Kuidas hoida oma vaimset tervist ning olla parim lapsevanem olukorras, kus teine pool näib tundvat mõnu sinu elu keeruliseks tegemisest? Jagan siinkohal mõned soovitused, mis olen õppinud läbi oma isikliku kogemuse.
1. Taasta oma enesehinnang
Kõlab nagu mõnes Ameerika eneseabiõpikus, aga see on tõsi. Võib juhtuda, et sinu majanduslik olukord ei võimalda minna palverännakule Indiasse või kasvõi nädalavahetuseks spaasse, kuid on ka täiesti taskukohaseid viise alustamaks retke enesearmastuseni, mida kas pole kunagi olnud või mille hävitamisega aastaid (mõnikord ka aastakümneid) nartsissist on tegelenud.
Ma ei arva, et värskelt pärast lahkuminekut oleks õige moment hakata sügavuti analüüsima, mis viis sind sellisesse suhtesse või millised lapsepõlve traumad on põhjustanud sinu kõrge valuläve vägivalla suhtes. Ma ei ole ka pimeda positiivsuse usku, et hakkad endale päevast päeva sisendama, milline imeline naine (või mees) sa oled. Piisab sellest, kui võtad endale teadmiseks, et sa oled piisav, sinuga toimunut oleksid, või ka ei oleks saanud vältida, aga sa kindlasti ei ole välja teeninud halba kohtlemist ning ei vaimset ega füüsilist vägivalda. See on vajalik, et suudaksid enda eest seista ning ei läheks kaasa nartsissisti provokatsioonidega ja sul oleks jõudu olla hea lapsevanem.
Vaimne vägivald ei jäta füüsilist jälge, aga mõjub sinu tervisele vaat et laastavamalt, põhjustades ärevushäiret, depressiooni, uneprobleeme ja muid elukvaliteeti oluliselt alandavaid tervisehädasid. Seda on väga raske selgitada isegi ka oma lähedastele tuttavatele («Miks te siis ikka lahku läksite, ta oli ju nii tore mees!») rääkimata siis kohtule, juhul kui teil on ees lahutus ja hooldusõiguse jagamine. Pea meeles, kohtuniku töö on seadust jälgida, ning teda üldjuhul ei huvita, kas sa saad öösel magada või ei saa.