Kas implantaadid tuleb rinnaimplantaadihaiguse kartuse korral välja võtta koos implantaadi ümber tekkinud sidekoega või ilma?
Vastab Christinas Clinicu plastikakirurg dr Asko Salmi:
«Pärast implantaadi paigaldamist organismi tekib implantaadi ümber alati sidekude ehk kapsel. Kui implantaatide eemaldamine osutub ükskõik mis põhjusel vajalikuks, tuleks need eemaldada kas koos kapsliga või siis ilma, vastavalt moodustunud kapslile. Kui selgub, et on moodustunud paks kapsel ja topeltkapsel, tuleb see kindlasti eemaldada. Kui aga kapsel on väga õhuke (nagu siledapinnaliste implantaatide puhul) ja analüüsid on korras, siis sellise kapsli eemaldamine kirurgiliselt on liiga suur trauma ja võib kaasa tuua tugeva veritsuse. Vahel on määrav ka see, millist meetodit on implantaadi paigaldamisel kasutatud – kui implantaat on paigaldatud rinnalihase taha ja implantaadi alumine osa on vastu pleuraõõnt, siis halvimal juhul võib väga õhukese kapsli eemaldamisel kopsukude viga saada. Niisiis: kõige tähtsam on aru saada, et mistahes operatsioon ei saa olla riskantsem kui seda on haigus ise. Kirurg peab iga patsiendi puhul täpselt kaaluma, milline risk operatsiooniga kaasneb.»
Kuidas nüüd ikkagi teema kokku võtta? Kui tegemist ei ole teaduslikult tõestatud haigusega, siis miks maailmas BII-st üldse nii palju räägitakse?
Vaatamata sellele, et rinnaimplantaadihaigust kui niisugust pole suudetud teaduslikult tõestada, uuritakse seda probleemi jätkuvalt edasi, sest tuleb ju ühel või teisel viisil selgitada välja nende sümptomite järsk ilmnemine ning ka kadumine, kuna ühtki tervisehäiret ei tohiks jätta tähelepanuta.
Rohkem rindade suurendamisest saab lugeda SIIT.
Intervjuu dr Asko Salmiga
Silicone Implant Illness: Science versus Myth?, July 2019, American Society of Plastic Surgeons
Breast implant illness: A way forward, march 2019, American Society of Plastic Surgeons