Kolmeks iseväetava aia põhielemendiks on kõrgpeenrad, veesilmad ning puud. Nende elementide omavaheline kombineerimine tuleb aiale kasuks, sest suuremas plaanis on eesmärgiks luua taimede abil võimalikult dünaamiline isetoimiv ökosüsteem.
10. Shumei ehk Jaapani looduslik maaviljelus
Jaapani loodusliku maaviljeluse idee arenes välja 20. sajandi alguspoolel. Enamus Shumei praktiseerijad kasutavad taimede kasvatamiseks 100 protsenti vegantehnikaid. Organisatsiooni vaimne liider Mokichi Okada tuli 1930ndatel välja väetisevaba ideega, mille ta hiljem nimetas looduslikuks maaviljeluseks. See erineb klassikalisest mahepõllumajandusest kahe aspekti poolest: viljavaheldust ei toimu ning looduslik maaviljelus on osa Shumei spirituaalsetest püüdlustest muuta maailma ilusamaks ning rahulikumaks paigaks.
Eraldiseisva loodusliku maaviljeluse haruna arendas raamatu «Ühe kõrre revolutsioon» kirjutanud farmer ja filosoof Masanobu Fukuoka. Ta ei pooldanud põhimõtet, et köögi- ja teraviljade kasvatamiseks peab ilmtingimata maad kaevama (kaevevaba meetod). Sarnaselt permakultuuri ideede põhimõtetele julgustas ta hoolikalt jälgima kohalikku ökosüsteemi ning looduse tsükleid.
Ruutmeetriaianduses kasutatakse avatud põhjaga kõrgeid kaste, mis moodustavad maapinnale võre. Ruutmeetrisuurustesse või väiksematesse (30x30 cm) kastidesse pannakse kerget mulda ning komposti. Igasse kasti istutatakse või külvatakse optimaalne arv taimi/seemneid, arvestades muidugi nende tulevast suurust (näiteks 30x30 cm puhul üks kapsas, neli salatitaime või kuusteist porgandit). Seltsilistaimed pannakse tavaliselt samasse ruutu kasvama. Kui taimed on juba maas, vajab ruutmeeteraed vähem kastmist ja rohimist kui tavaline aiapeenar.
See tehnika sobib hästi inimestele, kes eelistavad aianduses lineaarset käsitlusviisi ning teaduslikumat lähenemist. Ruutmeetriaia meetodit on lihtne kohandada ka linnatingimustele ning piirkondades, kus muld on saastunud, kuna maaharimiseks kasutatav substraat tuuakse mujalt ning see ei puutu vajadusel maaga üldse kokku. Samuti sobib meetod liikumispuudega inimestele, kuna ruutvõrgustiku võib ehitada ka näiteks laua või platvormi peale.
Teate ju küll, millest jutt käib! Tavalisest koduaiast muidugi, kus maad igal aastal kaevatakse ning taimed on sirgetesse ridadesse istutatud. Suurem osa aiandusraamatuid ja veebilehekülgi räägivad just sellest meetodist. Ka nii on võimalik edukalt ja loomasõbralikult taimi kasvatada. Tee kindlaks, et väetised ja kõik muud lisandid oleksid taimset või mineraalset päritolu. Mulla viljakust tõstvateks lisanditeks on kompost, vetikad või lutsernipulber, kõdunenud saepuru, hakkepuit, kuid ka vedelad väetised võivad taimsed võivad olla. Sel juhul peab hoolikalt silte lugema, kuigi Eesti kaubanduses on juba olemas erinevaid veganitest rohenäppudele mõeldud väetisi.