«Müoopilised lapsed ja noorukid ei pruugi lähitöö juures kurta, et nägemine on halvenenud, sest madala müoopia korral on nägemine lähedale hea,» selgitas Väljari, lisades, et peamised märgid silmanägemise halvenemisest müoopia korral on udune nägemine kaugele, silmade kissitamine kaugele vaadates pilgu teravdamiseks ja ekraanile või muule objektile lähemale liikumine, et paremini näha. Seepärast tasub enda last jälgida, et õigel ajal saada aru võimalikust nägemisprobleemist. Eriti peaks oma lapse nägemisele tähelepanu pöörama need lapsevanemad, kellel endal esineb müoopia, sest see on pärilik.
Kuidas lühinägevust ennetada
Pole teada ühtegi täiesti kindlat müoopia ennetamisvõimalust. On võimalik vaid pidurdada selle süvenemist. Optometristi sõnul on kõige olulisem teha õppimisest ning ekraani vaatamisest pause. «Nii lastel kui ka täiskasvanutel soovitatakse 20-minutilise ekraaniaja või muu lähitöö juures teha 20-sekundiline paus ja vaadata kauguses asetsevaid objekte,» kinnitas Väljari.
Oluline soovitus lastele on ka veeta rohkem aega õues. «Praeguse eriolukorra ja tubaste tingimuste tõttu, võiks siiski olla tasakaal õues viibimise ning ekraani ees veedetud aja osas. Lapsed võiksid õues aega veeta vähemalt kaks tundi päevas,» selgitas optometrist.
Väljari rõhutas, et alla 2-aastased lapsed peaksid vältima ekraani vaatamist, kuni 5-aastastel ei soovitata ekraanide ees veeta rohkem aega kui tund päevas ning vanematel lastel tuleb kindlasti jätta silmadele piisavalt palju puhkeaega. Samuti soovitab optometrist vähemalt kord aastas käia lapsega silmaarsti juures.