KUIDAS ÄRA TUNDA SEKSUAALSELT VÄÄRKOHELDUD LAST
Tartu Ülikooli meditsiinivaldkonna lektor Kai Pardi sõnul on laste seksuaalse väärkohtlemise avastamine nagu pusletükkide kokkupanek. «Ükski pusletükk iseenesest ei tõenda lapse seksuaalset väärkohtlemist, vaadata tuleb tervikpilti. Seetõttu ehk jääbki paljudel juhtudel lastevastane seksuaalne vägivald avastamata,» selgitas Part.
Hinnanguliselt satub spetsialistide vaatevälja vaid üks igast kaheksast väärkohtlemise ohvrist.
Kui laps räägib
Erialakirjanduses on Pardi sõnul seisukoht, et kui laps räägib seksuaalsest väärkohtlemisest, siis tuleks teda uskuda.
«Kahjuks enamik lastest ei räägi või räägitakse alles kaua aega pärast seksuaalset väärkohtlemist. On uuringuid, mis ütlevad, et pooled lastest ei avalda juhtunut vähemalt viie aasta jooksul. Mida nooremana seksuaalne väärkohtlemine aset leiab, seda hiljem avaldatakse,» selgitas Part.
Rääkimist takistab süü- ja häbitunne, eelkoolieas ka sõnalise väljendusoskuse puudumine.
Käitumise märgid
«Pidev stress tekitab hüpotaalamus-hüpofüüs-neerupealised telje ebakõla, see viib ärevuse, depressiooni ja suitsidaalsuseni. Lastele pannakse erinevaid diagnoose, kuid trauma põhjus jääb sageli varjatuks,» kirjeldas Part. Kirjeldatud on erinevaid käitumishäireid, mis peaksid täiskasvanute tähelepanu pälvima, kuid samas ei ilmuta Pardi sõnul kolmandik seksuaalset väärkohtlemist kogenud lastest mingit iseäralikku käitumist.
Siiski kirjeldatakse seksuaalset väärkohtlemist kogenud laste puhul endasse sulgumist või hoopis klammerdumist ja ärevust ning hüperaktiivsust. Võõrad pole ka toitumishäired nagu isu puudumine, anoreksia, buliimia. Madala enesehinnangu tõttu tekib enese kahjustamine, agressiivsus teiste vastu, antisotsiaalne ja riskikäitumine (uimastid, rasedus, suguhaigustesse nakatumine).
Sage on ebaeakohane seksualiseeritud käitumine, täiskasvanulik detailne seksiga või suguelunditega seotud sõnavara, ebaeakohased seksuaalteadmised.
Kannatab kognitiivne areng - õpivõime, verbaalne võimekus, keskendumine. «tekivad probleemid suhtlemisel, sest langeb võime kogeda ja konstruktiivselt väljendada oma tundeid, võime usaldada, lähisuhteid luua ja hoida,» lisas Part.
Eesti uuringutest on selgunud, et seksuaalset väärkohtlemist kogenud noored tundsid end mittekogenutega võrreldes enam õnnetult, masendunult, tõrjutult ja pinges. Kolmandik seksuaalset väärkohtlemist kogenud noortest oli mõelnud, et ei taha enam elada.
Kehalise tervise märgid
Seksuaalset väärkohtlemist kogenud lapsed kaebavad sagedamini valu suguelundites, pissimise häireid, veritsust suguelunditest, esineb allapissimist. Sagedamini tuleb neil lastel ette ka mao-sooletrakti kaebuseid nagu kõhuvalu, allakakamine või kõhukinnisus.
Levinud on ka erinevad valusündroomid. Näiteks kaebab laps pidevalt kõhuvalu või peavalu, uuringutega aga midagi ei leita. Hilisemas elus on ohvritel aga madal seksuaalne rahulolu ja madal tervise enesehinnang.
Vigastused
Tüüparvamuse järgi peaks lastevastast seksuaalset väärkohtlemist saama kindlaks teha vigastuste järgi.
Dr. Part kummutab selle müüdi. «Enamikul ohvritest lastel ei ole suguelundite vigastusi. Väga harva tuvastatakse värskeid vigastusi kehal, sealhulgas suguelunditel,» selgitas Part.
Enamasti värskeid vigastusi ei näe, sest paljud lastevastase seksuaalse vägivalla vormid ei põhjusta vigastusi.
«Näiteks kui täiskasvanu lamab alasti lapse peal või kõrval ja rahuldab ennast, siis see ei jäta ju vigastusi,» tõi Part näite.
Lastevastane seksuaalne väärkohtlemine võib olla korduv ja pikaajaline. Isegi, kui vigastused tekivad, siis need paranevad kiiresti ning sageli jälgi jätmata.
«Seega vigastuste puudumine ei tähenda, et seksuaalset väärkohtlemist pole toimunud. Vaid üksikud vigastused on spetsiifilised seksuaalsele väärkohtlemisele (värsked vigastused) ja harva võivad jääda nähtavaks ka pärast paranemist – seetõttu on oluline kahtluse korral kiire pöördumine,» sõnas Part.
Eestis on olemas vastavad seksuaalse väärkohtlemise kriisiabikeskused, kuhu võivad pöörduda igas vanuses seksuaalse väärkohtlemise kahtlusega inimesed, kellel on juhtunust möödas vähem kui seitse ööpäeva.
Kas aga laste seksuaalset väärkohtlemist on üldse võimalik kunagi täielikult peatada?
«Ilmselt täielikult see võimalik ei ole, küll aga saame paljusid juhtumeid ennetada ja vähendada edasist tervisemõju, kui juhtum juba aset leidnud on. Kui täiskasvanutena teame rohkem lastevastasest seksuaalsest väärkohtlemisest, ei sulge oma silmi, tunneme eakohast ja loomulikku seksuaalkäitumist ja märkame kõrvalekaldeid, meil on julgust reageerida lapse huvisid esikohale seades, siis võime järjest enam hakata märka neid pusletükke, millest eespool juttu oli,» selgitas Part.
Maast-madalast lastele turvaoskuste õpetamine ja selge sõnumi andmine, et lapse keha on tema oma, keegi ei või seda puudutada või sellest isegi rääkida ilma laste loata – see on tänapäevane kehatundekasvatus ehk seksuaalkasvatus, mis turvab last ka seksuaalse väärkohtlemise eest.
Olulised on selged reeglid, mis on seotud teiste puudutamisega või puudutamistest keeldumisega.
Part kinnitab, et laps peab tundma, et tal on õigus usaldada oma sisetunnet. Kui olukord ei tundu õige, peab ta suutma sellest olukorrast kiiresti eemalduda. Seda ka siis, kui puudutajaks on täiskasvanu või pereliige. Laps ei tea, et tal on need õigused, sellest tuleb lastele rääkida, ja seda juba eelkoolieas. Kui jätame eelkoolieas ja koolis lastele seksuaalkasvatuse pakkumata, siis jätame nad pahasoovlike inimeste meelevalda.
Kehatundekasvatus eelkoolieas annab Pardi sõnul samuti selge sõnumi potentsiaalsetele toimepanijatele: ära tee!, ära tee mitte midagi, mille puhul sa ei ole kindel, kas teine on nõus; pead luba küsima, enne kui teist last puudutad, kallistad või musitad.
«Kõik laste ja noortega tegelevad asjatundjad peaksid senisest enam tundma laste loomulikku eakohast seksuaalset arengut, ja oskama lisaks ohvrite aitamisele toetada ja suunata ka neid lapsi ja noori, kes käituvad seksuaalselt väärkohtlevalt,» lisas Part.
Selleni, et Eesti inimesed oleksid seksuaalse väärkohtlemise teemal piisavalt teadlikud, et märgata seksuaalselt väärkoheldud lapsi, on Pardi sõnul veel pikk maa minna. Seda ka professionaalide seas.
«Sageli reageeritakse üle lapse loomulikule seksuaalsele käitumisele, kuid vaadatakse läbi sõrmede ohumärkidele, mis viitavad seksuaalsele väärkohtlemisele. Siiski on märgata huvi suurenemist nii asjatundjate kui lapsevanemate seas ja see on hea. Vanemad soovivad ise olla pädevamad ja ootavad, et nende laste õpetajad lasteaias ja koolis oleks pädevad lapse terve ja turvalise arengu toetamisel,» rääkis Part.
Lapsele ei pea Pardi sõnul rääkima hirmujutte seksuaalkurjategijatest, aga tuleb rääkida, et kõik täiskasvanud ei ole lapse suhtes heasoovlikud. Üks näide, kuidas lapsele rääkida seksuaalsest väärkohtlemisest, on kliinilise psühholoogi Lemme Haldre poolt lühiloengus esitatud siin.