Soodne perepoliitika suurendab laste ja vanemate vahelist sidet, mis on kriitilise tähtsusega laste arengukeskkonnale. UNICEF toetab vähemalt kuue kuu pikkust lapsehoolduspuhkust ja universaalset ligipääasu kvaliteetsele ja taskukohasele lastehoiule, alates lapse sünnist kuni esimesse klassi minekuni.
Early Moments Matter kampaania raames teeb UNICEF koostööd nii valitsuste, kodanikuühiskonna, akadeemiate ja erasektoriga, mis mängib poliitka juures olulist rolli, et suurendada investeerimist perekondadesse.
Võrreldes rikkaimate riikide lapsehoolduspuhkuse tingimusi, tuleb välja, et kõigest pooled riigid pakuvad kuni kuue kuu pikkust lapsehoolduspuhkust ühes lapsehooldustasuga. Eesti on tabelis esirinnas, pakkudes kõige pikemat makstud lapsehoolduspuhkust, mis kestab 85 nädalat. Eestile järgneb Ungari 72 nädalaga ja Bulgaaria 65 nädalaga. Ameerika Ühendriigid on nimekirjas ainus riik, mis ei maksa lapsehooldspuhkuse eest tasu.
Isapuhkus mõjub hästi lapse tervisele
Raportist selgub ka, et kuigi lapsehoolduspuhkust võimaldatakse ka isadele, ei ole seda tavaks kasutada. Jaapanis, mis on ainus riik, mis pakub isadele makstud kuue kuulist puhkust, kasutas kahekümnest isast antud võimalust kõigest üks, väidavad 2017. aasta andmed. Korea Vabariigis, mis pakub Jaapani järel teisena isadele parimaid tingimusi, kasutab võimalust üks isa kuuest.
Raporti andmetel aitab isapuhkus kaasa lapse ja isa vahelise sideme tugevdamisele, mõjub hästi lapse tervisele, alandab sünnitanud ema depressiooni riski ja suurendab sugudevahelist võrdsust.
Lapsehoiuteenuste puhul osutub vanemate jaoks suurimaks takistuseks liiga kõrge hind. 29 riigi hulgast olid näiteks Suurbritannia noored lapsevanemad need, kes ei saanud rahaliste vahendite tõttu last lapsehoidu panna.