«Ka minul on sõpru, keda ma pole päriselus kunagi näinud, aga virtuaalsetes suhtluskanalites räägime palju,» tunnistas Tomson. «Kui aga mõni internetituttav hakkaks minult midagi välja pressima, siis teataksin sellest küll kohe veebikonstaablile ning kui see juhtuks suhtlusportaalis, siis ka portaali haldurile.»
Tuntud juutuuber Victoria Villig tunnistas hiljuti, et sel suvel puutus temagi internetis väljapressijaga, kes oli hooletu lingivajutamise kaudu ta sotsiaalmeediakonto kaaperdanud ning nõudis selle tagastamise eest lunaraha. Õnneks lahenes portaali haldurite abiga kõik kiiresti.
«Siis mõtlesin küll, et kogu mu elu ja töö on seal portaalis ning kui sellest ilma jääksin, oleks kahju hindamatu. Seetõttu on oluline, et teemast kogu aeg räägitaks ning inimestel pidevalt niiöelda punane ohutuli kuklas põleks,» ütles Villig.
Tõnu Tammeri sõnul tuleks lastele varakult selgeks teha, et nemad ei ole internetis leviva ebasobiva sisu, vaenulike rünnakute või ähvarduskirjade osas süüdlased ning igast kahtlasest juhtumist on sobiv oma isa või emaga rääkida. Näitena toob ta eelmisel aastal internetis levinud Momo mängu, kus õõvastava välimusega väljamõeldud tegelane manipuleeris lapsi ohtlikke ülesandeid täitma ning kellest paljud lapsed ei julgenud oma vanematele kohe rääkida.
«Vanem peab olema inimene, kelle puhul laps teab, et ta saab teda usaldada, kui puutub internetis kokku ebamugava, hirmutava või ahistava materjali või inimestega,» ütles Tammer. «Samuti peaks küberturvalisuse aspekte käsitlevad tunnid peaks olema igas koolis kohustuslikud ning vanemad peaks olema aktiivsed uurima, kuidas nende lastel neis tundides läheb, samamoodi nagu matemaatikas või ajaloos.»
Tammeri kinnitusel on oluline olla küberturvalisuse osas lapsele partner ning üheskoos temaga õppida, kuidas internetis ohutult toimetada, et võimalikke probleeme ennetada, selle asemel, et neid lahendada.
Nõuanded lapsevanemale küberturvalisusest rääkimiseks:
- Tee asjad kõigepealt endale selgeks ning siis jaga oma teadmisi lapsega
- Alusta lastele internetikäitumise reeglite selgitamist juba lapseeas
- Räägi lapsega internetiohutuse teemadel regulaarselt ning tunne tema tegemiste vastu huvi
- Ära süüdista lapsi internetis leiduva sisu osas
- Räägi lapsele lihtsas keeles, mis on delikaatne informatsioon ning miks seda ei tohiks jagada
- Sea sisse kodused hea internetikasutuse reeglid