Kindlasti oled kuulnud, et puuvillase padjapüüri asemel peaks sinu juukseid ning nägu öösiti hellitama hoopiski siidist kate. Aga mis on satiin? Millest see parem või kehvem on? Vastused kõigile küsimustele leiab TurbieTwisti blogist.
Oma padjapüüri materjali lähem tundmine on väga oluline, eriti kui üritad oma juukseid tervena hoida. Kuigi näiteks siid ja atlass võivad olla oma tekstuurilt ning väljanägemiselt sarnased, ei ole nad siiski sama materjal. Enne, kui jõuad stressama ning püüri siseküljelt juba kulunud või isegi ära lõigatud sildikest otsima hakata, on üks asi, mida peaksid igal juhul teadma: mõlemad materjalid on unehügieeni ning juuste jaoks head valikud!
Materjalide erinevus seisneb küll pisut enamas kui isiklikus eelistuses, ent pole siiski nii kriitiline, kui võiks arvata. Seega hüppame korraks sügavale materjalide maailma, et siidi, atlassi, ingliskeelse nimekaimu satiini ja nendena tunduda võivate materjalide päritolu ja omadusi arutada, et sinu nägu ning juuksed neist enim kasu teeniksid.
Emakeelne sõnavara
Enne artikli sisu juurde suundumist tuleb tähelepanu juhtida erinevatele sõnadele, mis eesti keeles võivad segadust tekitada. Sõna siid (ingl. silk) viitab arusaadavalt naturaalsele ja hinnalisele siidiusside niidist valmistatud kangale. Segadus tekib sõnadest atlass ning satiin, inglise keeles vastavalt satin ning sateen. Eestikeelne «satiin» ei viita mitte siidisegusele või sünteetilisele atlasskangale, mille positiivsetest omadustest artiklis valdavalt juttu tuleb, vaid hoopis puuvillast valmistatud ning atlasslõimes kootud kangale, mille argikeelne nimetus on ka «satään».
Siid, atlass ja puuvill - taevake!
Pole mingi saladus, et puuvillased padjapüürid juustele just parimad pole, eriti kui su kiharad on paksud või lokkis. Puuvilla omadus vett endasse imada, mis näiteks rätikute puhul väga suureks kasuks tuleb, töötab padjapüüride puhul sinu vastu, tagades kanga tihedusest olenemata sulle kahused ja sassis juuksed.