Päevatoimetaja:
Heidi Ruul
Saada vihje

Näitus, mis eemaldub tavapärasest moemaailmast ja selle hooajalistest trendidest

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Artikli foto
Foto: Shutterstock

Alates laupäevast, 28. septembrist on Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis publikule avatud näitus «Ilmapäevikud». Islandi, Gröönimaa ja Fääri saarte kaasaegne mood.

Näituse fookuses on kümne kunstniku looming, mis on tõukunud kohalikest traditsioonidest ja inspireeritud Põhjamaade ainulaadsest maastikust ja karmidest ilmaoludest. «Ilmapäevikud» on valminud koostöös kunstnike- ja kuraatorite duo Sarah Cooperi (1974, USA) ja Nina Gorferiga (1979, Austria), kes reisisid kahe aasta jooksul Islandil, Gröönimaal ja Fääri saartel. Nende eesmärk oli uurida saarekeskkonna, kultuurilise identiteedi ja traditsioonide mõju kohalike kunstnike ja disainerite loomingule. Erinevalt antropoloogide teaduslikust lähenemisviisist kohalike kogukondade uurimisele jäädvustavad Cooper ja Gorfer oma tähelepanekud kaameraobjektiivi abil poeetilisteks lugudeks. Nende kogemused muutuvad lavastatud portreedeks, mis on tulvil sümboleid, värvikihte ja tekstuure. Iga portree lavastati koostöös kohalike moekunstnikega, kelle teoseid saab näha näitusel kõrvuti lavastatud fotodega.

Näitus eemaldub tavapärasest moemaailmast ja selle hooajalistest trendidest, selle asemel keskendutakse loovusele ja seda mõjutavatele teguritele – kultuurilisele identiteedile, traditsioonidele, loodusele, maastikele, ilmale ja ka Põhjamaade uuenduslikkusele kohalikel ressurssidel põhineva kestliku moe loomisel.

Göteborgis ja Berliinis elavad ja töötavad Sarah Cooper ja Nina Gorfer alustasid ühiste kontseptuaalsete fotoprojektidega 2006. aastal ning on sellest ajast saadik korraldanud rahvusvahelisi näitusi ja avaldanud mitmeid raamatuid. Nende töömeetodiks on reisimine ja kohtumised inimestega – nende inimeste lood ja nende edasi jutustamine fotode kaudu.

Näituse algatas Reykjavíki Nordic House (Island) ja esmakordselt avati see 3. Põhjamaade moebiennaali keskse üritusena Frankfurdi Tarbekunstimuuseumis Saksamaal. Hiljem on näitus rännanud läbi Taani, Madalmaade, Fääri saarte, Islandi, USA, Hiina, Rootsi ja Gröönimaa. 2019. aastal esitletakse näitust Baltimaades.

Näitus jääb avatuks 5. jaanuarini 2020.

Bibi Chemnitz (Gröönimaa) / Ena hoiab merd, 2014
Bibi Chemnitz (Gröönimaa) / Ena hoiab merd, 2014 Foto: Cooper&Gorfer
Artikli foto
Foto: Cooper&Gorfer
Artikli foto
Foto: Cooper&Gorfer
Tagasi üles