:format(webp)/nginx/o/2020/07/01/13181638t1h3d31.jpg)
Sooja Eesti suve juurde kuuluvad igal aastal mitmed tüütud putukad – sääsed, parmud, kimalased ja teised. Kuidas kõige paremini kaitsta nahka sääskede ja puukide hammustuste eest?
Sooja Eesti suve juurde kuuluvad igal aastal mitmed tüütud putukad – sääsed, parmud, kimalased ja teised. Kuidas kõige paremini kaitsta nahka sääskede ja puukide hammustuste eest?
Kuidas leiab sääsk üles ideaalse «toidulaua»?
Sääsed ründavad meid tavaliselt õhtuti, kui õhk on veidi niiskem ning jahedam. Seda just seepärast, et nende õrn ihu kardab päikese kuivatavat puudutust. Õhtuti üldiselt vaibub ka tuul, mis tavaliselt sääskede tõhusat rünnakut takistab.
Inimene hingab välja süsihappegaasi ning selle järgi sääsed orienteeruvadki. Nad on väga tundliku lõhnameelega, mis aitab neil süsihappegaasi õhus ära tunda juba mõnekümne meetri kauguselt ning selle järgi võtavadki suuna toidu poole. Lähemale jõudes hakkavad nad tajuma inimese või looma soojust ja niiskust.
Kuidas leiab puuk üles ideaalse «toidulaua»?
Puugi võib külge saada ka linnapargist ja koduaiast rohukõrre pealt. Targem oleks tema ohvriks saamist vältida, kui hiljem kahetseda. Inimesele ohtlikku puukentsefaliiti ja puukborrelioosi levitavad Eestis võsapuugid ja laanepuugid. Pole välistatud, et ühe puugi hammustuse läbi võib nakatuda mõlemasse tõppe.
Ohvri leidmiseks ronib puuk maapinnast umbes 20–70 cm kõrgusele rohukõrrele või mõnele muule taimele ning jääb sinna saaki varitsema. Kuigi vahel arvatakse, et puugid ronivad mõne puu või põõsa otsa, on tegemist siiski müüdiga.
Koduaedadesse ja linna satuvad nad näiteks näriliste, lindude ja siilide abiga. Puugid on eriti aktiivsed just mais ja juunis, kuid oht püsib siiski isegi novembrini. Samuti on tulnud ette juhtumeid, mil puuk on hammustanud inimest ka pehmel talvel.
Ohtlikke viirusi kannavad ka musti tolmukübemeid meenutavad imepisikesed puugipojad ehk nümfid, mida inimene ei pruugi üldse märgata. Inimene nakatub, kuigi omateada pole tal puuki küljes olnudki.
Nakatumise sümptomid
Mida teha, kui leiad kehalt puugi?
Kuidas end puukide ja sääskede eest kaitsta?
Kasutatud allikad:
Aednik24.ee. «Kuidas võidelda sääskede ja puukidega?». 4. juuni 2019.
Kodus.ee. «Päästa end sääseterrorist! Riputa kaela just see asi ja sääsed hoiavad sinust eemale». Autor: Kaja Kurg.