N, 23.03.2023

Lauluväljakule saabuvad hiiglaslikud valgusskulptuurid

Naine
Lauluväljakule saabuvad hiiglaslikud valgusskulptuurid
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Pressimaterjal

Novembri keskel saabuvad Eestisse suured merekonteinerid Aasia laternafestivali konstruktsioonmaterjalidega. Otse New Yorgist saabuvad hiiglaslikud siidist valgusskulptuurid pannakse püsti Tallinna lauluväljakul kolme nädala jooksul. Festival avatakse Eesti publikule 6. detsembril.

Kas teadsid, et...

  • Laternafestivali juured ulatuvad enam kui 2000 aasta tagusesse Mingi ja Hani dünastia aega, mil budistlikud mungad hakkasid Buddha auks templites lampe süütama. Selle kombe võtsid üle tolleaegsed Hiina valitsejad, kelle paleedes ja templites pidid valguslambid samuti põlema. Festivali päritolu seostatakse ka iidse rituaaliga, mille kohaselt on talvepimedusest ja -väsimusest võimalik üle saada valgusega.
  • Valguslaternad on Hiinas lootusesümboliks ja laternafestival on osa Hiina uusaastapidustustest. Aegade jooksul on laternatest loodud palju erinevaid värvilisi siidobjekte, mida hinnatakse kõrgelt ka väljaspool Hiinat.
  • Üheks olulisemaks laternafestivali objektiks on draakoniskulptuur. Draakonid on Hiinale iseloomulikud kõikjal, kuid erinevalt lääne kultuurist ei seostu nad seal ohtlike, tulekahju tekitavate olenditega. Seevastu on draakonid Hiinas jumaluse ja edukuse sümboliks, samuti väljendavad nad jõudu, väärikust ja heatahtlikkust.
  • Tänapäevased hiiglaslike skulptuuridega laternafestivalid sünnivad pika töö tulemusena. Kõigepealt visandatakse esialgne ideekavand. Seejärel projekteeritakse terasvardad skulptuuri raami moodustamiseks. Raamid on omakorda täidetud tuhandete LED-pirnidega ja mähitud spetsiaalsesse siidriidesse, mis värvitakse võimalikult autentselt nii, et draakon näeb välja nagu draakon ja panda on panda.
  • Tallinnas enam kui kuu aja jooksul toimuval laternafestivalil süüdatakse üle 25 installatsiooni, mis on valmistatud ligi 2 kilomeetri pikkusest maalitud siidkangast ja 10 000 LED-pirnist. Suurimaks skulptuuriks saab olemas enam kui 40 meetri pikkune draakon.
  • Laternafestivali tuled, vardad ja siidkangad tarnitakse Tallinnasse üheksas merekonteineris. Valgusskulptuurid pannakse kokku ja maalitakse kohapeal käsitsi – sellega tegeleb spetsiaalne Hiina käsitööliste meeskond, kes alustab tööga juba kolm nädalat enne festivali algust.
  • Käsitöölised kasutavad raamide katmiseks traditsioonilisi Hiina siidriide tükke, mis annavad laternaskulptuurile elulise välimuse. Iga siidkangatükk on konstrueeritud nii, et see sobiks täpselt terastraatide vahele.
  • Laternafestivalil näidatakse tuhandeid käsitsi meisterdatud Aasia laternaid ja säravaid valgusekraane, mida saadavad Hiina näitlejate etendused, jõululaat ja Aasia toidu ala.
  • Aasia laternafestival toimub õues ja skulptuurid on ilmastikukindlad. Seega on festival avatud nii vihmaste kui lumiste ilmadega. 

Aasia suurim laternafestival toimub esmakordselt Eestis, Tallinna lauluväljakul 6.12.2019–12.01.2020. Festival on külastajatele avatud reedest pühapäevani ning kõigil kolmel jõulupühal. Piletihinnad jäävad vahemikku 11–13 eurot ning on müügil Piletilevis ja laternafestivali kodulehel.

Märksõnad
Tagasi üles