Kui kahtlustad, et sul on igemepõletik, on ülioluline minna hambaarsti juurde. Kui kasutad hambaniiti, siis liiguta seda õrnalt hammaste vahel igemeid puutumata.
«Kodujuustuvalged» igemed
Kuigi kodujuust on imeline toiduaine, ei taha sa ilmselt kunagi kuulda, et keegi seda sinu tervisesümptomite kirjelduses kasutaks. Paistes ja valgekatune keel viitab suuõõne probleemidele. Täpsemalt pärmseene infektsioonile, mis on põhjustatud nimetatud seene üleküllusest suuõõnes. Nii tupe pärmseente kui ka suuõõne pärmseente infektsioonide korral on tihti probleemi põhjustanud antibiootikumid.
Antibiootikume kasutatakse bakterite tapmiseks ja kui need viivad organismis tasakaalu paigast, võib pärmseen kehas võimust võtta. Muude suuõõne riskifaktorite hulka kuuluvad näiteks nõrk immuunsussüsteem, diabeet, suitsetamine ning suukuivust põhjustavad faktorid.
Hea hambahügieen ning probiootikumirikkad toidud võivad aidata vabaneda valgest katust keelel.
Tervete igemete värvus varieerub üldiselt heleroosast lilla ja pruunini. Muretsemiseks on põhjust aga alles siis, kui igemete värv on muutunud kahvaturoosaks. Kahvatud igemed on seotud aneemiaga – verehaigusega, mis tuleneb punaste vereliblede ja hemoglobiini madalast sisaldusest veres. Kui kahvatute igemetega kaasnevad muud aneemilised sümptomid, nagu näiteks väsimus, tuleks kindlasti esimesel võimalusel arstiga konsulteerida.
Suus esineb kahte tüüpi haavandeid: sisehaavandid ja külmavillid. Sisehaavandid on mittenakkuslikud, mis tekivad stressi, allergiate, vitamiinipuuduse või hormoonide tõttu. Sageli kaovad nad maksimaalselt kahe nädala jooksul. Külmavillid on seevastu herpesviiruse tagajärjel tekkinud nakkuslikud, valulikud suuhaavandid. Nende paranemiseks võib kuluda umbes kuu ning kindlasti tuleks ka arsti poole pöörduda.