T, 30.05.2023

Tööinspektsioon selgitab: kas boss saab sundida mind asutuse jõulupeol pidutsema?

Naine
Facebook Twitter
Comments
Foto: Shutterstock

Jõulupidude hooaeg on käes, aga mida teha, kui sa ei taha mitte kuidagi töökaaslastega koos pidutseda?

Lugeja küsib: «Töötan suures ettevõttes, kus korraldatakse igal aastal jõulupidu. Ma töötan esmaspäevast reedeni kaheksast viieni. Sel aastal korraldatakse pidu laupäevasel päeval ja algusega kell 19, kuid see ei ole tavapäraselt minu tööaeg. Minu vahetu juht on andnud mõista, et pidu on kõigile kohustuslik. Tegemist on sellise vaikiva kohustusega, kus on teada, et töötajad, kes ei osale, saavad hiljem halvakspanu osaliseks. Küsingi, kas tööandja saab mind kohustada jõulupeol osalema?»

Vastab Kaire Saarep, tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja:

Töötaja ja tööandja on sõlminud töölepingu, kus on määratud poolte kohustused. Tööandja üks olulisematest kohustustest on kindlustada töötaja tööga ja töötajal omakorda teha kokkulepitud tööd. Tööandja korraldused peavad olema seotud tööga. Näiteks on tööandjal õigus korraldada tööalaseid koolitusi, millest osavõtmine on kõikidele töötajatele kohustuslik. Lisaks maksab tööandja tööalasel koolitusel osalemise eest töötasu.

Tööandja korraldatud jõulupidu on tänutäheks töötajatele. Jõulupeol saavad töötajad suhelda vabamas õhkkonnas, mis omakorda loob tugevamad tööalased suhted edaspidiseks. Ilmselt on jõulupeo eesmärk töötajaid ka motiveerida.

Vaatamata tööandja headele kavatsustele tuleb töösuhtes hinnata, milliseid kohustusi tuleb töötajal täita. Kui jõulupidu või jõulude ajal tehtav üritus langeb tööajale ja üritus on seotud tööalase koolitusega, siis on tegemist tööajaga, tööandja maksab selle eest töötasu ja töötajal on kohustus osaleda. Kui jõulupidu toimub väljaspool tööaega ega ole seotud tööalaste tegevustega, puudub töötajal kohustus osaleda. Jõulupidu on ka vastastikune viisakuseavaldus, kus tööandja tänab peoga töötajaid ja töötajad võtavad sellest osa. Kuid kui tegemist pole tööülesannete täitmisega, siis on jõulupidu vabatahtlik üritus, millel osalemine või mitteosalemine ei saa kaasa tuua karistust.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles