R, 1.12.2023

Eksperdid selgitavad: mis tegelikult juhtub, kui sa nätsu alla neelad?

Dagmar Lamp
, Sõbranna.ee ja teemaveebide osakonna juhataja
Facebook
Comments
Foto: Shutterstock

Kui sa oled kunagi nätsu närinud, oled sa tõenäoliselt kuulnud ka hoiatust: ära neela seda alla! Kuid kui palju on hoiatusel päriselt alust?

Nätsu allaneelamine ei põhjusta sulle kahju – tõenäoliselt. On siiski mõned terviseriskid, millest tuleks teadlik olla.

Lapsed on suuremas ohus kui täiskasvanud – kui alla neelata liiga palju närimiskummi, võib see põhjustada soolestikus ummistuse, eriti juhul, kui nad on juba hädas kõhukinnisusega, selgitab Mayo Clinic.

Ajakirjas Pediatrics Journal avaldati aastal 1998 uuring, kus toodi välja paar juhtumit, mille puhul oli allaneelatud näts koos teiste objektidega moodustanud soolestikus suurema massi, mis põhjustas valu, oksendamist ja kõhukinnisust.

Lisaks ummistusele on näts laste jaoks ka lämbumisohuks.

Üks kõige levinum nätsuga seotud müüt aga väidab, et allaneelatud näts püsib su organismis seitse aastat. See pole päris tõsi – kuigi su keha ei seedi närimiskummi ära, ei püsi see siiski nii kaua su kehas. See liigub läbi soolestiku ja tuleb teisest otsast välja nagu iga teine toit, mille sa alla neelad. Gastroenteroloog dr Lisa Ganjhu rahustab: midagi ei juhtu su sooltega või kõhuga, kui sa nätsu alla neelad. Su seedesüsteem püüab nätsu lõhustada oma võimete piires, püüab sealt kätte saada kõik toitained ja ülejäänu väljub väljaheites.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles