R, 29.09.2023

Kuidas vältida oma kosmeetikas kanajalgu, purustatud täisid ja hobuseuriini?

, Slow.ee blogija
Facebook
Comments
Foto: Shutterstock

Teadlike tarbijatena oleme õppinud vältima tooteid, mida on testitud loomade peal. Kui mõte hobuseuriinist ja kanajalgadest näokreemis tundub vale ja vastik, siis esimene ja lihtsam variant on teha valik sertifitseeritud veganmärgistuse kasuks. Teinekord tasub ka ise toodete koostisosades näpuga järge ajada.

Kui leaping bunny ehk hüppava jänku tootemärgis tagab, et ükski loom ei ole pidanud inimeste edevuse nimel katsetes kannatama, siis kuidas vältida neid koostisosi, mis võivad oma keeruliste ja pealtnäha süütute nimedega olla loomset päritolu?

 • Ambra ehk hall merevaik (Ambergris)

Halli värvi fekaalilõhnaline kašeloti seedekulglas moodustuv vahajas materjal, mis eraldub loomast oksendamisel või väljaheitena. Kui enamik kaasaegseid parfüümitootjaid on sellest loobunud sünteetilise alternatiivi kasuks, siis näiteks Dior on endiselt kašelotikakale truu.

 • Glütserool/glütseriin (Glycerin/Glycerol)

Värvitu-lõhnatu viskoosne vedelik, mille loomsest rasvast derivaadile on olemas tänuväärne alternatiiv taimse (ja ka sünteetilise) glütseriini näol. Glütseriin on seebitootmise kõrvalsaadus, mida kasutatakse toodete pehmuse ja määrdevõime parandamiseks ning niisutavate omaduste pärast.

 • Guaniin (Guanine, CI75170, Crystalline Guanine, Natural Pearl Essence)

Kirjapildi kokkulangevus guaanoga ei ole juhuslik. Guaniin on lindude, nahkhiirte ja roomajate väljaheidete koostisosa või peenestatud kalasoomustega alkoholitõmmis, mida kasutatakse huulepulkades, küünelakkides, šampoonides sillerdava efekti-läike andmiseks.

 • Hüalüroonhape (Hyalyronic Acid)

Loomseks ja enamlevinumaks allikaks kukehari, kuid võimalik ekstraheerida ka bakterikultuuridest. Seob nahas niiskust ja säilitab kollageenikudede elastsust, mistõttu kasutatakse täitesüstides, niisutava toimega seerumites, maskides ja kreemides.

 • Östradiool (Estradiol, Estrogen, Conjugated Estrogens, Premarin)

Naissuguhormoon, mida saadakse tiinete märade uriinist. Sisaldub kreemides, parfüümides ja ka antibeebipillides.

 • Karbamiid ehk uurea ehk kusiaine (Urea, Uric Acid, Allantoin, Alcloxa, Aldioxa, Carbamide, Imidazolidinyl Urea)

Pärineb uriinist, seekord küll mitte tiinete loomade omast. Kasutatakse samamoodi laialdaselt kreemides, deodorantides, juuksevärvides ja suuhügieenivahendites. Olemas ka sünteetiline alternatiiv.

 • Karmiin (Carmine, Crimson Lake, Cochineal, Carminic Acid, C.I. 75470, Natural Red 4, E120)

Sügavpunane värvipigment, mida saadakse emaste kilptäide keetmisel, kuivatamisel ja jahvatamisel. Kasutatakse dekoratiivkosmeetikas – huulepulkades, põsepunades, lauvärvides.

 • Kaseiin (Casein, Caseinate, Sodium Caseinate)

Lehmapiimavalk, mida kasutatakse juuksehooldusvahendites ja näomaskides ning näiteks ka kondoomide töötlemisel.

 • Keratiin (Keratins, Animal Keratin, Kertain Amino Acids, Hydrolysed (Animal) Protein, Cheratina, Detoxin, Cocodimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Hair Keratin)

Saadakse sarvedest, küünistest, kapjadest, sulgedest, karvadest. Kasutatakse juukse- ja küünehooldusvahendites.

 • Kollageen (Collagen, Hydrolysed collagen)

Loomne valk, enamasti pärit kanajalgadest ja loomasarvedest. Populariseeritakse vananemisvastastes nahahooldustoodetes kui kortsude tasandajat, hoolimata tõsiasjast, et kollageenimolekul imendub väga halvasti (kui üldse) ega kutsu esile naha loomulikku kollageenitootmist.

 • Kolesterool (Cholesterol)

Loomarasva derivaat, mida kasutatakse vananemisvastastes kreemides kortsude tasandamiseks.

 • Lanoliin (Lanolin, Aliphatic Alcohol, Cholesterin, Isopropyl Lanolate, Laneth, Lanogene, Lanolin Acids, Wool Fat, Wool Wax, Lanolin Alcohol, Lanosterols, Triterpene Alcohols, Lanthionine)

Villavaha ehk kollakasvalge rasune aine, mida eritavad villa kandvate loomade rasunäärmed samamoodi nagu sinu peanahk. Puhastatud lanoliini kasutatakse kosmeetikatööstuses alates huulepulkadest ja kreemidest, habemeajamisvahtude ja kulmuvahadeni. Olenevalt viisist võib villapügamine olla lambale ka meeldivaks jahutuseks, kuid massikosmeetikatööstuses jääb loomade heaolu enamasti tagaplaanile. Lambaid peetakse kitsastes ja palavates tingimustes, et nad rohkem higistaksid ja seeläbi enam rasu toodaksid. 

Kui sul on soodumus valgete nahaaluste keratiinitsüstide ehk miiliumite tekkeks, hoia lanoliinist (ja mineraalõlist) väga kaugele.

 • Letsitiin (Lecithin)

Vahajas aine, mida saadakse piimast, verest ja munadest. Kasutatakse kreemides, losjoonides, seepides, šampoonides, huulepulkades. Vegansõbralik versioon kannab nime sojaletsitiin ning on mõistagi valmistatud sojaubadest.

 • Mesilasvaha (Beeswax, Cera alba, Cera flava)

Mesilaste vahanäärmete eritis. Kasutatakse peamiselt huulepulkades, kreemides, losjoonides, ripsmetuššides, lauvärvides, jumestuskreemides ja valgendavates toodetes antiseptiliste ja niisutavate omaduste pärast.

 • Muskus (Musk)

Isaste muskushirvede, kobraste, saarmaste, metskasside sugunäärmete eritis, mida kasutatakse parfümeeriatööstuses. Olemas sünteetiline alternatiiv. Otsi parfüümipudelilt sõna cruelty-free musk.

 • Oleiinhape (Oleic Acid)

Loomse päritoluga rasvhape, mida kasutatakse pehmendajana nii vedel- kui tahketes seepides, küünelakkides ja erinevates nahahooldustoodetes. Looduslikku alternatiivi saadakse oliividest ja pähklitest.

 • Platsenta (Placenta, Poypeptides Protein, Placentine, Protein Hydrolysate)

Platsentaga oleme me kõik kokku puutunud – lootena emaüsas. Kreemide, šampoonide ja juukseravivahendite platsenta pärineb enamasti tapamaja loomadelt. Ja kui osad tootjad keelduvad avalikustamast platsenta päritolu, on ausamad tunnistanud, et ostavad emakooke (aus eestikeelne vaste) kokku ka sünnitushaiglatest.

 • Rasv (Tallow, Sodium Tallowate, Hydrogenated Tallow, Fatty Acids, Sodium Salts, Suet, Lard, Animal Fat, Stearic Acid, Dihydrogenated Tallow Phthalic Acid Amide, Hydrogenated Tallow Betaine, Oleic, Benzoic, Myristic Acids)

Seepi saab valmistada nii taimeõlidest ja savist kui Fight Clubi stiilis ilukiinikust rasva varastades. Seda ei pea valmistama loomakorjuste keedurasvast.

 • Skvaleen (Squalene)

Squalus – Ogahai perekond, skvaleen – ogahaide maksadest pressitud õli.

Kasutatakse kreemides, losjoonides ja seerumites hästiimenduvate ning pehmendavate ja libestavate omaduste tõttu.

 • Steariinhape (Stearic Acid)

Kui tootel ei ole just märgitud taimset päritolu, on see suure tõenäosusega valmistatud mitmete erinevate loomade, näiteks lehmade, sigade ja lammaste rasvast.

 • Želatiin (Gelatin, Gel, Hide Glue, Isinglass, Kosher, Halal Gelatin)

Liimjas vedelik, mida keedetakse kontidest, kõõlustest, kärssadest, kapjadest, nahast ja kollageenist. Kasutatakse šampoonides, näomaskides, küünehooldusvahendites ja lakieemaldites.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles