Sel nädalal tähistasime soulikuninganna tiitlit kandnud Aretha Franklini 78. sünniaastapäeva. Milline naine oli Aretha Franklin ning miks me teda mäletame?
Aretha Louis Franklin sündis 25. märtsil 1942. aastal Memphises. Ta oli USA laulja ja pianist, keda 1960. aastate lõpus hakati nimetama soulikuningannaks. Tema hääleulatus oli neli oktavit. 1987. aastal oli Aretha Franklin esimene naine, kes võeti vastu Rock´n´rolli kuulsuste halli. Alates 1979. aastast asub tema täht Hollywoodi kuulsuste alleel. Ta on müünud kokku üle 75 miljoni albumi ning olnud Grammy auhindadele nomineeritud tervelt 44. korral, võitnud 18. korral. Teda peetakse üheks võimsamaks lauljaks muusika pikas ajaloos.
:format(webp)/nginx/o/2018/08/13/11198783t1h86c5.jpg)
Elulugu
Arethal oli neli õde-venda. Ta kasvas üles väga religioosses perekonnas – tema isa Clarence LaVaughn Franklin oli pastor ja inimõiguste aktivist ning ema Barbara Vernice Franklin oli gospelkooris laulja. Kui Aretha Franklin sündis, külastas tema perekonda ka kuulus Martin Luther King juunior isiklikult. Kui Luther suri, laulis Aretha tema matustel.
Tema vanemad lahutasid isa liiga kiirelt tulnud kuulsuse tõttu ajal, mil Aretha oli kõigest 6-aastane. Pärast lahutust kolis ema koos lastega mehest kaugele eemale Buffalosse. Neli aastat hiljem suri Barbara südameataki tagajärjel ning Aretha vanaema ja tädid võtsid tüdruku koos õdede ja vendadega oma hoole alla. Samal ajal kasvas tüdruku isa kuulsus hiiglaslikult suureks ning teda kutsuti miljoni dollari häälega meheks.
Klaverit õppis Aretha mängima kuulmise järgi. Kõige rohkem arendas lauljatar oma muusikalist kuulmist džässmuusikat kuulates. Esimesed laulud kirjutas ning salvestas ta kõigest 14-aastasena. Esimese albumi salvestas ta oma isa kirikus ning see koosnes eranditult kristlikest lauludest. Mõne aasta pärast reisis Aretha kaasa oma isa Ameerika tuuriga ning kohtus kuulsate gospelartistidega, näiteks Sam Cooke'i ja Mahalia Jacksoniga. Keskkoolis käies otsustas Aretha muusikaga tõsisemalt tegelema hakata. Ta võttis oma paberid koolist välja ning keskendus edaspidi vaid muusikale.
Aretha on meenutanud, et tema isa hoidis tüdruku diivalikkust tugeva kontrolli all. «Mäletan seda päeva, kui jõudsin esimest korda New Yorgist koju. Elasin sel hetkel Memphises vanaema juures, isa elas New Yorgis. Ma olin 16-aastane ja mõtlesin, et kui olen korra elus külastanud New Yorki, ei pea ma enam kunagi kodutöid tegema. Arvasin juba siis, et minust on saanud suur staar,» meenutas Aretha naerdes 1998. aastal Kanada televisioonis.
«Ma vaatasin, kuidas mu õed ja nõbu maja koristasid ning keeldusin neid aitamast. Isa astus minu tuppa ning küsis, miks ma teisi ei aita. Vastasin talle selle peale nipsakalt, et ma olen staar, olen käinud New Yorgis ja ma ei peaks selliste asjadega tegelema. Selle peale ütles ta mulle: «Nüüd kuula mind, staar! Sa parem mine kööki ja tutvusta end mustadele nõudele.» Mul ei ole kunagi lastud staar olla, kuigi vajasin seda tunnet väga. Kasvõi enesekindluse saamiseks. Mu isa pani mind koduaresti ja üritas minu staarilikkust tasakaalus hoida ning ütles mulle alati, et ma ei ole mitte staar, vaid hoopis lihtne naabritüdruk.»
Aretha Franklin sünnitas neli poega. Neist esimese tõi ilmale kõigest 12-aastasena. Esimene poeg Clarence sündis 28. jaanuaril 1955. aastal. Tüdruku isa uskus ning ütles hilisemates intervjuudes, et Clarence'i isa on Donald Burk ehk üks poiss Aretha koolist. Tegelikult tunnistas lauljatar 2019. aastal, et isaks oli hoopiski Edward Jordan. 31. augustil 1957. aastal sündis Aretha teine poeg Edward Derone Franklin, kelle isa oli samuti Jordan. Hilisemates intervjuudes Aretha oma varases eas aset leidnud rasedusi kommenteerida ei armastanud. Küll aga tõdes ta, et kuna sel hetkel oli lauljanna ise alles teismeline, kasvasid tema pojad üles vanaema ja tädide hoolsate pilkude all.
19-aastaselt abiellus naine oma uue mänedžeri Ted White'iga, kellega kohtus esimest korda 1950. aastal lauljanna kodus toimunud peol. 1964. aasta veebruaris sündis nende ühine poeg Ted White Jr. Paar oli abielus kaheksa aastat.
1970. aastal sündis Aretha neljas poeg Kecalf Cunningham, kelle isaks oli lauljanna uus mänedžer Ken Cunningham. 1978. aastal abiellus Aretha näitleja Glynn Turmaniga, kellega abielluti naise isa kirikus 11. aprillil. Pärast naise kolimist Californiast Michigani, otsustas paar 1984. aastal lahutada.
Franklini õed Erma ja Carolyn olid samuti professionaalsed muusikud ning olid ka aastaid Aretha taustalauljad tema lindistustel. Pärast Ted White'ist lahutamist asus Aretha mänedžer tema vend Cecil, kes oli selles ametis kuni oma surmani 1989. aastal. Cecil suri kopsuvähki. Vähki surid ka Aretha õed: õde Carolyn suri 1988. aastal rinnavähki ning Erma 2002. aastal kurguvähki.
20. juunil 1979 esines Franklin Las Vegases Aladdini hotellis. Samal ajal tulistati Aretha isa mehe Detroiti kodus kahel korral. Mees langes kuueks kuuks koomasse ning suri 1984. aastal.
Aretha oli aastaid üksi, kasvatas oma poegi ning arendas oma karjääri. 2012. aastal avalikustas naine, et on pikemat aega pidanud plaane oma kauaaegse sõbra Willie Wilkersoniga abielluda. Samal aastal kuulutati välja ametlik kihlus. Hiljem selgus, et paar oli ka varem kahel korral olnud kihlatud.
:format(webp)/nginx/o/2020/03/28/13031023t1hd2a0.jpg)
Tervis
Aretha kannatas aastaid kaaluprobleemide küüsis. Ta pidas mitmesuguseid tervist laastavaid dieete ning tema kaalunumber kõikus nagu Ameerika mäed. 1974. aastal kaotas ta oma kehakaalust tervelt 18 kg ning suutis seda säilitada kuni 1990. aastateni. 90-ndatel sai temast ahelsuitsetaja ning naine kannatas ka alkoholiprobleemide küüsis. 1994. aastal tunnistas ta meediale, et suitsetamine rikub tema häält. 2003. aastal antud intervjuus tunnistas naine, et peale suitsetamisest loobumist muutus tema keha täispuhutud õhupalliks.
2010. aastal katkestas ta suurel hulgal oma kontserte kasvaja ennetamiseks tehtud operatsiooni tõttu. 2011. aastal rääkis ta meediale, et arstide sõnul anti talle selle operatsiooniga tema elule juurde 15 kuni 20 aastat. Aretha lükkas korduvalt ümber aastaid kestnud kuuldused tema kõhunäärmevähist. Pärast aastast pausi naases lauljatar 19. mail 2011 Chicago teatris taas lavale.
2013. aasta mais lükkas Franklin kõik juunis toimuma pidanud kontserdid kuu võrra edasi ning põhjendas seda ootamatu meditsiinilise «turgutamisega». Kahjuks juulisse lükatud kontserdid jäid samuti toimumata, sest 27. juuli kontsert tühistati hiljem samal põhjusel ning järgmisena jõudis Aretha lavale alles 21. septembril Atlantas, kus andis loengu seoses inimõigustega. 2013. aasta augustis pressile antud intervjuus tõdes lauljanna, et pidi oma kontserdid taas edasi lükkama, sest tundis, et oli tervenenud vaid 85 protsendi ulatuses. Samal aastal jõudis ta lavale detsembris toimunud Detroiti MotorCity kasiino-hotelli jõulupeol. Tema pooleli jäänud tuur jätkus alles 2014. aasta suvel.
Oma viimasele tuurile jõudis Franklin 2017. aastal. Ta kuulutas välja ka 2018. aasta tuuri, kuid pärast pikemat arutelu naise psühholoogiga, otsustati need kuupäevad siiski tühistada.
Inimõiguste ja naiste õiguste eest seisja
Tema isa oli tuntud inimõiguste eestseisja. Aretha seisis terve oma elu inimõiguste ning ka naiste õiguste eest. Ta panustas sinna väga suuri summasid ning osales konverentsidel üle kogu maailma. Kui 1970. aastal arreteeriti Angela Davis, ütles Aretha tema kaitseks: «Angela Davis tuleks vabastada. Mustad inimesed peavad olema vabad. Ma olen olnud lukustatud vaikusesse ja ma tean, kui piinarikas see on. Sa viibid pealtnäha vaikuses, mis ei ole tegelikkuses vaikus. Vangla on põrgu ja ma lähen teda sealt päästma. Ma ei tee seda sellepärast, et usun kommunismi, vaid sellepärast, et Angela on must naine ja ta peab olema vabaduses mustade inimeste pärast.»
Samuti pühendas Aretha oma kõige populaarsemad lood inimõigustele. Tema laulud «Respect» («Austus») ja «(You Make Me Feel Like) A Natural Woman» mängisid väga suurt rolli nii inimõiguste kui ka naiste õigustega seotud liikumistes. 2017. aastal esines Aretha koos mitmete teiste Ameerika kuulsustega muusikalises protestis Donald Trumpi vastu.
Karjäär
Peale ema surma alustas Aretha soolode laulmist New Betheli kirikus, kus tegi oma debüüdi lauluga «Jesus, Be a Fence Around Me». Tema isast sai Aretha mänedžer ning üsna pea tuli lauljannale ka esimene salvestamise leping. Aretha Franklini esimene album «Songs of Faith» ilmus 1956. aastal J.V.B. Recordsi plaadifirma alt. 1960. aastal ilmus Franklini teine album «Today I Sung the Blues», millega jõudis Franklin esimest korda USA muusikaedetabelitesse.
Columbia records (1961–1966)
1961. aastal ilmus temalt järgmine album «Aretha: With The Ray Bryant Combo», millel ilmunud singliga «Rock-a-bye», sai Aretha Franklinist rahvusvaheliselt tuntud staar. 1962. aastal ilmus tema sulest lausa kaks albumit: «The Electrifying Aretha Franklin» ja «The Tender, the Moving, the Swinging Aretha Franklin». Sellest ajast peale sai naine A-kategooria ajakirjade kajastuses nime «Uus tõusev täht naislauljate seas».
Aastatel 1964–1966 avaldas ta oma esimesed kõige suuremad hittsinglid: «Runnin´Out of Fools», «One Step Ahead», «Cry Like a Baby», ja «You Made Me Love You». Nendel aastatel astus Aretha üles esimesi kordi ka Hollywoodi lavadel.
Atlantic Records (1967-1968)
Suur läbimurre Aretha Franklini karjääris toimus aastatel 1967-1968, mil Atlantic Records plaadifirma alt ilmus tema album «I Never Love a Man the Way I Love You» (1967), millel ilmunud singlid «Do Right Woman, Do Right Man» ja vaieldamatult tema tuntuim lugu «Respect» viisid lauljatari otse Billboardi edetabelite tippu. 1968. aastal võitis Aretha Franklin kaks oma esimest Grammy auhinda albumite «Lady Soul» ja «Aretha now» eest, millel ilmusid ka kaks tema tuntud hittidest: «I say a Little Prayer» ja «Think».
1970. aastatel ilmusid Franklini sulest sellised albumid: «Spirit in the Dark», «Young, Gifted & Black», «Hey Now Hey», «You», «Sweet Passion» ja mitmed teised. Samuti avaldati tema esimene gospelalbum «Amazing Grace». Samadel aastatel ilmus ka tema esimene live-album «Aretha Live at Fillmore West» ning kirjutas tunnusloo filmile «Sparkle» (1976).
Arista Records(1980–2007)
Alates 1980. aastast kuulus ta Arista Recordsi plaadifirma alla ning andis unustamatu kontserdi Inglismaal Royal Albert Hallis. Samal aastal tegi kaasa ka muusikalis «The Blues Brothers».
1980. aastal avaldati tema album «Aretha», millel ilmunud singliga «I can't Turn You Loose» nomineeriti Aretha taas Grammy auhindadele. Hittsingliga «United Together» saavutas ta kolmanda koha R&B edetabelites. 1981. aastal ilmus album «Love All the Hurt Away», kus avaldati tema kuulus duett koos Georg Bensoniga, mis kandis nime «Hold On, I'm Comin'». Selle lauluga pälvis Aretha Franklin oma 11. Grammy auhinna.
1985. aastal avaldati album «Jump to It», mida peetakse kullastandardiga albumiks. Selle albumi lood osutusid edetabelite tõelisteks hittideks tervelt järgmise seitsme aasta jooksul! Samuti jõudis ta esimest korda oma lauludega «Top 40 singlite ja pop laulude edetabelisse». «Who´s Zoomin´ Who» sai tema esimeseks plaatinastaatusesse jõudnud albumiks, mida müüdi kokku üle miljoni koopia.
Aastatel 1986–2003 ilmusid tema sulest veel viis albumit. Selle aja jooksul pälvis Aretha Franklin mitmeid auhindu. Üheks tähtsamaks esinemiseks sellel perioodil peetakse tema etteastet 1998. aastal toimunud Grammy auhindade jagamisel, kus esitas laulu «Nessun Dorma», millega pälvis taas rahvusvahelise kiituse.
Tema viimane album ilmus aastal 2014 ning kandis pealkirja «Aretha Franklin Sings the Great Diva Classics».
/nginx/o/2020/03/28/13030985t1h0875.jpg)
Esinemised Ameerika Ühendriikide presidentidele
Pole just palju artiste, kes saavad oma elu jooksul esineda Ameerika Ühendriikide presidendile. Aretha Franklin aga tegi seda lausa kolm korda. 1977. aastal esines Aretha president Jimmy Carteri ametisse pühitsemisel ning 1993. aastal andis lauljatar Washingtonis kahetunnise kontserdi Bill Clintoni ametisse pühitsemisel.
Tema kõige kuulsam esinemine toimus 2009. aastal, mil pühitseti ametisse president Barack Obama. Sel esinemisel tegi Aretha Franklin unustamatu etteaste lauluga «My Country, Tis Of Thee».
2016. aastal Washingtonis Kennedy keskuses toimunud kontserdil liigutas Aretha Franklini etteaste president Barack Obamat lausa pisarateni.
Surm
13. augustil 2018. aastal teatas Aretha Franklin oma Riverfront Towersi kodus Detroidis tõsisest haigestumisest. Teda käisid vaatamas paljud sõbrad – Stevie Wonder, Jesse Jackson, eksabikaasa Glynn Turman ning paljud teised.
Aretha Franklin suri 76-aastasena 16. augustil 2018. aastal pankrease pahaloomulisse neuroendokriinsesse kasvajasse. Surma hetkel viibisid temaga paljud sõbrad ja perekond.
Ta matused toimusid 19. augustil New Betheli baptistikirikus. Tuhanded inimesed avaldasid oma austust Charles H. Wrighti-nimelises afroameerika ajaloomuuseumis.
President Barack Obama korraldas tema auks kontserdi, millest võtsid osa paljud tuntud muusikud, poliitikud, kuulsused, Aretha sõbrad ning perekond. Kontsert toimus 31. augustil 2018 ning seda kanti üle mitmetes kanalites: Fox News, CNN, The Word Network, BET ja MSNBC.
Ta maeti Woodlawni kalmistule Detroidis.
/nginx/o/2020/03/28/13031012t1hd440.jpg)