Siseterrorismi süüdistusega ameeriklane Jake Conroy võitleb õigluse nimel

Naine
Copy
Loomakaitseaktivist Jake Conroy Tallinna Taimetoidumessil.
Loomakaitseaktivist Jake Conroy Tallinna Taimetoidumessil. Foto: Helle Ly Tomberg

Aktivistina kümneid kordi arreteeritud ja neljaks aastaks siseterrorismi eest vangikongi mõistetud Jake Conroy kõneles Tallinna Taimetoidumessil, et ei peatu kunagi enne, kui on saavutanud võidu. Ta on ka Joaquin Phoenixi värske dokfilmi «Loomainimesed» üks kangelasi. 

Möödunud nädalavahetusel Kultuurikatlas toimunud Tallinna Taimetoidumessi üks säravamaid esinejaid, 23 aastat loomade õiguste eest võidelnud Jake Conroy ütleb sissejuhatuseks, et on introvert ja et kuigi mugav tal rahva ees rääkida ei ole. Ometi on tegu erakordselt karismaatilise mehega, kelle kohati hulljulged ideed ja ekstreemsed teod on toonud kaasa lõputul hulgal arreteerimisi ning saatnud ka tema enda trellide taha.

Üleöö veganiks

Kui Jake lõpetas 1996. aastal Seattle'is kunstikooli, tahtis ta midagi kasulikku ära teha ja osales vabatahtlikuna mitmes ühiskondlikus liikumises ja organiseeris neid. 

90ndate keskel tekkis mehel huvi veganluse ja loomaõiguslusaktivismi vastu punkrocki ja hardcore-muusika skeene taustal. Mees ütleb, et sai peagi aru, et tuleb tegutseda ning et maailma ainult veganiks olemisega ei muuda. Ta sõi ära oma viimase omnivoori-eine  ning ütles endale, et on järgmisest hommikust vegan ja loomaõiguste aktivist. Nii lihtsalt see käiski. 

Jake Conroy sõnul saavad märgatavad tulemused alguse survekampaaniatest.
Jake Conroy sõnul saavad märgatavad tulemused alguse survekampaaniatest. Foto: Erakogu

48 kuud vanglas

Osalemine ühes ajaloo edukaimas loomaõiguste kampaanias Stop Huntingdon Animal Cruelty (SHAC USA) viis mehe neljaks aastaks trellide taha. Kohtu ees mõisteti nii tema kui kaasvõitlejad rühmitusest SHAC7 veebilehe haldamise, valitsusvastaste ideoloogiate toetamise ja ideede jagamise eest siseterrorismis süüdi. Jake Conroy saadeti trellide taha 48 kuuks, mille ta kandis ära kahes California vanglas. 

Jake Conroy ütleb, et aktivistina  tuleb järele mõelda, kas saavutatavad tulemused kaaluvad üles võimalikud õiguslikud tagajärjed.
Jake Conroy ütleb, et aktivistina  tuleb järele mõelda, kas saavutatavad tulemused kaaluvad üles võimalikud õiguslikud tagajärjed. Foto: Erakogu

Kuidas vanglas ellu jääda?

Mis puudutab vanglakogemust, siis ütleb ta, et tegu oli masendava perioodiga, kuna suurem osa ajast kulus eluspüsimisele. Rassism, gängid, vägivald ... Siiski ütleb Jake, et tal õnnestus ellu jääda tänu suurepärastele inimestele üle terve maailma, kes saatsid talle kõigi nende aastate vältel toetuskirju.

Jake Conroy on olnud loomakaitseaktivist 23 aastat.
Jake Conroy on olnud loomakaitseaktivist 23 aastat. Foto: Erakogu

Karm dokk «Loomainimesed» 

Mis juhtub, kui aktivism jääb võimu hammasrataste vahele, näitab Joaquin Phoenixi hiljuti esilinastunud dokfilm «Loomainimesed». Filmis jälgitakse kuue noore ameeriklase teekonda viieteist aasta jooksul, kes ühel hetkel avastavad, et on oma osalemisega vastuolulises protestikampaanias langenud Ameerika valitsuse sihtmärgiks, süüdistatuna siseterrorismis. Tollal veel suhteliselt väikse populaarsusega internetis avaldatud protestikirjutistest alguse saanud ja sealt kohati vandalismiks üle kasvanud tegevus tipneb õige pea sellega, et FBI alustab pretsedenditut järelvalvekampaaniat, et hävitada organisatsioon ja valmistada ette karm kriminaalmenetlus.  

Joaquin Phoenixi filmi «Loomainimesed» plakat
Joaquin Phoenixi filmi «Loomainimesed» plakat Foto: Erakogu
  • Jake Conroy on kauaaegne aktivist, disainer ja kirjanik.
  • Elab Seattle'is, USAs.
  • Ta on olnud aktivist 1995. aastast alatest, sealhulgas osalenud erinevates liikumistes, sadades protestiaktsioonides ja arvukates teavitustegevustes.
  • On korraldanud kahe karusnahasalongi sulgemise ja ühe suurima loomkatselabori Huntingdoni pankrottiviimise. 
  • Ta on Ocean Defence International (ODI) kaasasutajaid, kus tema juhtimisel katkestati esimest korda vaalaküttimine Ameerika rannikuvetes. 
  • Praegu töötab Jake Conroy keskkonnaorganisatsioonis Rainforest Action Network, tegeledes kampaaniatega, mille sihtmärkideks on maailma suurimad pangad, põllumajandusettevõtted ning palmiõli tarnijad. 
Tagasi üles