MA JÄIN. Jäin ka järgmine kord ja sellest järgminegi kord.
Kõik algas tasahilju väikeste vastuoludega tema jutus. Ühele rääkis ta üht, teisele pisut teist. Kusjuures ta ei halvustanud kedagi, ehkki viitas julgelt vääritimõistmisele. Ta näis enesekindel ja paistis uskuvat oma igat sõna. Ta oli pealtnäha võrratu mees. Suurepärases vormis, väga sportlik, võrratult sõnaosav, uskumatult nägus, ülimalt ligitõmbav, väga distsiplineeritud ja imeliselt musikaalne.
Kuid tema psühhoterrorit ei talunud ma aastaid sellepärast, kes tema oli. Talusin seda sellepärast, kes olin ma ise.
See lugu on omajagu kummaline, sest olen pärit tervest ja kaunist perekonnast. Mu vanemad on tänini abielus, mul on imearmas õde. Nii isa- kui ka emapoolne suguvõsa hoiab väga kokku. Mis on siis ometi see, mis sundis mind taluma mehe alandust, sarjamist, mõnitamist ja manipulatsiooni? Mis takistas mul esimeste valede peale ümber pööramast ja teises suunas minemast?
Ni vastuoluline, kui see ka pole, oli üheks põhjuseks just seesama lapsepõlvekodu ilu. Usun sügavalt, et sõltumata keskkonna ja kasvatuse iseloomust ja üksikasjadest korjab igaüks kasvamise käigus üles just need kogemused, mis teda oma hingeteele juhatavad. Katseid selle kohta, kui erinevalt me samu olukordi tajume, on tehtud tuhandeid. Üks kaksikutest võib olla südamest tänulik, et vanemad neid õe või vennaga justkui vati sees hoidsid. Teine võib sama asja peale olla südamepõhjani solvunud ning kahetseda, et tal kunagi ei lastud eksida. Olgu ümbrus üht või teist moodi, me tõlgendame olukordi nii, nagu on otsustanud kogeda hing.