitumine korralik, siis määratakse talle iga nädala eest üks mark — karistusaja arvestamiseühik, milliseid kogudes kindlaksmääratud hulga, võib ta vabaneda enne tähtaega. Saadab ta salaja aga kellelegi teise kambrisse kirja — «tonksu» — ja see tuleb avalikuks või «teeb «silma seks»» — vaatab salamahti läbi akna hoovis jalutavaid naisi, mida «must» ehk «ronk» — s. o. valvur, märkab, siis on «silmakliinikusse» — kartsa — minek kindel. Aga seal ei anna «prokurörid» — tarakanid — öörahu. Ja kui tehakse kambris «rööv» — läbiotsimine — ning leitakse mõni tabamatult värske «narts» — ajaleht — või mõni muu keelatud ese, siis käib selle omaniku käsi sama halvasti.
Kui on kambris teoksil mõni keelatud toiming, näiteks, «visatakse unda» — lastakse niidi otsa kinnitatud kiri alumise korra akna juurde, siis keegi vahialustest «hoiab lampi peal» — valvab, et seda toimingut ei märgata.
«Täi tegemine» ehk «täi lahti laskmine» on isegi enamiku vangide silmis inetu nähe. Selle väljendusega tähendatakse varastamist oma kaasvangilt.
«Kohvi joomisest» ja «valgest hobusest»
Kui «vana krae» teeb vanglas tööd, siis on tema unistuseks saada «nokaks» – töögrupi vanemaks. Ja kui «vana» – töökoja meister — «ujub välja» — läheb ära, siis töö suhtes on «nokk» tema asemik.
«Vajub sisse» — tuleb tagasi — aga meister, siis lakkab ka «noka» vaba voli.
Kui korralikult tööd tehes on vang juba üle poole oma karistusest ära kandnud ja tal «markide arv täis», siis esitatakse ta «skidka komisjonile» – organile, kes vabastab vange enne tähtaega. Kuid enne seda käib vang veel «kohvi joomas» — direktori juures jutul.
Vabaneb ta komisjoni kaudu, siis saab ta «skidkat», kui aga armuandmise palvega, sus «viskab kondid» ja teda nimetatakse «kondiloopijaks». Kuid see on ju ükskõik, peaasi, et saab «kivilaevast» — vanglast — välja ning unustatakse «rootsi kardinad» — trellid. Vabastab aga surm vahialuse vanglast, siis öeldakse selle, kohta «valge hobune viis ära». ^