Perevägivallast teatamiste arv on tõusuteel, ent pealtnäha nukrad numbrid annavad tegelikult põhjust rõõmustamiseks. Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi ja ennetusteenuste osakonna nõustamis- ja võrgustikutöö teenuse juht Triin Raudsepp ja ameti Põhja piirkonna ohvriabitöötaja Anne-Ly Gaaver tõdevadki - 15 aasta jooksul, mil riiklikku ohvriabiteenust on pakutud, jõuab nendeni aina enam inimesi. Põhjuseid selleks on mitmeid, kuid üks põhilisi on see, et me oleme ühiskonnana muutunud küpsemaks. Eelmisel aastal lisandus üks väga oluline teenus - ohvriabi kriisitelefon 116 006, kuhu saavad pöörduda kõik abivajajad.
Gaaver, kes on sotsiaalkindlustusametis töötanud eelmise aasta suvest, selgitab, et iga inimene on tema jaoks tähtis ja telefoni võtab ta vastu alati. «Minu poole pöördus kirja teel üks seksuaalvägivalda kogenud klient,» räägib Gaaver. «Me kohtusime ja rääkisime tunde. Selle käigus võtsime me maha pinged, mis tal olid tekkinud - alguses oli ta kategooriliselt politseisse pöördumise vastu. Kuid siinsamas minu juures saime nii kaugele, et ta võttis kõne politseisse, läks ja tegi avalduse. Aga tõsi on ka see, et politseisse pöördumine pole eeldus abi saamiseks.»
Gaaver ja Raudsepp on näinud sadu abivajajaid ja mitte kõik neist pole valmis jõustruktuuridesse pöörduma, samas abistada saab neid paljudel erinevatel viisidel. «Mõni inimene võib-olla ei küpsegi selleks, aga mõnel puhul inimesed siiski jõuavad selleni,» lisab Raudsepp. On muidugi kuritegusid, millest nad peavad alati teatama, näiteks lastega seotud juhtumid - kohustus teatada abivajavast lapsest, muide, on igal inimesel.
MARAC-võrgustik: vägivalla vastu võitlevad kangelased
On välja mõõdetud, et rasedus ja sünnitus kasvatab tunduvalt vägivallariske. Naine on siis nõrgemas olukorras, vägivallatseja tunneb aga siis suuremat omanditunnet ja võib hakata oma tegusid tihedamini tegema.
Selleks, et iga abivajav pere saaks abi ning vägivallajuhtumid ei korduks, peavad vaeva nägema aga paljud inimesed. Sotsiaalkindlustusameti ohvriabitöötajad asuvad üldiselt kõik politseijaoskondades, mis tähendab, et nii mõnigi kord sõidab ohvriabi töötaja koos politseiametnikuga järelkontrolli kaasa. Koostöös tehakse ka paljude teiste asutustega - kohaliku omavalitsuse lastekaitsjate ja sotsiaaltöötajatega, haiglate, naiste tugikeskuste, prokuratuuri, vajadusel ka haridusasutustega.