Täna, ülemaailmsel eakatevastase vägivalla teadvustamise päeval korraldab sotsiaalkindlustusameti ohvriabi meeskond virtuaalkoolituse valdkonna spetsialistidele, et tõsta teadlikkust eakatevastasest vägivallast ning rääkida selle põhjustest, riskidest ja müütidest.
Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi ja ennetusteenuste osakonna võrgustikutöö koordinaatori Anne Klaari sõnul on eakate ja ühiskonna teadlikkus eakatevastasest vägivallast väike. Eestis pole küll viidud läbi uuringuid eakatevastase lähisuhtevägivalla levimuse kohta, kuid teiste riikide statistika näitab, et 2,6 protsenti üle 56-aastastest küsitletutest oli viimase aasta jooksul kogenud väärkohtlemist pereliikme, sõbra või hooldustöötaja poolt. Samuti on madal vägivallast teatamise määr – ametiasutusteni jõuab üks väärkohtlemisejuhtum 23-st.
«Eakatevastane vägivald on ühiskonnas üks varjatumaid probleeme, mida kannatanud alatihti normaliseerivad, kuna toimepanijaks on eaka sugulane või hooldaja,» ütleb Klaar ning lisab, et halvimal juhul tuntakse end süüdi ja arvatakse, et nad on sellise kohtlemise enda lähedaste poolt ära teeninud. Positiivsema statistika osas toob ta välja, et aasta-aastalt suureneb siiski ka eakate pöördumiste arv abi saamiseks ohvriabisse ja naiste tugikeskustesse, ent siiski on märke, et abi ja toe vajajaid on oluliselt rohkem.
Möödunud eriolukord on suurendanud erinevaid riskitegureid, mis võivad kaasa tuua eakatevastasevägivalla kasvu. «Esiteks pani karantiin eakad koos vägivallatsejaga isolatsiooni. Ka on alust arvata, et suurenes tuntavalt eakate majandusliku lähisuhtevägivalla oht, kus eaka pension võis jääda ainukeseks sissetulekuks perekonnas. Kolmas riskitegur on hooletusse jätmise oht, kus perekondadel ei jätku majanduslikke võimalusi suure hoolduskoormusega eakaid hoolduskodudesse panna, nad võetakse kodusele hooldusele, kuid oskusi ja ressursse selleks ei jätku,» tunneb Klaar muret.