Oled ilmselt kuulnud väljendit «kanaema». Seda kasutatakse tavaliselt emade kohta, kes on oma võsukeste suhtes ülimalt hoolitsevad ja armastavad. Oled sa aga kunagi mõelnud, millised emad on kanad ning kas väljend «kanaema» peab paika? Loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad jagab 5 lõbusat fakti kanadest emadena.
Kas sa oled üks neist? 5 lõbusat fakti kanaemadest
Kanaema räägib oma tibudega enne koorumist
Just nagu inimemad räägivad oma maimukesega, kui ta veel turvaliselt emaüsas kasvab, räägib ka kanaema oma tibudega läbi munakoore. Ning samamoodi nagu inimlapsed võivad läbi kõhu oma ema toksida andes märku, et nad on seal olemas ning ootavad juba laia maailma saamist, räägivad ka tibud oma emale läbi munakoore vastu.
Kanaema hoolitseb selle eest, et tema tibu oleks soojas
Just nagu kanaemale kohane, hoolitseb ta oma veel koorumata tibude eest kogu südamega. Näiteks keeravad kanaemad oma mune haudumise ajal pea 50 korda päevas, et muna saaks ühtlaselt haudutud. Tibul selle sees peab küll soe olema!
Kanatibud õpivad oma emadelt
Nagu inimlapsedki, õpivad väikesed tibud käitumist ja eluks vajalikke oskusi oma ema käitumist jälgides ja järele matkides. Näiteks õpetab ema tibudele, mida tohib süüa ja mida mitte.
Kanad võivad teiste kanade tibusid adopteerida
Jällegi võib tõmmata võrdusmärgi inimeste ja kanade vahele, sest ka kanaemad on võimelised teiste kanade tibude eest hoolitsema ja kasvatama neid kui enda omi. Lisaks leidub maailmast ka näiteid, kui kanaema on adopteerinud kassipoegi, kutsikaid ja pardipoegi. Kui palju armastust!
Kanad loevad oma tibusid
Lisaks sellele, et kanad on ülimalt armastavad ja hoolivad emad, panevad nad ka kohe tähele, kui mõni nende võsuke jalutuskäigul kaduma on läinud. Kanad suudavad nimelt lugeda ning aru saada, kui palju tibusid parasjagu koos on. Kui üks kanatibu juhtubki kaduma minema, asub vapper emake teda viivitamatult otsima ja ei jäta enne, kui kogu kanapere on taas koos.