Tööintervjuu võib olla raske nii kandidaadile kui ka intervjueerijale. Kaalul on ju väga palju ning tööandja ei saa pelgalt CV põhjal oma otsust teha.
Mis on tööintervjuul oluline?
Live Science kirjutas, et tööandjat huvitab väga ka see, millise isiksusega kandidaadi näol tegemist on. On võtmeküsimusi, mille abil nad saavad kandideerijate seas ringi koomale tõmmata.
Kõik, mis on tegelikult oluline, ei ole ilmselge ja selle selleks ongi töövestlus põhiline infoallikas, mille põhjal saab tundma õppida inimese iseloomujooni ja hinnata temaga seotud taustainfot.
Liiga sageli «armub» tööandja karismaatilisse kandidaati särava esmamulje tõttu ning jätab märkamata olulise töökogemuse või teised indikaatorid, mis vihjavad, et kandidaadist saaks näiteks oivaline juht.
Seega peaks tööandja enne läbi mõtlema, milliseid omadusi antud töökohal kõige rohkem vaja on ning ka kandideerija peaks mõtlema, mida ta enda juures rõhutada soovib.
Lai teadmiste pagas
Hea kandidaat peaks oskama vestelda ettevõttega seotud erinevatest oludest.. Näiteks võiks ta osata analüüsida, kuidas mõjutavad ettevõtte edu sotsiaalsed ja majanduslikud muutused.
Vastuvõtlikkus muutustele
Hea kandidaat hindab muutusi, selle asemel, et neid lihtsalt taluda.
Intervjuu tasakaal
Kui töötaja räägib enda varasematest sooritustest vaid ülivõrdes, näitab see, et ta ei oska olla enesekriitiline. Seega ei pruugi ta olla arenguvõimeline ja ei oska oma vigadest õppida.
Mida sa ei ütle
Ka see on oluline, mida tööotsija ei maini. Näiteks, kui ta ei ütle varasematest kordaminekutest rääkides, keda ta juhtis, või kes saavutustele kaasa aitasid, võib see vihjata, et ta võtab kogu au endale.
Teiste süüdistamine
Kui kandidaat süüdistab läbikukkumistes teisi ja toob endale vabandusi, siis tundub, et ta ei taha enda tegude ja käitumise eest vastutada.
Kaastunne
Tööotsijale peaks olema oluline iseloomujoonte tasakaal: kaastunne, julgus, analüüsivõime, otsustusvõime ning oskus mõelda enne vastamist.