Laulu- ja tantsupidu toob kokku maailma kauneimad rahvarõivad üle kogu Eestimaa.
Millise kihelkonna rahvarõivad on kõige ilusamad? (1)
Laulu- ja tantsupidu «Minu arm» on pidu kõigile meeltele. Kes laulab, kes kuulab, kes tantsib, kes elab kaasa. Omasid liitvast ühtsustundest saame kõik osa. Meil on, mida tähistada ja mille üle uhke olla, ka pärismusmoe poolest: ainulaadne maitse ja meistrioskused. Raske uskuda, et sellisele tillukesel maalapikesele on ära mahtunud nii palju omanäolisi rahvarõivaid. Iga kant ja kihelkond on tavasid ja traditsioone tihedasti täis tikitud. Ja kogu see ilu ja ajalugu tuleb tantsustaadionil ja laulukaare all kokku. Ainult vaata ja vaimustu! Arter püüdis kinni hulga tõeliselt stiilseid pidulisi, loe lugu lõpuni ja saad kogu sellest ilust osa.
Rahvarõivaste kandmine pole sama, mis lihtsalt ilusate riiete selgapanemine. See on otsesõnu traditsioonide edasikandmine.
«Vanasti oli nii, et kui tüdruk sai kuusteist, läks palmik pähe, esimesed rõhud võis ka saada. Meheleminekuga sai tanu pähe,» selgitab Helle-Mare Kõmmus Hiiumaa tavasid. «Rahvarõivaste juurde kuuluvad asjad on sellised kallisasjad, mis tulevad elu jooksul ja mida hoitakse hoolega. Need pärandatakse sulle või saad ise need kokku kogutud, et siis omakorda edasi pärandada. Ja ega kõike ei kantud ainult ilu pärast – eks nad näitasid natuke rikkust ka.»
Rahvarõivakomplekt pole ka midagi vähemat kui varandus. Täna on see justkui investeering eestlaseks olemisse ja kestvusse. Kogusid ju esiemad oma asju pikkade aastate jooksul, lisasid jõudumööda ehteid ja muid elemente, ning täna tehakse samaviisi. Paljudes peredes on tänaseni imeilusa tavana au sees rahvarõivaste kinkimine lastele kõigiks suurteks elusündmusteks, eseme haaval. «Osa sain koolilõpuks, tanu ja põll tulid pulmadeks,» sõnab Heleri Kängsepp, kelle pere jätkab samuti seda kena tava. «Minu rahvarõivad on vanemate kingitus.»
Oma hinnata, hoida ja alles hoida – seda eestlased oskavad.