P, 5.02.2023

Üllatavad põhjused, mis tekitavad peanaha sügelust

Elis Vaiksaar
, Sõbranna.ee reporter
Üllatavad põhjused, mis tekitavad peanaha sügelust
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Shutterstock

Kõik algab lihtsast pea sügamisest. Ja siis veel üks. Ja varsti ei suuda sa lõpetada oma pea sügamist. Mis aga põhjustab peanaha sügeluse, selgitab vahendab veebileht Prevention.com.

Rahune, sest peanaha sügelusel on väga palju põhjuseid, millest paljusid on kerge ravida.

«Sügelev peanahk on üks levinumaid põhjuseid, miks inimesed dermatoloogi poole pöörduvad,» ütleb juuste väljalangemisele spetsialiseerunud dermatoloog Marc Glashofer New Jerseyst.

Kõõm

Kõõm on üks levinumaid põhjuseid, miks inimeste peanahk sügeleb. Neid tüütuid helbeid tuntakse ka seborreaalse dermatiidina.

«See on punetuse, sügeluse, kuivuse ja kestenduse kombinatsioon,» kirjeldab New York'i dematoloogiagrupi dermatoloog. «Selle põhjustajate kohta on palju teooriaid. Näiteks võimalik geneetiline eelsoodumus.»

Kuidas kõõma korral sügelust peatada?

Kõõm on krooniline haigus, mis aeg-ajalt end ilmutab. «Kõõmaravi eesmärk on leida hooldusrežiim, et minimeerida kõõma tekkimise sagedust ja sümptomite raskust,» ütleb dr Glashofer.

Kuna keha harjub erinevate raviprotseduuridega, soovitab dr Glashofer peanaha ravimiseks pöörduda pigem retseptipõhiste kõõmašampoonide kui käsimüügi omade poole. Samuti soovitab kasutada teepuuõli põhiseid šampoone, mis vähendavad tõhusamalt peanaha punetust ja põletikku.

Kõõmašampoone kasutades teevad inimesed tihti sama viga, mis põhjusel pole nende kasutamise tulemused ootustele vastavad. Nimelt soovitatakse hoida pärast kõõmašampooni peale kandmist lasta sellel 10 minutit mõjuda ning seejärel maha pesta. Kui käsimüügišampoonide mõju seda reeglit järgides tõhusamaks ei muutu, pöördu dermatoloogi poole, kes kirjutab sulle õige ravišampooni, mida mugavalt apteegist osta saad.

Psoriaas

Punased täpid nahal võivad selgitada, miks soovite peanahka pidevalt sügada. See on krooniline  põletikuline nahahaigus, mille puhul immuunsussüsteem muutub üliaktiivseks ning selle tagajärjel tekivad nahale punased, paksud ning karedad nahalaigud. Psoriaas võib tekkida ükskõik millisele kehaosale, sealhulgas peanahale.

Kuidas sügelust peatada?

Dr Weriser ütleb, et mida rohkem inimene oma psoriaasi laike sügavad, seda hullemaks haigus muutub. Seda haigust on võimalik ohjeldada, aga mitte täielikult välja ravida. Samas soovitab kasutada kivisöetõrva ja salitsüülhappe baasil põhinevaid šampoone, mille vaht võib aidata leevendada tekkinud sügelust ning ärritust. Raskemate haigusjuhtumite puhul, võib abiks olla ka eksimeer-laserravi.

Täid

Täid on väikesed putukad, kes kinnituvad juuksekarva külge ja munevad sinna mune. Enamasti levivad nad inimeselt inimesele mütsi või juukseharja teistega jagades. Dr Weiseri sõnul leitakse täisid juustest kõige sagedamini just kõrvade ja kukla tagant.

Kuidas täidest vabaneda?

Kõige pealt üritage tihedapiilise täikammiga täid juustest välja kammida. Kuigi see on väga pikk ja tüütu protsess, võivad täid väga kiirelt sinu pähe naaseda, kui neist kõigist esimesel korral ei vabane. Täitõrje puhul on permetriini sisaldavad käsimüügi šampoonid enamasti tõhusamad kui looduslikud ravišampoonid.

Dr Weiser soovitab Nix Creme Rinse šampooni: «Katke kõik juuksed täielikult šampooniga ning laske sellel kuni 10 minutit mõjuda. Uuesti nakatumist ennetades korrake sama tegevust ka nädal hiljem.»

Follikuliit

Sügelev nahk, millele kaasnevad punased vistriku moodi punnid, on dr Glashoferi sõnul märguandeks, et teil võib olla follikuliit. Follikuliidi peamiseks haigusnähuks on karvanääpsu ümbritseva valuliku pindmise põletikulise sõlmekese ja mädavilli tekkimine, mis avaneb, kattub koorikuga ja jätab järele armikese. Peale peanaha võib esineda follikuliiti ka meestel suupiirkonnas pärast habeme ajamist.

Põletikuprotsess kaldub levima – see haarab järjest uusi karvanääpse. Follikuliidi tekitajatega võib nakatuda ka pärast suplemist puudulikult desinfitseeritud basseinivees.

Sügelev peanahk, millega kaasnevad punase vistriku moodi punnid, on dr Glashoferi sõnul märguandeks, et teil võib olla follikuliit. Nahal olevad bakterid või seen võivad seda kroonilist seisundit põhjustada. Punnid võivad olla mädaga ja võivad olla kohati valusad, samuti sügelevad.

Kuidas sellest vabaneda?

Kuna follikuliit allub kõige paremini antibiootikumidele. Seega sümptomite ilmnedes pea nõu oma arstiga.

Juuksevärvi allergia

Värvisid hiljuti juukseid? Pea sügelus võib olla tingitud allergilisest reaktsioonist isegi, kui oled varem pead sama värviga värvinud.

«See võib alata kerge reaktsiooni ja õrna sügelusega. Sa ei pruugi sellest algselt arugi saada. Kuid kui igal järgneval värvimisel ilmeb jätkuvalt punetust, ärritust ja sügelust, siis on tegu juuksevärvi allergiaga,» ütleb dr Weiser.

See võib põhjustada muu hulgas ka peanaha turset, põletikku ning mõnel inimesel ka anafülaktilisi reaktsioone. Kõige tavalisem allergeen on parafenüleendiamiin (PPD), mida kasutatakse pruunides ja mustades juuksevärvides. PS! Seda võib leiduda ka hennas.

Kuidas sügelust peatada?

Esimene samm on kindlasti reaktsioone tekitava juuksevärvi kasutamise lõpetamine. Kui soovid siiski juukseid värvida, siis vaheta oma värv PPD-vaba värvi vastu. Ehkki nende kestvusaeg võib olla väiksem, hoiate suure tõenäosusega ära allergiliste reaktsioonide tekke tulevikus. Soovitavalt enne kogu pea uue värviga värvimist, sooritage värvitest või rääkige oma juuksuriga, et ta selle läbi viiks.

Ekseem

«Ehkki ekseem esineb üldiselt küünarnukkide kortsudes ja sõrmede juures, siis võivad need tekkida ka peanahale,» selgitab tunnustatud dermatoloog Angela J. Lamb. «Ekseem ehk atoopiline dermatiit on põletikuline nahahaigus, mis ilmneb nõrgestatud immunsussüsteemi korral. Seda haigust põevad umbes 32 miljonit ameeriklast. Sümptomiteks on kuivad ja põletikulised laigud.

Kuidas sügelust peatada?

Ehkki ekseemi ei saa ravida, võivad dr Lambi sõnul ravišampoonid vähendada nende sümptomite intensiivsust ja haiguspuhangute sagedust. Sümptomite ilmnemisel võta ühendust oma dermatoloogiga.

Lichen Planopilaris

Lichen planus on suhteliselt sage mittenakkav nahahaigus, mida iseloomustab tugev sügelemine. Lichen planuse tekkepõhjuseid pole suudetud veel täpselt kindlaks määrata. Viimastel aastatel on leitud seoseid maksahaigustega, vahel esineb sarnast löövet organite siirdamise järgselt, kui esineb äratõukereaktsioon. Samuti on leitud seost ravimitega, näiteks kullasooladega. Vahel süüdistatakse lichen planuse tekkes ka emotsionaalseid faktoreid, kuid pole päris kindel, kas haigus on tingitud suurest stressist või on sügelev nahalööve ise ülemäärase stressi allikaks.

Kuidas ravida?

Lichen planus on ravile küllalt aeglaset alluv haigus. Raviks on proovitud palju erinevaid meetodeid. Tänapäeval on peetakse parimateks vahenditeks A-vitamiini sünteetiliste analoogide ja glükokortikosteroidhormoonide kasutamine. Eestis rohkem kasutusel viimased.

Oluline on ka haigust soodustavate tegurite, nt. maksahaiguste, kilpnäärmehaiguste, emotsionaalsete häirete jms. korrigeerimine.

Neurodermatiit

Atoopia on päriliku eelsoodumusega seisund, mille korral esineb suurenenud kalduvus haigestuda nn. atoopilistesse haigustesse - atoopiline dermatiit ehk nahapõletik (AD), astma ja allergiline riniit ehk nohu. Seega, AD on krooniline korduv ekseem lastel ja noortel täiskasvanutel, kellel esineb atoopia.

Atoopilise dermatiidi teket soodustavad toiduallergeenid, põletikud, stress jm. Lapsel tekib lööve tavaliselt kas põskedele või küünarlohkudesse ja põlveõndlatesse, on punetav, ketendav ning tugevalt sügelev.

Kuidas ravida?

AD ravi sõltub haige vanusest ja lööbe tüübist. Millist ravi kasutada määrab arst, kuid ka parimatest ravimitest on vähe abi, kui inimene ei järgi vajalikku režžiimi. Esmatähtis on ärritajatest ja allergeenidest hoidumine, nahakuivuse, sügelemise ja põletike kontrolli all hoidmine.

Laigulisene juuksekadu ehk Alopecia Areata

Haigus, mis üldiselt tekib umbes 0,1-0,2 protsendil juhtudest tõenäoliselt geneetilise eelsoodumusega inimestel. Seisundi esinemissagedus on kõige suurem 15.-29. aastastel inimestel ja enamasti naiste hulgas. Kuna haigusel puuduvad kaebused ning juuste all jäävad juusteta laigud varjatuks, avastavad haiguse enamasti juuksurid.

Kuidas ravida?

Kahjuks peab tõdema, et selle haiguse vastu ega uute laikude vältimiseks puuduvad usaldusväärsed imeravimid. Kuid on teada juhtumid, mil juuksed uuesti laikude kohale tagasi kasvama hakkavad. Kasutatavad ravimid stimuleerivad küll karvade kasvu, aga nad ei mõjuta tõenäoliselt haiguse loomulikku kulgu. Mõnikord jääb kahjuks võimalikuks parimaks lahenduseks paruka kandmine.

Higi

«Pesemata juuksed on üldiselt kõige sagedasemad põhjused, miks peanahk sügeleb. Lisaks sügeluse tekkele võib liiga õline peanahk olla ideaalseks kasvupinnaseks erinevate pärmseente tekkimiseks,» sõnas dr Glashofer.

Kui kannate iga päev mütsi, võite ummistada peanaha poore ja põhjustada higi teket, mis omakorda põhjustab peanaha sügelust ja ärritust.

Kuidas vältida?

Lihtsalt mine pese oma pea kenasti puhtaks.

Märksõnad
Tagasi üles