Alusta sellest, et tuleta meelde oma viimase kuu tulud ja kulud. Pane kirja, kui suured olid sissetulekud ja millele raha kulus. Seejärel analüüsi suuremaid kulutusi ja mõtle, kas need olid põhjendatud või leidub tulevikus säästlikumaid alternatiive. Kui eelmise kuu kulud kirjas, koosta uuele lehele järgmise kuu sissetulekud ja plaani vastavalt sellele kulud. Määra igale kulukategooriale soovitud kulutuste tase ja püüa sellest kinni pidada.
Kui kulu- ja tuluread kirjas, tasub väljaminekute kärpimiseks alustada kõigepealt nn suurest kolmikust ehk toidust, eluasemest ja transpordist. Need moodustavad tavaliselt pere-eelarvest üle poole ja seetõttu on nendes kategooriates võimalik ka enim raha kokku hoida. Nii mõnigi kord piisab siin ühekordsest otsusest, et mõju pere rahakotile oleks märkimisväärne. Näiteks, kui peres on kaks autot, tasub kaaluda ühest loobumist ja rohkem ühistranspordi kasutamist.
Erista tahtmised vajadustest
Oluline aspekt raha säästmisel on tõmmata piir tahtmiste ja vajaduste vahele. Kui tahad eristada, kust jookseb emotsionaalse tahtmise ja tegeliku vajaduse piir, tasub endalt enne ostu küsida: «Kas mul on tõesti seda vaja? Mis juhtub, kui ost jääb tegemata?» Selliste kontrollküsimustega saad ostukorvist välja jätta nii mõnegi emotsiooniostu.
Ava säästukonto ja maksa kõigepealt iseendale
Kõige lihtsam viis säästmisega alustamiseks on avada säästukonto ja maksta esmalt iseendale. See tähendab, et palga laekumisel kanna kohe teatud summa eraldi kontole, mis ei ole seotud sinu pangakaardiga. Soovitatav on säästa vähemalt 10% sissetulekust.
Otsi lisateenimise võimalusi
Peale tasakaalus eelarve ja säästunippide tuleb otsida võimalusi ka tulude suurendamiseks. Selleks vaata üle oma teadmised, oskused ja hobid ning arenda neid – ehk annab mõni neist lisasissetuleku või saab mõni neist tulevikus sinu oma äri aluseks.