K, 4.10.2023

Seitse ohumärki, et sind vaevab tsingipuudus

Marju Ränk
, Sõbranna.ee toimetaja
Facebook
Comments
Pidev iiveldustunne võib viidata tsingipuudusele.
Pidev iiveldustunne võib viidata tsingipuudusele. Foto: Shutterstock

Tsink mängib olulist rolli organismi kasvamise, haavade paranemise, verehüübe moodustumise ja kilpnäärme talitluse puhul. Milliseid sümptomeid ei tohiks tsingipuuduse kartuses tähelepanuta jätta?

Tsink vastutab kehas alates immuunsussüsteemist kuni haavade paranemiseni, kirjutab The Healthy. Tsingi manustamist tuleks teadlikult reguleerida, sest keha ei säilita selle varusid.

Need on tsingipuuduse tunnused:

Kasvuprobleem. Ameerika allergoloog Boyan Hadjievi ütleb, et kui organismis pole piisavalt tsinki, ei kasva keha piisavalt ja immuunsuses tekivad komplikatsioonid. Noorukieas sportlaste pealt on seda väga hästi näha: suurem higistamine ja teatud toitude vähene tarbimine põhjustab tsingidefitsiiti. Noored peaksid rohkem sööma toite, mis sisaldavad küllaldaselt tsinki (loe lõpust nimekirja, mida süüa).

Ärritumine. Madal energiatase ja kergesti ärritumine võivad samuti viidata tsingipuudusele. Keskmist kasvu mees ja naine peaks tarbima päevas mitte üle 40 mg tsinki päevas. Kogus sõltub vanusest ja sellest, kas oled lapseootel või rinnaga toitev ema.

Haavad paranevad liiga aeglaselt. Tsinki peetakse oluliseks mikroelemendiks, mis aitab ka haavade paranemisele kaasa. Haava aeglane paranemine on üks potentsiaalne tsingipuuduse tunnus. Aeglases haava paranemises ei saa muidugi ainult tsingivaegust süüdistada, on teisigi põhjuseid.

Kare ja kuiv nahk. Tsingipuudus on üks põhjuseid, miks nahk on kare ja kuiv. Seda asjaolu oskab kindlaks määrata nii perearst kui ka dermatoloog. Nagu ka eelnimetatud tunnuste puhul, saab ka kuivas nahas süüdistada mitut tegurit – võid olla liigses stressis, õhk on kuiv, sul on millegi vastu allergia vms.

Kõhulahtisus. Püsiva kõhulahtisuse puhul kahtlustatakse enamasti kas kõhuviirust või tsingipuudust. Kuna kõhulahtisust võib põhjustada ka stress, siis enne toidulisandi võtmist võiks ikkagi perearstiga konsulteerida.

Iiveldus. Kuigi iivelduse põhjuseks võib pidada tsingidefitsiiti, saab see sama hästi olla ka üleliigse tsingi tunnus. Kui sa näiteks sööd iga päev kilode kaupa austreid, saad väga palju tsinki, mille üleküllus ei tee organismile head. Liigsest tsingist pole õnneks võimalik mürgistust saada, aga iiveldusest oksendamine ja kõhulahtisus kahjustavad limaskesti.

Isutus. Söögiisu kadumisega võib kaasneda ka lõhna ja maitse halvenemine, kui organism ei saa piisavalt tsinki. Sul võivad tekkida sümptomid, mis mõjutavad vaimset tervist, kaasaarvatud seda, kuidas uusi teadmisi omandad ja elust naudingut saad. Täiendavate sümptomitena lisandub närvilisus ja keskendumisraskus.

Kust rohkem tsinki saada?

Austrid

Veiseliha

Lambaliha

Kõrvitsaseemned

Pähklid

Kanaliha

Oad

Kakaotooted

Tsinki saab ka hommikuhelvestest, millele on tsingimineraal eraldi juurde lisatud. Oluline on eelkõige tervislik tasakaalustatud toit, aga kui oled tugevas tsingidefitsiidis, tasub kaaluda lisaaine võtmist.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles