Päevatoimetaja:
Heidi Ruul

Tänutunne teeb õnnelikuks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Foto: SCANPIX

Talvine pööripäev on aeg järelemõtlemiseks, lähedaste seltsis olemiseks ja kõigi nende inimeste tänamiseks, kes on sulle elus tähtsad. Me teeme üksteisele kingitusi ja võtame kinke vastu. Käes on tänamise aeg, kirjutab Marina Paula Eberth Holistilise Teraapia Instituudi kodulehel ning selgitab, miks, kuidas ja mille eest võiks tänulik olla. 
 

Miks on tänulikkus nii tähtis? Miks me kõik võiksime olla oma elus rohkem tänulikud?

«Mõtle positiivselt!», on tuntud üleskutse, aga kui tegemist on eluga, siis pole üldse lihtne püsida positiivsel rajal. «Armasta iseennast!», on paljudele inimestele veel tundmatum ja kättesaamatum seisund. Mis viga ennast armastada, kui sul on hea töökoht, raha taskus ja suhted sujuvad.

Kui inimesel seda pole, siis miks ta peaks end armastama? Ja nii ta siis muudkui pöörleb mure ja pessimismi rattas. Kuidas välja saada sellest hullust ringist, kus negatiivsus halba aina juurde toodab?

Positiivselt mõelda on raske, kuna mõtted on nii kiired ja liikuvad, et lähevad kogu aeg kontrolli alt välja. Kui aga su mõtetel on konkreetne ülesanne, saad neid palju paremini juhtida.

Superhea mõtetele suunaandja, mis otsekohe hakkab positiivsust ellu tooma, on tänulik olemine ja tänamine. «Tänulik süda pole mitte ainult voorustest suurim, see on kõigi vooruste allikas,» on öelnud suur roomlane Cicero.

Selle targa mehega tasub nõustuda – tänamine on üks lihtne viis, mis aitab hea seisundi osakaalu suurendada ja negatiivsuse ringist pääseda. Isegi siis, kui sul pole kõike seda, mida tahaksid, on sul ometigi alati valikuvõimalus. Sa saad valida seda, millele keskendud. Tee valik keskenduda tänutundele. Kui hoiad endas head tunnet, siis mõtted tulevad iseenesest järele.

Esimene reegel on:  Ära vaata seda, mis naabril on, vaata seda, mis sul endal on. Nii mõnusalt harjumuspärane on vahtida naabri õue ja näha neid asju, mis temal on, aga sul ei ole.

Kui sa ei taha lõpetada kibestumise ja liigesevaluga, siis vali teine rada. Teise raja valimiseks tuleb teha lihtsalt üks peapööre ja vaadata iseennast. Mis siis, et naabril on rohkem, sina saad kasvatada oma rõõmu ja rikkust, mitte tema oma.

Parem keskendu oma asjadele ja mitte ainult – ole tänulik nende asjade eest, mis sul on. Mis siis, et sul soovitud rikkust veel ei ole. Sinu rikkus hakkab kasvama siis, kui sa elad rikkuse tundeseisundis. Proovi! Tulemused saabuvad hämmastavalt kiiresti ja sageli täiesti ootamatust suunast.

Teine reegel on: Vali keskendumine heale, sest sul on vaba valik. Miks optimistid on optimistid? Kui ühte asja on võimalik vaadata kahest erinevast vaatenurgast: «see asi on hea, sest…» või «see asi on halb, kuna…,» siis optimistid valivad esimese vaatenurga.

Igal eluhetkel on sul valik – sa saad valida vaatenurga. Kui sa valid hea eest tänada, siis hakkad nägema, et  ühe raske või valu täis päeva jooksul toimub ka häid asju. See ei tähenda, et sa paned ette roosad prillid ja ei tunnista seda, mis pole hästi või mis vajab muutmist. Too negatiivse realismi kõrvale positiivne realism.

Positiivsuse jõud on suurem kui negatiivsuse oma ja isegi siis, kui sa suudad olla tänulik mõned minutid päevas, on sellel pöördeline mõju.

Kolmas reegel on: Ole hetkes, sest elu saab tõeliselt elada vaid olevikus, mitte minevikus ega tulevikus. Oma eilset ebaõnne ikka ja jälle oma mõtetes läbi korrates või muretsedes nende asjade pärast, mis on veel tulemas või kunagi ei tule, pole sa ühenduses reaalse eluga.

Kui sa avad ukse elule endale, sellele ürgsele voolule, siis oledki äkki rikas. Elu ise on see, mille eest saab olla tänulik. Sa avad ukse elule siis, kui lähed peast ja mõtlemisest üle elamisele. Kui kuuled, näed, tajud ja tunned.

Miks on elu elamist väärt, kui sa oled armunud? Sa vaatad kallimale silma ja teed seda nii, et sa tõepoolest näed teda ja samas tunned, kui rikas sa sel hetkel oled. Sa kuulad ta häält, sa tõepoolest kuuled ta sõnu ja elu vaimustav voog voolab sinusse. Sa pole alati armunud, aga võid elada just nii, nagu oleksid. Keskendudes praegusele hetkele leiad sa sadu asju, mille eest tänulik olla.

Täna loodust. Kui sul mitte midagi ei ole, siis ometi on sul midagi. Tore on tänulikkuse abil positiivsust harjutada looduse kaudu. Loodus on alati olemas. Loodusele on lihtne tänulik olla.

Ole tänulik päiksekiire eest, mis pilve tagant piilub; ole tänulik lumevalguse eest, mida su silmad näevad; ole tänulik vihmapiiskade elava pladina eest; ole tänulik päikeseloojangu eest, milles on jõudu ja värvi; ole tänulik detsembrikuise põhjamaise ja müstilise hämaruse eest. Loodus annab palju sellele, kes talle keskendub. Keskendu loodusele, naudi ja täna. 

Täna inimesi. Täna nii mõttes kui sõnades. Täna ka väikeste asjade eest. Täna nii omasid kui võõraid. Sel moel avad sa tänude ringi ja saad õige pea vastu tõelist rikkust – naeratusi ja tänu.

Vaata vähemalt kord päevas kellelegi silma nii, et sa seda inimest tegelikult ka näed, pannes kõrvale kõik hinnangud ja mõtted. Inimeste silmad on elujõu allikad. Ühenda omaenda allikad teise inimese allikatega ja elu, mille eest tänulik olla, ongi sinu sees. Ka lemmiklooma silmad aitavad kogeda eluvoolu ja tänutunnet.

Täna raha, sest raha armastab tänulikke. Rahanappus on paljude inimeste jaoks depressiooni tekitav. Seda just nüüd, kui on kingituste tegemise aeg. Jagan oma kogemust. Kui mul oli rahadega väga kitsas, siis tegin ühe olulise otsuse: ma lõpetan muretsemise raha pärast, mida mul pole.

Iga kord, kui maksin netipanga kaudu arveid, ei keskendunud ma mitte sellele, kui vähe mul raha alles jääb, kui ma selle arve ära maksan, vaid rõõmule, et mul ON see raha, millega arve maksta. Mu netipanga parooliks oli: «tänutundega». Ma tippisin selle sõna sisse iga kord, kui arvet maksin ja mõtlesin-tundsin selle sõnaga kaasa. 

Kui sa jõuluoste tehes raha välja annad, siis tee seda rõõmu ja tänutundega: «Ma olen tänulik raha eest, mis mul on, ja rõõmus, et saan selle eest maksta!» Napp raha hakkab kähku kasvama, kui sa oskad tänada seda raha, mis sul tegelikult olemas on ja jätad õhkamata selle raha poole, mida sul veel ei ole.

Täna iseennast. Ära unusta tänulikkuse kiirt pööramast ka iseenda suunas. Kui sul päeva jooksul läheb iseenda tänamine meelest, siis õhtul enne uinumist on just paras aeg seda teha. «Ma tänan end pesu masinasse panemise eest. Tänan oma keha tervise eest. Tänan end rõõmsa meele eest, mis kestis kogu päeva. Tänan selle eest, et julgesin suu lahti teha ja öelda, mida tegelikult vajan. Tänan end, et vajutasin teleka kinni ja lasen endal puhata.»

Tänamine on midagi enamat kui lihtsalt «Aitäh!». Just nüüd, aasta lõpus, kui me niikuinii üksteist täname, on õige aeg tuua tänulikkus oma ellu püsiva meeleseisundina, mis toob kaasa rõõmu ja küllust.

Tagasi üles